Styl organiczny inspirowany naturą to jeden z najpopularniejszych rozwiązań w aranżacji łazienek. Gładkie kształty, obłości, linie i łuki sprawiają, że wnętrze staje się bardziej uporządkowane, a przy tym ponadczasowe. Sprawdź na co zwrócić uwagę w łazience nawiązującej do stylu organicznego.
Motywy związane z naturą wprowadzają do wnętrz uczucie spokoju i harmonii. Mają działanie uspokajające i poprawiają nastrój. Dzięki nim łazienka nabiera charakteru przytulnego i relaksującego miejsca, w którym chce się spędzać czas. Nie jest więc zaskoczeniem, że płynne, “naturalne” formy cieszą się popularnością w projektowaniu tej przestrzeni. Projektanci chętnie korzystają z tych elementów, tworząc nowoczesne łazienki, które wpływają na zmysły i korzystnie wpływają na samopoczucie. Jest to trend, który z pewnością będzie kontynuowany.
Styl organiczny – jak go wprowadzić
Aranżując wnętrze w stylu organicznym, warto sięgnąć po elementy nawiązujące kształtem do natury. Dobrym pomysłem są płytki ceramiczne z falistymi wzorami, które naśladują faliste linie spotykane w przyrodzie. Również dodatki o nieregularnych, opływowych formach, jak kuliste lampy czy lustra w asymetrycznych kształtach, wprowadzą naturalny klimat.
Tkaniny ze strukturalnym wzorem lub wypukłym ryflowaniem sprawdzą się w stylizacjach łazienek w duchu organicznym. Kolorystyka powinna bazować na jasnych, stonowanych barwach – beżach, szarościach, delikatnych brązach, ewentualnie pastelach. Taka ascetyczna paleta barw pozwoli uzyskać spójny, harmonijny efekt. Dobierając dodatki, płytki i kolory w taki sposób, można w prosty sposób nadać łazience przytulny, naturalny charakter zgodny z aktualnymi trendami w designie.
Zadbaj o odpowiednią strefę kąpielową
Dobór sanitariatów nawiązujących do form spotykanych w przyrodzie pozwala stworzyć udaną, organiczną aranżację. Poczujemy się w niej jak w oazie spokoju otoczonej naturą.
Na przykład wannę można potraktować jak naturalny zbiornik wodny. Instalując przy niej baterię wolnostojącą np. z kolekcji Ronne lub Vida od marki IÖ uzyskamy swobodny efekt, który ułatwi przenoszenie się myślami do świata przyrody. Jej strumień stworzy wrażenie kąpieli w naturalnym, dzikim otoczeniu.
Czy bez wanny wolnostojącej nie osiągniemy pożądanego efektu? Niekoniecznie. Alternatywą dla takich wanien są, chociażby prysznice typu walk-in, które dzięki swojej subtelnej budowie świetnie wpisują się w założenia łazienki organicznej. Prysznic pod deszczownicą imitującą spadające krople to sama przyjemność, podczas której możemy przenieść się myślami do ulubionego miejsca w naturze.
Ważnym elementem podkreślającymi styl organiczny w łazience jest również umywalka. Ta w wersji nablatowej najlepiej wpisuje się w założenia naturalnych aranżacji. W ofercie marki IÖ znajdziemy wiele umywalek nablatowych o lekko zaokrąglonych, eliptycznych kształtach, które staną się idealnym uzupełnieniem organicznej łazienki.
Styl tkwi w dodatkach
Urządzając łazienkę organiczną, warto postawić na drewniane meble w lekko rustykalnej stylistyce. Dobrze prezentować się będzie lustro w swobodnym kształcie, które optycznie powiększy wnętrze. Wybierając odpowiedni model lustra warto również zwrócić uwagę na wbudowane w nie oświetlenie, które ułatwi codzienną pielęgnacje lub wykonywanie makijażu.
Ciekawym pomysłem są też drewniane wieszaki i stojaki na ręczniki w kształcie pni drzew. Jako oświetlenie boczne warto zastosować okrągłe lampy w szklanych kloszach z drewnianymi lub rattanowymi elementami. Całość stylizacji uzupełniają świeczki w naturalnych odcieniach oraz roślinność – zarówno doniczkowa, jak i cięte gałązki. Taki dobór mebli i dodatków podkreśli przytulny, naturalny charakter wnętrza. Pozwoli stworzyć spójną aranżację łazienki utrzymaną w organicznym stylu.