Całkowita wartość sprzedaży płytek wyniosła 7,2 miliarda euro i objętość 449 milionów metrów kwadratowych. Eksport stanowił ponad 83% całkowitej sprzedaży i osiągnał wartość 6 miliardów euro.
Confindustria Ceramica przedstawiła dane liczbowe za 2022 r. dla segmentów płytek i płyt ceramicznych, ceramicznych wyrobów sanitarnych, porcelany i zastawy stołowej, materiałów ogniotrwałych, ceramiki technicznej oraz cegieł i dachówek.
ZOBACZ: Fotorelacja z Cersaie 2023
Cały włoski przemysł ceramiczny składa się z 259 firm zatrudniających 26 500 bezpośrednich pracowników i osiągających przychody w wysokości 8,7 miliarda euro. Działalność produkcyjna prowadzona w Europie i Ameryce Północnej przez spółki zależne włoskich firm ceramicznych generuje łączną wartość przekraczającą 1 miliard euro.
Płytki ceramiczne włoskiej produkcji
W 2022 r. we Włoszech działało łącznie 128 producentów płytek ceramicznych, których produkcja wyniosła 431,2 mln metrów kwadratowych (spadek o 0,9% w porównaniu z 2021 r.) i zatrudniała 18 639 bezpośrednich pracowników, podobnie jak w roku poprzednim. Całkowita sprzedaż wyniosła 448,9 mln mkw. (-1,4%). Sprzedaż we Włoszech przekroczyła 92,7 mln mkw. (+1,7%), natomiast eksport sięgnął 356,2 mln mkw. (-2,2%). Włoscy producenci płytek odnotowali łączne przychody w wysokości prawie 7,2 miliarda euro (+16,5%), z czego 6 miliardów euro wygenerowano z eksportu (+14,8%; 83% udziału w obrotach), a 1,2 miliarda euro ze sprzedaży we Włoszech. Inwestycje wyniosły 441,3 mln euro, co stanowi wzrost o 25,6% w porównaniu z 2021 r. i stanowiły 6,1% obrotów.
Ceramiczne wyroby sanitarne
W 2022 roku we Włoszech działało łącznie 30 producentów ceramiki sanitarnej, w tym 27 zlokalizowanych w klastrze Civita Castellana w prowincji Viterbo. Branża zatrudniała łącznie 2652 osób w całym kraju i wyprodukowała 3,6 miliona sztuk. Obrót wyniósł 396,9 mln euro, w tym 156,8 mln euro z eksportu (40% całości).
Materiały ogniotrwałe
30 włoskich producentów materiałów ogniotrwałych zatrudniało 1639 osób i wyprodukowało łącznie 301 100 ton produktów. Całkowity obrót spadł w porównaniu z rokiem poprzednim (373 mln euro, -2%), co jest łącznym skutkiem sprzedaży krajowej wynoszącej ponad 151 mln euro i eksportu o wartości ponad 222 mln euro.
Cegły i dachówki
Włoski przemysł cegieł i dachówek składa się z 62 firm zatrudniających 3000 pracowników i osiągających przychody w wysokości 700 mln euro w 2022 r., wygenerowane głównie ze sprzedaży krajowej. Produkcja wyniosła 4,6 mln ton.
Ceramiczne zastawy stołowe
9 włoskich przedsiębiorstw działających w tej branży na poziomie przemysłowym zatrudniało łącznie 654 pracowników i odnotowało produkcję 9 900 ton oraz sprzedaż 9 400 ton gotowych produktów. Sprzedaż krajowa stanowiła 75% całości. Całkowity obrót za rok 2022 wyniósł 60,1 mln euro (+27%), z czego około 63% wygenerowano we Włoszech.
Oświadczenie Giovanniego Savoraniego, prezesa Confindustria Ceramica
W ciągu ostatnich kilku lat byliśmy świadkami szeregu niezwykłych wydarzeń historycznych. W ubiegłym roku rozpoczęły się pierwsze miesiące rosyjskiej inwazji na Ukrainę, natomiast w tym roku region Romanii nawiedziła katastrofalna powódź. Wydarzenie o niewyobrażalnych rozmiarach, które pochłonęło życie 15 osób, zdewastowało całe prowincje, a nawet wstrzymało na kilka dni działalność produkcyjną niektórych naszych firm, choć wszystkie już wznowiły działalność.
Wolumen eksportu spadł o 25% w pierwszym kwartale 2023 roku na wszystkich rynkach. Wolumen sprzedaży krajowej we Włoszech również spadł, choć o mniej niż 10%. Przychody z eksportu również spadły o około 13%, podczas gdy przychody ze sprzedaży we Włoszech wzrosły o kilka punktów procentowych. Powrót do niższych wartości był w miarę przewidywalny po nadzwyczajnych wynikach pierwszego półrocza 2022 r., choć do spadku przyczyniły się głównie dramatyczne zmiany w scenariuszu międzynarodowym, w tym nagły wzrost stóp procentowych, utrzymująca się wysoka inflacja, koniec post-pandemicznego boomu konsumpcyjnego i pogorszenie zaufania konsumentów. W tym kontekście konkurencja międzynarodowa staje się coraz bardziej zacięta, a przemysł włoski i europejski bardzo uważnie przygląda się, jak zapewnić przestrzeganie uczciwych praktyk handlowych przez wszystkich eksporterów,
Spadek cen gazu i energii elektrycznej jest zjawiskiem pozytywnym, chociaż problemy strukturalne pozostają nierozwiązane, takie jak brak dekretów wykonawczych mających na celu zwiększenie krajowego wydobycia gazu o 2 miliardy metrów sześciennych do wykorzystania przez sektory intensywnie korzystające z gazu oraz reforma ETS, która z pewnością jeszcze bardziej pogorszy niekorzystne warunki konkurencyjne przemysłu UE. Chociaż system ETS został stworzony w godnym pochwały celu, jakim jest dekarbonizacja, okazał się on nieskuteczny i przyniósł efekt przeciwny do zamierzonego, jeśli chodzi o poprawę stanu środowiska. Miało to również skutki recesyjne w przemyśle – obecne ceny CO2 oscylują wokół 85 euro za tonę w porównaniu z 25 euro w czerwcu 2019 r.
Jeśli chodzi o infrastrukturę, przede wszystkim z zadowoleniem przyjmuję prace na linii kolejowej z Modeny do Sassuolo, mające na celu wyeliminowanie przejazdu kolejowego na drodze Pedemontana, a także projekt wykonalności trzeciego mostu na rzece Secchia, mającego na celu poprawę płynności ruchu na krótkich dystansach oraz inwestycje mające na celu zwiększenie maksymalnego zanurzenia w porcie Rawenna i budowę dwóch stacji kolejowych bezpośrednio przy dokach.
Z drugiej strony brak postępów w przypadku drogi łączącej Campogalliano-Sassuolo, poszerzenia jednopasmowego odcinka drogi Pedemontana w Sassuolo oraz połączenia kolejowego między stacjami towarowymi Marzaglia i Dinazzano. Wszystkie te prace są pilnie potrzebne, aby poprawić ogólną konkurencyjność naszej branży i dokończyć prace drogowe niezbędne dla poprawy jakości i bezpieczeństwa transportu pasażerskiego i towarowego.