Drewno to materiał po który sięgamy coraz częściej aranżując wnętrza naszego domu. Ciepły wygląd i przyjemna struktura sprawiają, że pomieszczenie staje się przytulne i relaksujące.
Decydując się na drewniane wykończenie w łazience, nie musimy wykorzystywać go od podłogi aż po sufit. Drewniane akcenty to równie ciekawy pomysł na wnętrze łazienkowe pozytywnie wpływające na nasze samopoczucie.
Czy drewno w łazience to na pewno dobry pomysł?
W łazience panuje dość duża wilgoć, która może powodować pęcznienie, a nawet gnicie drewna. To także pomieszczenie narażone na znaczne różnice temperatur czy zalanie wodą. Powierzchnia drewniana może wydawać się także mniej higieniczna i podatna na uszkodzenia.
Okazuje się jednak, że dzięki impregnacji, odpowiedniemu gatunkowi drewna oraz kilku zasadach w czasie użytkowania, możemy cieszyć się drewnem w łazience przez wiele lat. Pamiętajmy, że drewniane konstrukcje bardzo często znajdują się na świeżym powietrzu i mają styczność z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Mimo tego płoty, okna czy łodzie są w stanie przetrwać na zewnątrz przez bardzo długi czas i zachować dobrą kondycję.
Jakie drewno sprawdzi się w łazience najlepiej?
Nie każde drewno nadaje się do wykorzystywania w wilgotnych pomieszczeniach takich jak łazienka. Odporna na działanie wody jest np. olcha, klon, brzoza, wiąz lub wenge. Dobrym wyborem będzie także dąb, jednak w tym przypadku należy zachować ostrożność, ponieważ dębina może źle reagować z silniejszymi środkami chemicznymi stosowanymi w łazienkach. Skutkiem niewłaściwej pielęgnacji będą nieestetyczne plamy lub przebarwienia na dębowej powierzchni.
Gatunki, które dobrze odnajdą się w łazience to nasza rodzima sosna oraz inne drzewa iglaste. Niektóre z nich mogą nawet wykazywać właściwości antybakteryjne, dlatego niestraszne będą im np. pleśnie. Popularnym wyborem są także drzewa egzotyczne. Wiele odmian dobrze sprawdza się w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Tutaj z pewnością należy wymienić cedr, teak czy iroko. To drewno posiadające sporą ilość naturalnych olejów i żywic chroniących powierzchnię przed niszczeniem.
Jak wykorzystać drewno w łazience?
Drewno w pomieszczeniu to sposób na stylową i przytulną aranżację. Sprawdza się nie tylko w przypadku stylu rustykalnego czy skandynawskiego. Jest wybierane również do wnętrz eklektycznych i nowoczesnych. Najpopularniejszym sposobem na drewno w toalecie z pewnością są meble łazienkowe. Występują najczęściej w postaci szafek pod umywalkę, półek wiszących czy mini regałów. Mniej oczywistym wyborem są elementy drewniane na ścianach czy podłodze. W ten sposób urządzić można prysznic w naturalnym stylu albo fragment ściany za lustrem. Z drewnianą ścianą dobrze komponuje się wszelka roślinność żywa lub sztuczna.
Warto pamiętać, że drewniane dodatki w łazience wcale nie muszą wystąpić w naturalnym odcieniu. Szerokie możliwości aranżacyjne stwarza drewno malowane na kolor biały lub odcienie pastelowe. Do łask wraca także boazeria w nowoczesnym wydaniu, która jest świetnym sposobem na ocieplenie wnętrza. To dekoracja dobrze komponująca się z płytkami ściennymi i podłogowymi w neutralnych kolorach. Ciekawy duet uzyskamy poprzez zestawienie boazerii z kamieniem lub betonem. Skoro mowa o sprawdzonych połączeniach, nie sposób nie wspomnieć o niesamowitym zestawieniu płytek imitujących marmur oraz drewno. To kwintesencja elegancji i ponadczasowego stylu nigdy nie wychodząca z mody.
Wszystkim tym, którzy nie są do końca przekonani do obecności drewna w łazience, polecamy zastosowanie dodatków takich jak drewniany kosz na pranie czy pojemniki na kosmetyki. Uniwersalnym elementem wyposażenia z drewna mogą być wszelkiego rodzaju stołki, taborety, krzesła lub ławki. Tutaj warto rozejrzeć się również za meblami z odzysku, które wniosą do łazienki dawny klimat. Nowoczesną formą drewnianej powierzchni niewymagającej czasochłonnej pielęgnacji stały się płytki drewnopodobne do złudzenia przypominające naturalne drewno. Znajdziemy je m.in. w ofercie marki Azario w kolekcjach Linois lub Mess.
Jak chronić drewno w łazience? Czy dobra impregnacja wystarczy?
Impregnacja drewna to podstawa dbałości o jego wygląd. Wybierając impregnację ciśnieniową, zabezpieczymy drewno na większą głębokość, co zdecydowanie wydłuży jego żywotność. Oprócz tego należy zadbać o impregnację powierzchniową. Mowa tutaj o wszelkich lakierach, lakierobejcach czy produktach do olejowania. Znaczenie ma także wybór miejsca, w którym znajdzie się drewno. Decydując się na drewnianą szafkę pod umywalkę czy drewnianą podłogę należy sięgnąć po odporniejszy gatunek drewna. Drewno na fragmencie ściany czy na suficie nie będzie aż tak intensywnie narażone na kontakt z wodą, co nie zmienia faktu, że i ono musi zostać solidnie zabezpieczone.
Przynajmniej raz w roku drewnianą powierzchnię powinno się pokryć twardym woskiem olejnym. Pozwoli on ochronić drewno przed wodą, ale i zminimalizować powstawanie rys czy trwałych zabrudzeń. W przypadku większych uszkodzeń drewno można zeszlifować papierem ściernym i ponownie pokryć woskiem lub olejem. Codzienna pielęgnacja pozwalająca usunąć kurz i drobne zanieczyszczenia sprowadza się do użycia wilgotnej ściereczki. Cięższych zabrudzeń można pozbyć się dzięki specjalnym środkom przeznaczonym do czyszczenia drewnianych powierzchni, które delikatnie, ale skutecznie przywracają drewnu atrakcyjny wygląd.
1 komentarz