Interaktywny Viega World to projekt referencyjny dla budownictwa przyszłości. W przekonujący sposób pokazuje pełne możliwości technologii BIM (modelowanie informacji o budynku).
W pobliżu swojej głównej siedziby w Attendorn firma Viega uruchomiła jedno z najbardziej innowacyjnych centrów szkoleniowych w branży. Interaktywny Viega World został pomyślany jako projekt referencyjny dla budownictwa przyszłości. W przekonujący sposób pokazuje pełne możliwości technologii BIM (modelowanie informacji o budynku). Dzięki konsekwentnemu wykorzystaniu tego narzędzia, cały obiekt od początku zaprojektowano jako neutralny klimatycznie ośrodek szkoleniowy. Dzięki temu opracowano koncepcję energetyczną, która spełnia najwyższe standardy w zakresie zrównoważonego budownictwa. Dodatkowo można ją powielać przy planowaniu innych budynków.
Obiekt w metodologii BIM
Uroczyście otwarty na początku roku Viega World to interaktywne centrum szkoleniowe o łącznej powierzchni około 12.000 m². Zlokalizowane jest nieopodal głównej siedziby przedsiębiorstwa w Attendorn w Niemczech. Poprzez ten ambitny projekt, Viega stawia na wszechstronne kształcenie i rozwój wykwalifikowanych pracowników. Tym, co wyróżnia nowy obiekt jest wykorzystanie integralnej metody pracy w metodologii BIM. Cały budynek od początku zaprojektowano holistycznie przy pomocy modelu 3D, tzw. cyfrowego bliźniaka. W procesie tym na bieżąco aktualizuje się informacje dotyczące wszystkich branż biorących udział w budowie. Mówimy tu między innymi o planach technicznego wyposażenia budynku (TGA), konstrukcjach stalowych i betonowych czy instalacjach elektrycznych. Dzięki temu można było z wyprzedzeniem zaplanować cały cykl życia Viega World. Od budowy, poprzez eksploatację i konserwację, aż do momentu utylizacji.
Efektywne planowanie, ukierunkowane na zrównoważony rozwój
Żaden budynek edukacyjny w Europie nie został do tej pory tak konsekwentnie zaplanowany z wykorzystaniem BIM na wszystkich etapach realizacji. Dzięki pracy na cyfrowym modelu, wyzwania związane z projektowaniem – takie jak ochrona przeciwpożarowa, czy systemy instalacyjne – jak również te dotyczące późniejszych etapów cyklu życia budynku, mogą być rozpoznane już na wczesnym etapie i rozwiązane w bardziej optymalny sposób. Oczywiście ma to pozytywny wpływ na koszty inwestycji i oferuje właścicielom i administratorom obiektów wyższy poziom bezpieczeństwa. Ponadto można z wyprzedzeniem zaplanować kwestie związane z efektywnością energetyczną i zrównoważonym rozwojem. Opracowanie koncepcji energetycznej sfinansował niemiecki rząd w ramach projektu badawczego „Energie.Digital” . Dodatkowo można ją odtwarzać i stosować w innych projektach. W ten sposób Viega istotnie przyczynia się także do realizacji celów klimatycznych i wytycza drogę do osiągnięcia neutralności klimatycznej w budownictwie do 2045 r.
Interaktywny Viega World – najnowocześniejsze centrum szkoleniowe w branży budowlanej
Wnioski z cyfrowego planowania Viega World za pomocą BIM uwzględniono także w programie szkoleń oferowanych przez firmę. Viega szkoli obecnie ponad 20 000 gości rocznie w 23 centrach na całym świecie. Jej koncepcję edukacyjną uważa się za szczególnie udaną w branży budowlanej. „Dzięki Viega World przejdziemy na jeszcze wyższy poziom jakości w przekazywaniu wiedzy” – obiecuje Walter Viegener, Przewodniczący Komitetu Akcjonariuszy.
Po otwarciu Viega World, firma skupia się teraz na innowacyjnej integracji samego budynku z programem dydaktycznym. Dzięki ekspozycjom, których można dotknąć i obejrzeć, wiedza staje się namacalna. Zaprezentowane systemy, jak również cyfrowe modele budynku ze wszystkimi danymi, przedstawiają procesy i najdrobniejsze szczegóły, których normalnie nie widać za ścianami. W Viega World zainteresowani mogą także dowiedzieć się więcej na ponad 700 szkoleniach. Dotyczą one ponad 20 specjalistycznych tematów, w tym np. utrzymanie jakości wody użytkowej. Jako ekspert w zakresie szkoleń i doskonalenia zawodowego w dziedzinie techniki instalacyjnej, Viega oferuje mianowicie unikalny transfer wiedzy i potwierdza pozycję lidera w swojej branży.
„Instalujemy krwiobieg budynków przyszłości. Pokazujemy to teraz w przekonujący sposób w Viega World, które pod wieloma względami jest projektem referencyjnym i przenosi nas w świat budownictwa przyszłości. W naszym zrównoważonym podejściu konsekwentnie łączymy kwestie zdrowia, efektywności energetycznej i ochrony klimatu.”
– mówi Anna Viegener, Przewodnicząca Komitetu Akcjonariuszy.
Interaktywny Viega World w liczbach
- Powierzchnia całkowita: 12.200 m²
- Powierzchnia ekspozycyjna: 2.850 m²
- Powierzchnia szkoleniowa: 7.500 m²
- Piętra: 5 poziomów
- Pomieszczenia: 9 sal szkoleniowych, 2 sale konferencyjne
- Liczba gości: do 195
- Oferta szkoleń: ponad 700 szkoleń na ponad 20 specjalistycznych tematów z zakresu jakości wody użytkowej, efektywności energetycznej, ochrony przed hałasem i pożarem oraz BIM.