W kolejnych miesiącach w łazience mocno postawimy na naturalność. Na płytkach będą królować faktury drewna czy naturalnego kamienia, ceramiczne tapety. A ciekawą nowinką technologiczną w ceramicznym świecie są płytki, które sterują domową automatyką.
Niedoskonałości
Płytki ceramiczne coraz wierniej naśladują naturę. Niezmiennie popularny jest wzór kamienia. Dziś wiernie odwzorowany na płytkach jest nie tylko rysunek i wzór tego naturalnego materiału, ale także jego faktura. W kolejnych miesiącach szczególnie docenimy, i nie tylko zobaczymy, ale też wyczujemy dotykając płytek, jej naturalny brak doskonałości, nieregularność, widoczne spękania.
Piasek i glina
W łazienkach szukamy wyciszenia i relaksu. Zapewnią to płytki utrzymane w stonowanej kolorystyce barw ziemi. Aktualnie warto zwrócić uwagę szczególnie na te w kolorze piaskowego beżu. Ten kolor do wnętrz wprowadza spokój, pasuje do wszystkiego i łatwo go łączyć z innymi barwami. Nieco ciemniejszy kolor z palety barw ziemi – terakota – doda wnętrzu przytulności, zapewni rustykalną atmosferę.
Płytki jak lamele
Płytki 3D pojawiają się również i innym wydaniu. Jak można się było spodziewać, podbijające wnętrza lamele i ryflowania zainspirowały również projektantów płytkowych wzorów. W ofercie producentów znajdziemy zarówno płytki imitujące lamele drewniane, jak też utrzymane w monochromatycznej kolorystyce.
Ceramiczne tapety
Naturalność i inspiracje naturą wyrażają się również poprzez wzory rodem ze świata flory i fauny. Są one drobne i gęste, przypominają bardziej tapety niż jak dotąd graficzne murale o dużych wzorach. W założeniu producentów sprawdzą się na ścianach nie tylko łazienek, ale też sypialni, pokoju dziecięcego czy kuchni.
Super moce
Producenci płytek ceramicznych szukają nowych, dodatkowych funkcjonalności dla płytek. Niektóre marki wykorzystują technologię Hypertouch. Dzięki niej, poprzez lekkie dotknięcie powierzchni ceramicznej, zintegrowany z nią system czujników automatyki domowej może np. sterować oświetleniem, urządzeniami audio-video, ustawiać temperaturę w pomieszczeniu. Inni proponują technologię Cooking Surface – płytę indukcyjną zintegrowaną z płytą ceramiczną, która uruchamia się po zetknięciu pola magnetycznego z metalowym naczyniem.