567 mln kw płytek wyprodukowanych i 4,855 mld euro przychodu. Hiszpańscy producenci mieli bardzo dobry 2021 rok. Czy ten pozwoli utrzymać tendencje wzrostowe?
Stowarzyszenie ASCER oraz Tile of Spain zaprosiły w czerwcu grupę redaktorów, projektantów i architektów na specjalną trasę “Paszport do kreatywności”. W dniach 13-17 czerwca 2022 roku w Walencji i okolicy oglądaliśmy fabryki, showroomy, poznawaliśmy nowości i trendy w płytkach.
Sytuacja w hiszpańskim przemyśle ceramicznym
We wtorek 14 czerwca 2022 r. Vicente Nomdedeu, prezes Hiszpańskiego Stowarzyszenia Producentów Płytek Ceramicznych (ASCER), Tile of Spain oraz ICEX, zorganizował konferencję prasową, na której nakreślono stan produkcji, sprzedaży, eksportu oraz trendy w branży. Mimo kryzysowej sytuacji (która doprowadziła m.in. do odwołania tegorocznej Cevisamy) siła hiszpańskiego sektora przemysłowego wydaje się być solidna.
Hiszpania nadal eksportuje swoje płytki do ponad 180 krajów na całym świecie, a Stany Zjednoczone odpowiadają za 22,9% jej eksportu. Europa, Azja i Bliski Wschód to trzy kolejne co do wielkości obszary geograficzne.
- Hiszpańskie firmy wyprodukowały 567 milionów metrów kwadratowych płytek, zwiększając produkcję o 20,3% w porównaniu z poprzednim rokiem.
- To czyni ją pierwszym producentem w UE.
- Producenci płytek odpowiadają za 2,7% PKB Hiszpanii.
- Całkowity przychód branży w 2021 roku to 4,855 mld euro, co oznacza wzrost o 26,4%.
- Przychód z eksportu w 2021 roku wyniósł 3,655 mld euro, i wzrósł o 24,6%.
- Sprzedaż krajowa na poziomie 1,189 mld euro w 2021 oznacza wzrost o 32%.
- Przemysł ceramiczny zatrudniał w 2021 roku 17 180 osób, co dało wzrost o 6,7%. Stabilność zatrudnienia dotyczy 85% pracowników.
Hiszpański eksport
Wartość eksportu hiszpańskich płytek w 2021 wyniosła 3,665 mld euro. Tak wygląda udział poszczególnych regionów.
Wartość eksportu wg kontynentów:
- Ameryka Północna: 539,1 mln euro (+26%)
- Ameryka Centralna: 167,4 mln euro (+85%)
- Ameryka Południowa: 132,2 mln euro (+100%)
- Afryka: 410 mld euro (+28%)
- Kraje Maghrebu: 219 mln euro (+22%)
- Unia Europejska: 1309 mln euro (+20%)
- Europa Wschodnia: 117 mln euro (+25%)
- Azja: 646 mln euro (+12%)
- Oceania: 371 mln euro (+19)
Ceny produktów wzrosną
Każda branża stanęła w obliczu wyzwań w ciągu ostatnich dwóch lat, a branża płytek nie jest wyjątkiem. Kwestie związane z logistyką i łańcuchem dostaw, kryzysy energetyczne, personel i COVID miały wpływ na życie, społeczność i handel. Hiszpanie zapewniają, że branża przetrwała te wyzwania, a firmy nadal przesuwają granice wzornictwa i innowacji.
Pod względem aspektów związanych z obrotem i poziomem produkcji, Ascer podkreśla, że „stoją przed nimi obiecujące perspektywy”. Natomiast Nomdedeu nie był w stanie ukryć zaniepokojenia wzrostem kosztów i Ebitda firm, z marżami zysku „które nie są tak dobre”, ponieważ firmy „od dłuższego czasu muszą sobie radzić, jeszcze przed wojną na Ukrainie, konsekwencjami wysokich cen energii i surowców”.
Aby złagodzić wzrost kosztów, Nomdedeu przypomniał, że firmy z sektora już przerzucają je na ceny produktu. Chociaż ten “wzrost jest bardzo nieaktualny, na czym cierpią marże”, wyjaśnił . dziennikarzom, którzy zebrali się we wtorek w Feria Valencia.
Kryzys surowcowy
Prognozy, także w kontekście ceny energii, Ascer są pozytywne na drugą połowę 2022 r., Choć branżę czekają ogromne wyzwania. Wśród nich są wojna w Ukrainie, która skomplikowała sytuację jeszcze bardziej. Z drugiej strony obecny kryzys energetyczny, choć globalny, „ma większy wpływ na Europę ze względu na jej silne uzależnienie od źródeł energii, takich jak gaz”, który według Nomdedeu jest dziś nieodzownym źródłem dla przemysłu.
Prezes hiszpańskiego stowarzyszenia podkreśli, że ceny gazu i energii elektrycznej – nawet w szacunkowych wartościach – wzrosły w 2021 r. o ponad 900 mln, a jeśli dodamy koszty emisji CO2 , sektor w tym czasie mógł osiągnąć koszty rzędu 1 000 milionów, co stanowi 90,6% więcej, niż rok wcześniej. Nomdedeu powiedział: „Z 15-20 euro, które płaciliśmy za MW/h, w 2021 r. przeszliśmy do 40 euro i ostatecznie uzyskaliśmy ceny około 100 euro”. Zauważył, że koszt tego gazu waha się obecnie w granicach 80-85 euro.
Odnosząc się do prognoz dotyczących cen gazu, Nomdedeu zwrócił uwagę, że wysokie koszty energii utrzymają się na tak wysokim poziomie przynajmniej przez najbliższe dwa lata. Problemem są na pewno też braku w dostawie gliny z Donbasu, który był kluczowy dla branży. Nomdedeu powiedział, Hiszpański przemysł już pracuje – od ostatniej inwazji na Krym – szukając alternatyw w Wielkiej Brytanii, Portugalii i Turcji.
Pozytywem czasu pandemii jest wzrost cyfryzacji w firmach. Prezes ASCER podkreślił wysiłki na rzecz redukcji emisji i wskazał, że „sektor jest liderem w ograniczaniu zużycia energii. W 2021 r. zużycie energii zostało zmniejszone poprzez poprawę efektywności energetycznej na m2 wyprodukowanych produktów o około 6% w przypadku gazu i 8% w przypadku energii elektrycznej”.
Targi Cevisama 2023 zaplanowano na 27 lutego-3 marca.