Odpowiednio wyposażona strefa umywalkowa to klucz do wygodnej i funkcjonalnej łazienki. Obecnie na rynku możemy znaleźć różnorodne umywalki w rozmaitych kształtach, rozmiarach oraz kolorach co znacząco ułatwia dobranie ich do stylistyki pomieszczenia. Na co należy zwrócić uwagę, aby umywalka wyglądała nieskazitelnie przez wiele lat?
Wybierz odpowiedni sposób montażu
Sposób montowania umywalki w większości przypadków definiuje ich dostępność w danym kolorze czy też kształcie. Obecnie na rynku odnajdziemy umywalki o różnorodnych konstrukcjach. Wśród nich znajdziemy modele wolnostojące, wiszące, nablatowe jak również meblowe. Zdecydowanie najpopularniejszymi rozwiązaniami są umywalki nablatowe jak również meblowe.
Pierwsze występują w różnych kształtach, dzięki czemu sprawdzą się do łazienki w niemalże każdym stylu. Ustawiamy je na łazienkowym blacie pod którym możemy zastosować funkcjonalne szafki. Umywalki meblowe podobnie jak te nablatowe pozwalają nam na zaaranżowanie dodatkowego miejsca na najpotrzebnejsze, łazienkowe akcesoria. Jednak w tym przypadku umywalkę stawiamy bezpośrednio na szafce. Producenci często tworzą gotowe komplety lub całe serie, które pozwalają na łącznie poszczególnych elementów ze sobą, przykładem jest np. szafka IÖ Neo z umywalką Roma.
Jednak montaż na blacie i na szafce to nie jedyne sposoby na umieszczenie umywalki w naszej łazience. Oprócz nich możemy zdecydować się na modele wolnostojące, mocowane do podłogi. Ich konstrukcja jest stabilna i prezentuje się pięknie w eleganckich łazienkach urządzanych w stylu pałacowym lub minimalistycznym.
Dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza do małych łazienek, są również umywalki wiszące, które montuje się do ściany. Aby ukryć elementy mocujące stosuje się zazwyczaj ozdobne syfony, jak również półpostumenty, które skutecznie maskują nieestetyczne podłączenia.
Odpowiedni materiał kluczem do sukcesu
Nie od dziś wiadomo, że główną cechą, która wpływa bezpośrednio na trwałość umywalek jest materiał, z którego zostały wykonane. Coraz częściej spotykamy się z umywalkami wykonanymi ze szkła czy tworzyw sztucznych jednak ich konstrukcja jest podatna na uszkodzenia oraz odkształcenia.
Najpopularniejszym rozwiązaniem, po które sięgamy aranżując swoje łazienki jest ceramika. Umywalki ceramiczne nie tylko są przystępne cenowo, ale przy tym charakteryzują się wysoką odpornością na uszkodzenia. Dodatkowo producenci coraz częściej stosują na nich różnorodne powłoki, które chronią je przed osadzaniem się zabrudzeń.
Tego typu rozwiązanie znajdziemy w umywalkach marki IÖ np. w modelu Tromso lub Wśród umywalek ceramicznych znajdą się modele zarówno dla fanów klasycznej bieli, jak i oryginalnych kolorów. Uniwersalność ceramicznych umywalek sprawia, że możemy zastosować je w łazience w każdym stylu i rozmiarze.
Do najtrwalszych umywalek należą modele wykonane z marmuru lub granitu. Ich masywne konstrukcje dopasują się do wielu ponadczasowych łazienek w stylu minimalistycznym, glamour czy też nowoczesnym. Jednak jest to opcja dużo droższa, przez co możemy nieco nadszarpnąć nasz remontowy budżet.
Kształt i rozmiar dopasowany do łazienki
Owalny, okrągły, prostokątny, a może kwadratowy? Umywalki występują już w niemalże każdym kształcie, dzięki czemu możemy dokładnie dopasować ich konstrukcję do naszego projektu. W nowoczesnych łazienkach królują opływowe kształty, zaś do toalet np. w stylu minimalistycznym sprawdzą się bardziej te o klasycznej konstrukcji – prostokątne lub kwadratowe.
Jednak kształt i materiał to nie wszystko! Wygoda codziennego użytkowania umywalki jest uzależniona również od jej rozmiaru – zbyt wąska lub zbyt niska umywalka sprawi, że część wody rozbryźnie się po pozostałej części łazienki, zbyt duża konstrukcja zabierze nam wiele cennego miejsca, które możemy przeznaczyć na inne niezbędne akcesoria. Przed dokonaniem zakupu należy więc dokładnie wymierzyć miejsce, w którym ma się znaleźć. Najpopularniejszymi szerokościami umywalek są: 45, 50, 55 oraz 60cm. Standardowa głębokość umywalki wynosi natomiast 40 cm.
Umywalka wybrana – a co z baterią?
Wybór odpowiedniej baterii jest uzależniony od konstrukcji naszej umywalki i od tego czy znajduje się tam otwór na jej montaż czy też nie. W przypadku umywalek, które nie posiadają otworu przeznaczonego na montaż baterii musimy rozejrzeć się za modeli wolnostojącymi z dłuższą wylewką lub bateriami ściennymi (należy jednak dokładnie wymierzyć długość zastosowanej wylewki tam aby nie była zbyt krótka lub zbyt długa względem szerokości umywalki).
W przypadku, gdy wybrany przez nas model umywalki posiada miejsce na baterie musimy dobrać ją dokładnie pod względem specyfikacji technicznej, tak aby po zamontowaniu zestaw tworzył wspólną całość.
partnerami publikacji są