Budżet odgrywa niezwykle ważną rolę podczas każdego remontu – zwłaszcza łazienki. Jego prawidłowe rozplanowanie może nam pomóc w dobraniu odpowiednich produktów oraz materiałów. Aby cieszyć się nieskazitelną łazienką przez wiele lat należy oprócz ceny brać pod uwagę również jakość zamawianych produktów.
Kabiny prysznicowe są jednym z najpopularniejszych elementów wybieranych często do niewielkich łazienek w bloku. Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim kompaktowym rozmiarom, które w przeciwieństwie do wanien, dopasują się do niemalże wszystkich łazienek. W ostatnich czasach dużym zainteresowaniem cieszą się otwarte kabiny walk – in z odpływem liniowym. Tego typu zabudowa znacząco powiększa optycznie niewielkie pomieszczenie nadając mu nowoczesnego wyglądu.
Odpowiedni kształt to podstawa
Wybór odpowiedniej kabiny rozpocznijmy od decyzji, w którym miejscu ma się znaleźć. W zależności od tego czy chcemy ją umieścić w rogu, pośrodku ściany czy też we wnęce jej budowa oraz kształt będą wyglądały nieco inaczej. Wśród najczęściej wybieranych kabin prysznicowych znajdziemy konstrukcje narożne, kwadratowe oraz prostokątne.
W przypadku prysznica znajdującego się we wnęce lub o otwartej budowie walk – in powinniśmy się zainteresować oddzielnymi ściankami prysznicowymi lub drzwiami, które pozwolą nam zaaranżować przestrzeń na kabinę z użyciem ścian dostępnych w pomieszczeniu.
Dodatkowo w ofercie niektórych producentów pojawia się również możliwość docinania ścianek na zamówienie klienta co pozwala na idealne dopasowanie jej wymiarów do naszego pomieszczenia oraz pojawiających się w nim skosów. Usługa ta jest oferowana m.in. przez markę IÖ w kolekcjach Forsa, Larso i ENO.
Postaw na jakość
Główną różnicą pomiędzy tanimi a tymi droższymi kabinami prysznicowymi jest jakość zastosowanych materiałów. Nie dajmy się skusić niskiej cenie gdy na specyfikacji technicznej widnieje akryl (polistyren). Po zakupie kabiny prysznicowej, której ścianki są akrylowe możemy bardzo szybko pożałować swojej decyzji.
Materiał ten jest mniej odporny na uszkodzenia, a jego powierzchnie dużo łatwiej jest zarysować przez co kabina zamiast lśnić będzie szpeciła nasze wnętrze nieestetycznymi zarysowaniami. Ale co najważniejsze – akrylowe ścianki nie zapewniają całej kabinie odpowiedniego poziomu sztywności. W praktyce oznacza to, że kabina może z czasem zacząć się odkształcać jeśli zaczniemy opierać się o ścianki.
Poszukując idealnej kabiny prysznicowej warto zwrócić uwagę na produkty wykonane ze szkła o minimalnej grubości 6mm, najlepiej hartowanego, które charakteryzuje się większą wytrzymałością, a co za tym idzie jest bezpieczniejsze i kilkunastokrotnie sztywniejsze
Jednak wypełnienie ścianek to nie wszystko na co powinniśmy patrzeć rozglądając się za wysokiej jakości kabiną. Przed zakupem należy sprawdzić stabilność całej konstrukcji. Odpowiedniej grubości profile oraz poprzeczki usztywniające. Należy omijać kabiny, których obramunek wykonany jest z tworzyw sztucznych.
Dodatkowo warto sprawdzić jakość zastosowanych uszczelek. Materiały stosowane w tańszych kabinach często bardzo szybko niszczeją i przepuszczają wodę, a to zwiastuje duże kłopoty – zacieki, wilgoć oraz nieprzyjemny zapach.
Elementem na który należy zwrócić uwagę są również mechanizmy otwierania i zamykania drzwi. Słabej jakości prowadnice oraz rolki znacząco utrudnią nam korzystanie z prysznica. Dodajmy, że znalezienie części zamiennych do tanich produktów z Chin graniczy z cudem. Uszczelki przepuszczające wodę można wymienić, podobnie jak kółka, które z czasem skrzypią lub ciężko pracują – pod warunkiem, że kabinę kupimy u renomowanego producenta, który dba o stan części zamiennych.
O sprzątaniu słów kilka
Niemalże każdy użytkownik kabin prysznicowych zmagał się kiedyś z zaciekami i osadzającym się kamieniem na jej ściankach. Można temu zaradzić już w czasie wyboru odpowiedniego prysznica! Producenci wysokiej jakości konstrukcji często pokrywają szkło specjalną powłoką, która ułatwia ściekanie wody.
Przykładem staje się powłoka Aquaperle stosowana w kabinach prysznicowych marki IÖ. Jej specjalna struktura pozwala na zredukowanie osadzających się zanieczyszczeń, dzięki czemu utrzymanie kabiny w czystości jest dużo łatwiejsze. Dodatkowo, wiele kabin z wyższej półki umożliwia demontaż prowadnic szyb i wyczyszczenie szyn prowadzących – tak aby kamień i brud nie zbierał się w trudno dostępnych miejscach kabiny.
Awaria! Co teraz?
Usterki zdarzają się każdemu, ale co kiedy producent nie posiada części zamiennych dostosowanych do swoich kabin? Tutaj pojawia się problem. W przypadku tańszych kabin będziemy zmuszeni wymienić ją na inny model co wiąże się z ponownym remontem łazienki – a tego chcemy uniknąć.
Porządni europejscy dostawcy oferują listę części zamiennych, która obejmuje najważniejsze elementy eksploatacyjne w horyzoncie 10-15 lat. Co to oznacza? Decydując się na nieco droższą kabinę od sprawdzonego producenta mamy pewność, że będziemy ją użytkować przez wiele lat, a w razie awarii nie będziemy musieli psuć całej aranżacji, a jedynie wymienić część, która została nadszarpnięta zębem czasu.
PARTNERAMI PUBLIKACJI SĄ