Automatyka budynkowa jest stosowana w różnego rodzaju mieszkaniach. Instalacja zapewnia komfort oraz bezpieczeństwo domowników. Rozbudowana sieć inteligentnych urządzeń to rozwiązanie, na które składają się podzespoły elektroniczne oraz sprzęty AGD. Poprzez tę sieć możemy zarządzać urządzeniami z użyciem smartfonów czy tabletów. Jakie jeszcze możliwości daje automatyka budynkowa?
Co oferuje automatyka budynkowa?
Automatyka budynkowa jest przede wszystkim zbiorem przemyślanych rozwiązań danego mieszkania i jego pomieszczeń. To także projekt instalacji, na który składają się urządzenia oraz moduły wchodzące w inteligentny system. Scentralizowany system pełni rolę zarządczy pozostałych elementów elektronicznych. Korzystając ze sterownika, możemy dołączyć do niego poszczególne urządzenia takie jak moduły, przełączniki, czujniki, czujki ruchu, a także gotowe systemy, jak na przykład system EXTA, za pomocą którego będziemy mogli sterować wieloma urządzeniami jednocześnie, jak na przykład oświetleniem czy też roletami. Elementy automatyki budynkowej to również nadajniki czy też radiowy odbiornik puszkowy 2 kanałowy dwukierunkowy TYP: ROP-22, pozwalający na sterowanie dwoma dowolnymi urządzeniami.
Automatyka budynkowa ma możliwość zaimplementowania wielu ciekawych rozwiązań. Mogą to być systemy pozwalające na:
- Sterowanie energią elektryczną, a także zasilanie różnych pomieszczeń mieszkalnych.
- Sterowanie urządzeniami gwarantujące komfort użytkowania jak na przykład sterowanie ogrzewaniem, oświetleniem, klimatyzacją, mediami czy też nagłośnieniem.
Korzystając z automatyki budynkowej, jesteśmy w stanie kontrolować wiele urządzeń codziennego użytku. Między innymi możemy dopasować temperaturę, a także wilgotność powietrza do naszych potrzeb, opuszczać automatycznie rolety, sterować oświetleniem, a nawet włączać lub też wyłączać ogrzewanie w nieużywanych pomieszczeniach. Możliwości jest wiele. Wszystko zależy od tego, czego tak naprawdę potrzebujemy.
Bezpieczeństwo dzięki automatyce budynkowej
Automatyka budynkowa oprócz komfortu zapewnia także bezpieczeństwo jej domownikom, chroni przed ewentualnym włamaniem, kradzieżą. Poprzez odpowiednie urządzenia kontroluje dany obszar, pomieszczenie. W związku z tym stosuje zaawansowane mechanizmy wykrywania ruchu za pomocą czujki ruchu, kamery itp. Czujka ruchu ma odpowiednie pole widzenia w metrach i stopniach. W tej właśnie przestrzeni kontroluje ruch i w momencie zidentyfikowania go uruchamia się. W związku z tym może pełni funkcję bezpieczeństwa w połączeniu z inteligentną automatyką. Sterowanie tego rodzaju rozwiązaniem jest samoistnie, bez ingerencji uzbrojenia alarmu każdego dnia. Czujniki ruchu można połączyć również z wideodomofonami w systemie automatyki budynkowej. Za pomocą tej możliwości identyfikacja osób będzie znacznie lepsza poprzez zastosowanie różnego rodzaj urządzeń jak na przykład smartfony czy też tablety.
Popraw funkcjonalność mieszkania dzięki automatyce budynkowej
Połączenie wszystkich elementów i modułów za pomocą wspólnego, bezprzewodowego systemu to idealny sposób na poprawienie funkcjonalności budynku, a także jego zabezpieczenia. Prawidłowe działanie całej automatyki budynkowej jest uzależnione przede wszystkim od poprawnej jej konfiguracji oraz montażu poszczególnych podzespołów i elementów. Systemy automatyki budynkowej najczęściej są projektowane w strukturze rozproszonej. Mają one wiele zalet, jak na przykład większa tolerancja na uszkodzenia czy mniejsze opóźnienia w sieci.