Skandynawia kojarzy się większości osób z chłodem i nieprzenikliwością. Jak pogodzić to z ciepłem, które ma prezentować sypialnia, w której jesteśmy najbardziej bezbronni? Styl skandynawski oferuje coś więcej niż związane z nim skojarzenia – jest uniwersalną metodą na dopasowanie pomieszczenia do naszych pragnień, zachowując jednocześnie nowoczesny wydźwięk w każdym aspekcie. Jak tego dokonać? Warto się temu przyjrzeć.
Styl skandynawski – czym jest?
Popularność tego stylu nie maleje, jednak często nie mamy pewności co do tego, jak dokładnie się przedstawia. Jego uniwersalność przejawia się w wielu aspektach, a jednym z nich jest funkcjonalność.
Pewna doza surowości jest wpisana w styl skandynawski, gdyż nie ma tu miejsca na zbędne ozdoby, rzeźbienia i inne elementy wystroju – każda część sypialni powinna mieć swoją potrzebę. Ta funkcjonalność łączy się również z jakością każdego mebla – wszystko powinno być wykonane z najlepszej klasy drewna bądź wytrzymałych metali.
Minimalizm jest kolejnym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę, mówiąc o stylu skandynawskim. Mebli nie będzie wiele, a jeśli coś się nam do nich nie mieści, to całkiem prawdopodobne, że mamy za wiele rzeczy – tak podpowiada ten rodzaj aranżacji.
Jak powinna wyglądać sypialnia w stylu skandynawskim?
Wiemy już, że powinna kierować się funkcjonalnością i minimalizmem, jednak co to znaczy w praktyce? Jak to wygląda, jeśli chodzi o kolorystykę, światło i inne elementy?
Biorąc pod uwagę barwy, w których powinna być utrzymana sypialnia skandynawska, trzeba postawić tutaj na jasne odcienie beżów, jak i biel. Chodzi tutaj o zachowanie pewnego rodzaju czystości estetycznej pomieszczenia, co łączy się również ze wspomnianą funkcjonalnością.
Surowość nie oznacza od razu, że trzeba zaopatrzyć się w materac twardy – praktyczność tego stylu mówi, że każdy mebel ma być do nas dostosowany, co tyczy się i tego elementu. Warto postawić tu na firmę Hilding Anders, która oferuje najlepszej jakości produkty, które świetnie poradzą sobie i tutaj.
Jeśli chodzi o samo łóżko, powinno być proste, wykonane z drewna i z ewentualnym skromnym zagłówkiem, jeśli istnieje taka potrzeba. Stoliki nocne powinny również mieć w sobie wpisaną prostotę. Większe meble powinni się cechować minimalizmem w wielkości, ale dużą objętością wewnętrzną, aby zmieścić wszystko to, co kluczowe.
Światło, przytulność i tkaniny – co jeszcze warto wiedzieć?
Nie każda sypialnia nowoczesna musi cechować się zimnem i chłodem – styl skandynawski nawet tego zabrania, jeśli chodzi o materiały w nim użyte. Tkaniny powinny zachowywać ciepło, ale jednocześnie być bardzo delikatnymi i miłymi w dotyku. Szczególną uwagę warto poświęcić na użycie bawełny i lnu, choć wełna też jest świetnym pomysłem. Liczne poduszki, koce i niewielkie dywaniki – wszystko to sprawi, że każdy poranek będzie przyjemnością.
Warto pamiętać, że wielką rolę w stylu skandynawskim pełni światło słoneczne. Okna są podstawą, gdyż północni sąsiedzi nie cierpią na nadmiar dziennego oświetlenia. Warto wyposażyć się również w kilka lamp, które pomogą w czytaniu późnym wieczorem i normalnym funkcjonowaniu, gdy zapada zmrok.
Szukając inspiracji do swojej nowej sypialni, warto zagłębić się w styl skandynawski, który jest prosty, a jednocześnie niezwykle praktyczny i przytulny w swoim minimalizmie.