Łazienka to przestrzeń, w której każdego dnia spędza się sporo czasu. Powinna być zatem funkcjonalna i przyjazna użytkownikom. Warto zadbać o to, by stworzyć w niej przytulny klimat. Niestety płytki i inne rodzaje materiałów wykończeniowych, szczególnie popularnych w łazienkach, często sprawiają, że wnętrze nabiera dość sterylnego i surowego charakteru. Rozwiązaniem bywa wykorzystanie w łazience elementów drewnianych.
Czy drewno rzeczywiście nadaje się do łazienek? Jakie gatunki warto wykorzystać oraz jakich elementów drewnianych używać, by stworzyć idealną aranżację? O tym napiszemy poniżej.
Drewno w łazience? Nietuzinkowy pomysł na aranżację
Dla wielu osób połączenie łazienki i drewna wydaje się wręcz niedopuszczalne. W pokojach kąpielowych panuje przecież wysoka wilgotność, łatwo dochodzi do rozchlapywania wody. W powszechnej opinii drewno nie jest odporne na takie warunki, szybko wchłania wodę i ulega zniszczeniu lub na jego powierzchni pojawiają się szkodliwe pleśni.
Czy rzeczywiście drewno nie powinno zatem trafiać do łazienek? Nic bardziej mylnego. Bez większego trudu można zastosować drewniane okładziny ścian, podłogi, wyposażenie lub akcesoria, jeśli tylko zadba się o wybór odpowiednich produktów oraz o ich właściwą pielęgnację. Jak to zrobić dobrze?
Jakie gatunki drewna stosować w łazienkach?
Różne rodzaje drewna reagują nieco inaczej na działanie wilgoci oraz nieustanne zmiany temperatury. Do łazienki warto zatem wybierać takie, które najlepiej znoszą takie trudne warunki.
Jakie gatunki są najbardziej odporne na wilgoć i zalanie wodą? Z rodzimych odmian warto stawiać na dąb, wiąz, klon, orzech włoski i czereśnię, które najlepiej znoszą zalanie wodą. Z obcych odmian można wykorzystać na przykład daglezję lub wenge.
Ciekawym rozwiązaniem bywa także drewno niektórych drzew iglastych, jak jodła lub modrzew, które wyróżniają się właściwościami antybakteryjnymi, co minimalizuje ryzyko pojawienia się pleśni lub innych drobnoustrojów.
Pielęgnacja i impregnacja – podstawowe informacje
Jak zachować drewno w łazience w dobrej kondycji przez długi czas? Warto postawić na skuteczną pielęgnację, a zwłaszcza na impregnację powierzchni drewnianych.
Podstawowym sposobem zabezpieczenia elementów jest impregnacja ciśnieniowa, dzięki której substancje zabezpieczające wnikają głęboko w strukturę drewna. Dodatkowo przydaje się także regularne nanoszenie na drewno kilku warstw impregnatów, na przykład na bazie olejów i wosków lub lakierów.
Drewno na ścianach lub posadzkach powinno być kładzione tak, by ograniczyć liczbę szczelin i przestrzeni, w które mogłaby dostawać się woda. Zmniejsza to ryzyko rozwoju drobnoustrojów, poprawia bezpieczeństwo elementów drewnianych oraz ułatwia utrzymanie czystości w pomieszczeniu.
Pomysły na wystrój – jakie elementy wyposażenia z drewna warto wykorzystać?
Drewno w łazienkach może przybierać rozmaite formy. Najczęściej stosuje się je jako okładzinę podłogową lub ścienną. Pojawia się ona w całym wnętrzu lub tylko w wybranej strefie. Obecnie sposoby zabezpieczania drewna przed wilgocią i wodą są na tyle zaawansowane, że nie ma przeszkód, by znalazło się ono nawet w kabinie prysznicowej.
Z drewna wykonuje się także wyposażenie łazienkowe. Wprowadza się do wnętrza szafki i blaty drewniane, a także efektowne lampy, które można znaleźć na przykład na stronie: Lampy.it. W przypadku opraw oświetleniowych, należy zawsze wybierać produkty o wysokim współczynniku ochrony, by mieć pewność, że woda nie tylko nie zaszkodzi elementom drewnianym, ale też nie doprowadzi do zwarcia w instalacji.
W nowoczesnych łazienkach drewno można wykorzystać naprawdę do wszystkiego. Coraz częściej spotyka się nawet drewniane umywalki lub wanny, wyróżniające się efektownym designem i pięknym kolorem. Tego typu produkty stanowią prawdziwą ozdobę wielu aranżacji w stylu skandynawskim, boho, klasycznym lub retro.
Łazienka i drewno – nowoczesny pomysł na funkcjonalne wnętrze
Jeśli tylko odpowiednio zadba się o elementy drewniane w łazienkach, bez większego trudu mogą posłużyć przez naprawdę długi czas w idealnej formie. Dzięki nim możliwości aranżacyjne tego typu wnętrz stają się jeszcze większe, więc każdy może zbudować przytulną i funkcjonalną łazienkę, dopasowaną do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.