Akwarium rafowe czy słodkowodne to niesamowita okazja do eksplorowania podwodnych ekosystemów z wygody naszych własnych domów. Akwarystyka cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a zakładanie własnego akwarium to nie tylko wspaniała i czasem pełna wyzwań przygoda, ale również okazja do nauki i możliwość podziwiania piękna, które do tej pory mogło być dla nas niedostępne. Jak się do tego zabrać? Oto kilka rad dla początkującego akwarysty.
Twoje akwarium potrzebuje czasu
Akwarium to prawdziwy, żywy i funkcjonujący ekosystem, błędem jest zatem myślenie, że można go zbudować w jeden dzień. Częstym błędem popełnianym przez niedoświadczonych akwarystów jest zakup zwierząt zaraz po zalaniu akwarium. Taki ruch najczęściej kończy się nieszczęściem – akwarium potrzebuje czasu, by dojrzeć i zbudować odpowiednie kolonie bakterii oraz by parametry wody były odpowiednie do podtrzymania życia w zbiorniku. Akwarium po zalaniu potrzebuje nawet dwóch tygodni do osiągnięcia takiej równowagi i dopiero po tym czasie można myśleć o wpuszczeniu do niego zwierząt.
Akwarium w zestawie
Często młodzi akwaryści kupują akwaria w zestawach z potrzebnymi akcesoriami i jest to mądry ruch – do założenia akwarium potrzebne nam jest wiele akcesoriów, których zakup oddzielny może być trudny i czasochłonny dla kogoś, kto nie do końca zna się na rzeczy. Kupując cały zestaw akwariowy dostajemy sam zbiornik oraz wszystkie kompatybilne z nim akcesoria, co ułatwia uruchomienie zbiornika. Z czasem możemy przekonać się, co sprawdza się w naszym akwarium i poczynić odpowiednie zakupy, jednak na sam początek doskonale sprawdzi się zestaw akwariowy.
Duże akwarium potrzebuje wsparcia
Decydując się na zakup akwarium, musimy myśleć o wielu kwestiach, także tych technicznych. I tak, sporych rozmiarów zbiorniki nie mogą stać na starej komódce po babci czy małym stoliku, gdyż mowa tutaj o ciężarze rzędu kilkuset kilogramów. Aby uniknąć bardzo drogich wypadków warto zakupić pod akwarium specjalną szafkę akwariową. Taki mebel ma również inne funkcje, oprócz podtrzymywania akwarium. Można wygodnie przechowywać w nim wszelkie akcesoria akwariowe i trzymać je poza zasięgiem dzieci. Wszystko jest zawsze pod ręką.
Akwarium kocha rośliny
Nawet wtedy, gdy nie marzymy o akwarium holenderskim, w którym główną rolę grają rośliny, a zależy nam przede wszystkim na bogatej obsadzie zwierząt, obecność naszych zielonych przyjaciół w akwarium jest bezcenna! Hodowla roślin może być wyzwaniem, szczególnie dla tych, którzy niewiele wiedzą w tym temacie, jednak warto kilka roślin w naszym akwarium posadzić. Dlaczego? Rośliny są bardzo ważnym filarem podwodnych ekosystemów. Odpowiadają za utrzymywanie odpowiedniego poziomu tlenu w wodzie, pochłaniają szkodliwe związki chemiczne, dają rybkom schronienie i miejsce do składania ikry. To tylko kilka z ich licznych zalet, dlatego myśląc o akwarium warto skupić się na szerszym obrazie, niż tylko na jego mniejszych elementach, czyli doborze rybek czy projektowaniu samej sceny akwarium.
Partner artykułu: Akwarystyczny24