W dobie pandemii musimy uważniej i z większą troską o siebie dbać – zarówno o nasze ciało, jaki i o duszę. W tym kontekście większego znaczenia nabiera łazienka. Dobrze gdy jest bardziej estetyczna i przytulna – w domu spędzamy teraz dużo czasu. Jednak łazienka 2021 może stać się również domowym ośrodkiem promocji zdrowia, w którym woda odgrywa ważną rolę.
Dziś zdrowie jest na pierwszym miejscu na liście naszych życzeń. Nowoczesna łazienka 2021 może stać się wielofunkcyjną przestrzenią, służącą nam do pielęgnacji, relaksu, rewitalizacji. Indywidualnie wyposażona, dostosowana do wymagań, preferencji i wieku użytkowników.
Łazienkowy fitness
Może znaleźć się w niej mata do jogi, drążek ścienny, sauna czy leżak, dzięki czemu właściciele będą mogli wprowadzić ćwiczenia fitness do swojej codziennej rutyny i stworzyć relaksującą oazę spokoju. Przykładowo marka Scavolini proponuje projekt Gym Space projektu Mattia Pareschi.
Przeprojektowuje on typowe elementy wyposażenia łazienki, umiejętnie łącząc je z zamontowaną na ścianie ramą przeznaczoną do ćwiczeń fizycznych. Wprowadza strefę fitness do codziennej rzeczywistości, oferując nową koncepcję dobrego samopoczucia.
Sercem projektu są drabinki gimnastyczne. Wokół tego elementu wyposażenia siłowni, używanego jako podstawa, nakładany jest dodatkowy sprzęt sportowy – ławeczka i drążek trakcyjny oraz mocowane są akcesoria wyposażenia łazienki – takie jak oświetlenie, półki, elementy do przechowywania i lustra.
Moc hydroterapii
W takiej prozdrowotnej łazience ważna jest również oczywiście woda i wszelkie domowe zabiegi hydroterapeutyczne, takie jak np. naprzemienne kąpiele pod prysznicem w ciepłej i zimnej wodzie. Podstawową domowej hydroterapii może być również wanna. Kąpiel w wannie nie tylko rozluźnia mięśnie i stawy, ale także stabilizuje serce i płuca, poprawia krążenie, pobudza nerki i wzmacnia tkankę łączną. Dodatkowo działa kojąco na cały organizm poprzez autonomiczny układ nerwowy.
Wanna jest zatem idealnym uzupełnieniem zwykłych technik fitness i zamienia trening w holistyczne doznanie zdrowotne. Korzyści zdrowotne płynące z kąpieli w wannie wzmaga hydromasaż i chromoterapia, która wspomaga proces leczenia wielu chorób m.in: nerwobóli migren, nerwicy i depresji. Przykładem wanny wyposażonej w te systemy jest model Lila 2.0 z oferty marki Excellent.
Ale wanna to nie jedyne źródło zdrowia w łazience. Nowoczesne sauny i prysznice parowe pobudzają krążenie i metabolizm, odciążają drogi oddechowe i rozluźniają mięśnie. W holistycznym podejściu można również uwzględnić kabiny na podczerwień. W przypadku prysznica można łączyć różne rodzaje efektów deszczu i wodospadu z główkami prysznicowymi z wieloma trybami strumienia. Domowym centrum zdrowia i relaksu może być np. Mulitifunkcyjna kabina Skill Dual marki Novellini – wyposażona m.in. w hydromasaż, chromo- i aromateraię.
Zobacz też: Światowy Dzień Toalet. Co jest teraz najważniejsze dla ich użytkowników?