Wielu seniorów chciałoby jesień życia spędzić we własnym domu. Jak dostosować więc przestrzeń łazienki do potrzeb tej grupy? Wielu producentów rozwiązań sanitarnych posiada w swojej ofercie produkty zaprojektowane z myślą właśnie o niej. Ułatwiają codzienne czynności higieniczne i przede wszystkim zapewniają większe bezpieczeństwo.
Bezprogowe wejście pod prysznic, odpowiednio rozlokowane poręcze i uchwyty, antypoślizgowe powierzchnie – czasem kilka zmian wystarczy by znacznie zwiększyć komfort użytkowania łazienki.
Strefa kąpieli
Dla osoby o obniżonej mobilności, kąpiel może być największym łazienkowym wyzwaniem . Dlatego w łazience seniora doskonale sprawdzi się tak lubiany i modny prysznic bezprogowy, w którym zamiast brodzika mamy zainstalowany odpływ prysznicowy zlicowany z powierzchnią podłogi.
Nie możemy wtedy zapomnieć jednak o tym, że płytki, którymi wyłożona jest podłoga muszą charakteryzować się podwyższoną antypoślizowością. W samej kabinie nieodzowne okażą się również uchwyty pomagające w utrzymaniu równowagi czy prysznicowe siedzisko – najlepiej w wersji składanej.
![](https://www.designbiznes.pl/wp-content/uploads/2020/07/2b_TUCK-TYPE-EVER-by-Thermomat-Saniline-184235-rel747fcd17-80x60.jpg)
Gdy z niego nie korzystamy pozostaje złożone i dysponujemy wtedy większą przestrzenią w kabinie. To szczególnie przydatne w rodzinach wielopokoleniowych, gdzie z łazienki korzystają użytkownicy w różnym wieku.
W kabinie prysznicowej przyda się również bateria termostatyczna – ułatwi regulację temperatury wody zarówno najstarszym, jak i najmłodszym domownikom i zapobiegnie poparzeniom.
Jeżeli montaż kabiny nie jest możliwy lub nasi domownicy nie chcą rezygnować z przyjemności kąpieli w wannie, możemy wybrać taki model, który charakteryzuje się niewielką głębokością i uzupełnić go o uchwyty, które pomogą bezpiecznie wejść i wyjść z wanny. Praktycznym rozwiązaniem ułatwiającym czynności higieniczne będzie również nawannowe siedzisko.
![](https://www.designbiznes.pl/wp-content/uploads/2020/08/lidl-80x60.jpeg)
Strefa toalety i umywalki
Dorosłym, a zwłaszcza osobom starszym, łatwiej jest wstawać z WC, jeśli miska jest zawieszona wyżej. Dzieci natomiast lepiej radzą sobie na niższych toaletach. Podobnie różne preferencje mamy w przypadku wysokości zawieszenia umywalki. Wtedy mogą okazać się przydatne specjalne stelaże do zawieszenia miski WC. Wystarczy nacisnąć przycisk, a miska podniesie się lub opuści w zakresie do 8 cm. Zasada działania oparta jest na mechanizmie sprężyny gazowej.
![](https://www.designbiznes.pl/wp-content/uploads/2020/08/viega-eco-plus-80x58.jpg)
Przy umywalce oraz misce WC również warto zamontować uchwyty, które ułatwią m.in. siadanie na toalecie i wstawanie z niej.
Jeśli chodzi o baterię umywalkową, optymalnym rozwiązaniem będzie model jednouchwytowy (odkręcanie kurków może stanowić dla seniora spore wyzwanie) oraz z długą wylewką. Natomiast umywalka powinna mieć wydzielone miejsce na przechowywanie kosmetyków i akcesoriów, by najpotrzebniejsze rzeczy były zawsze pod ręką. Im szersza umywalka, tym lepiej, ponieważ zapewni starszej osobie dużo przestrzeni do mycia oraz pozwoli zapobiegnąć rozchlapywaniu wody na blat czy podłogę.
![](https://www.designbiznes.pl/wp-content/uploads/2020/08/specjalistyczna_ceramika_i_armatura_sanitarna_Armatura_Krakow_190118-80x53.jpg)
Starszym osobom z pewnością spodobają się umywalki, miski WC, brodziki i bidety pokryte specjalną powłoką antybakteryjną, która znacząco ułatwia czyszczenie powierzchni, zapobiega gromadzeniu się zanieczyszczeń, kamienia i groźnych dla zdrowia drobnoustrojów oraz zapewnia urządzeniom piękny połysk. W rozwiązania ułatwiające utrzymanie czystości może być wyposażona nie tylko ceramika, ale również elementy kabiny prysznicowej, np. słuchawka prysznicowa, deszczownica czy szklane powierzchnie.
fot. otwierające: Hewi