Z którego swojego projektu łazienkowego jesteście najbardziej dumni?
Najbliższa naszym prywatnym preferencjom jest łazienka z realizacji, jaką nazwaliśmy „Bliżej Świata”. To duży dom w prestiżowej warszawskiej dzielnicy, w którym – zgodnie z pasją inwestorów – znalazło się wiele podróżniczych akcentów. Główna łazienka w tej nieruchomości utrzymana jest w szlachetnych barwach ziemi. Zastosowaliśmy w niej naturalne materiały i rozwiązania zapewniające pełną harmonię całości. Szalenie istotną rolę odgrywają w niej przestrzeń i światło. Lubimy ją tak bardzo, ponieważ w naszym odczuciu to kwintesencja łazienkowego relaksu. Projekt całego domu, w tym łazienki, został doceniony w ubiegłorocznej edycji Europe Property Awards.
Na co zwracacie uwagę, gdy projektujecie łazienkę?
Bez chwili zawahania odpowiadamy: najważniejsza jest funkcjonalność w odniesieniu do realnych potrzeb użytkowników. Dla części naszych Klientów kompletnie nieużyteczne może być coś, co dla innych stanowi rozwiązanie idealne. Analiza potrzeb i ich odpowiednie zaadresowanie są kluczowe w przypadku prac nad całym wnętrzem, ale pokpienie tego etapu w kontekście łazienki może być naprawdę bolesne w skutkach dla inwestorów.
Jakie wg Was znaczenie ma łazienka we współczesnych wnętrzach?
To kwestia metrażu, jaki mamy do dyspozycji. Inne znaczenie ma w mieszkaniu o powierzchni 60 m a inne w rezydencji. W małych łazienkach liczy się przede wszystkim multifunkcjonalność. Inaczej jest w willi, gdzie dużo istotniejsza jest reprezentacyjna funkcja łazienki, jej połączenie z funkcją relaksu. Zasadniczo, im większa przestrzeń, tym bliżej łazience do strefy spa & wellness. Służy temu także rozwijający się rynek wyposażenia łazienkowego, który zaawansowane wzorniczo i technologicznie rozwiązania dostarcza już nie tylko do profesjonalnych obiektów komercyjnych, ale także wnętrz prywatnych.
Co jest najbardziej zaniedbywane w projektowaniu łazienek?
U nas nic. [śmiech] A mówiąc serio: w każdym projekcie dbamy o odpowiednio zaplanowane funkcje, ale też estetykę, atmosferę, detal, spójność. Takie podejście – bywa, że wyczerpujące – nagradza na końcu drogi nas i naszych klientów wysokiej jakości wnętrzami, gdzie użytkownik czuje się bezpiecznie (w łazience, na styku wody i elektryczności, to bardzo ważne!) i komfortowo.
Jakie produkty do łazienek uważasz za najlepiej zaprojektowane? Które najbardziej lubicie?
Przyjemnie jest projektować łazienki, do których możemy wybierać projekty sygnowane wiodącymi nazwiskami ze świata designu. W nich każdy element jest przemyślany i dopracowany. Dzięki temu, takie elementy, jak choćby armatura, mogą być biżuterią we wnętrzu.
Jaką łazienkę marzy się Wam zaprojektować?
Marzy nam się projekt łazienki w obiekcie z przeszkloną ścianą i widokiem na dżunglę albo ocean. Zaproponowalibyśmy do tego estetykę nieodwracającą uwagi od widoku oraz funkcje pozwalające się nim w pełni cieszyć. Tak lubimy najbardziej. [śmiech]

O PROJEKTANTACH
Monika i Adam Bronikowscy tworzą pracownię Hola Design. Działają na rynku krajowym i zagranicznym, są członkiem i partnerem międzynarodowych stowarzyszeń branżowych. HOLA Design jest wielokrotnym laureatem prestiżowych konkursów, m.in. Red Dot Design Awards, The International Design Awards, European Property Awards, ICONIC AWARDS, A’Design Award and Competition, a także Dobry Wzór organizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego. W konkursie The International Design & Architecture Award pracownia HOLA Design w poprzednich edycjach jako jedyna polska pracownia była nominowana zarówno w kategorii wnętrz, jak i produktu.
Więcej projektów Adama i Moniki zobaczycie na ich stronie WWW oraz Facebooku czy Instagramie.