W przypadku wanny z betonu jedynym minusem będzie waga takiego wyposażenia łazienkowego. Wniesienie betonowej wanny do mieszkania będzie nie lada wyczynem, ale nie zapominajmy o mniejszych formach jak umywalki czy blaty.
Plastyczny surowiec
Beton jest materiałem niezwykle plastycznym. Dzięki domieszce włókna szklanego możliwe jest odlewanie nawet najbardziej wymyślnych kształtów, nie tracąc przy tym na wytrzymałości surowca. Umywalki mogą mieć kształt prostopadłościenny, okrągły lub organiczny. Występują w wersji z otworem na baterię lub bez, z odpływem linowym lub klasycznym. Na rynku odnajdziemy standardowe wyposażenie łazienek z betonu, ale wiele firm wykonuje takie elementy na zamówienie.
Zamiast decydować się na umywalkę nablatową lub podwieszaną, możemy zamówić na konkretny wymiar blat łazienkowy z umywalką stanowiącą jeden odlew. Takie rozwiązanie na pewno zrobi wrażenie na gościach.
Beton można wykorzystać w łazience również jako okładzinę ścienną czy podłogową. Płyty betonowe, zabezpieczone w ten sam sposób jak umywalki, możemy śmiało zamontować w kabinie prysznicowej.
Mogę to zagwarantować, gdyż w swojej kabinie mam płyty betonowe na ścianach od czterech lat.
Pamiętajmy aby w takim przypadku wykonać hydroizolację w identyczny sposób jak przed ułożeniem płytek ceramicznych. Płyty betonowe trzeba zafugować, wskazana będzie fuga elastyczna, ponieważ płyty mogą delikatnie zmieniać swoje wymiary. Po wzięciu prysznica płyty betonowe zrobią się ciemniejsze, ale nie przejmujmy się tym, po wyschnięciu kolorystyka wróci do normy. Identyczna sytuacja dzieje się w przypadku płyt kamiennych.
Beton w łazience? Także pod prysznicem!
Skoro w łazience możemy zastosować betonowe blaty, umywalki i płyty, więc dlaczego nie zastosować betonowego brodzika? Brodzik możemy odlać na indywidualne zamówienie. Tak jak w przypadku umywalek, możemy zastosować klasyczny odpływ lub liniowy. Warto czasami odświeżyć powierzchnię betonu nanosząc warstwę impregnatu. Impregnat znajduje się na powierzchni betonu i może z czasem się wytrzeć lub uszkodzić. Takie zabiegi na pewno przedłużą życie naszemu betonowemu wyposażeniu łazienkowemu.
Nie bójmy się betonu w łazience, bo nie ma czego.
– Patryk Kaczanowski, projektant marek Ceramstic oraz Morgan&Möller