Już 6 lipca startuje największy letni festiwal designu. Na odwiedzających Gdynia Design Days czekają wystawy, warsztaty, wykłady, projekcje filmów – wszystko dla profesjonalistów, a także entuzjastów dobrego projektowania. Festiwal potrwa do 15 lipca.
Tegorocznym tematem GDD jest ERROR, rozumiany jako błąd, spowodowany m.in. przesytem dóbr i technologii oraz komunikacyjnym szumem we współczesnym świecie. Dlatego za cel tegorocznej edycji festiwalu, organizatorzy postawili sobie próbę odpowiedzenia na pytanie, czy i w jaki sposób można przywrócić ład i harmonię w naszym otoczeniu oraz w naszych głowach. Czy kluczem, by to osiągnąć jest powrót do prostoty: w przekazie, w życiu i w samym projektowaniu?
– Pragniemy szerzyć idee, które mają szansę w realny sposób poprawić życie człowieka i kondycję otaczającej go przestrzeni w zasięgu lokalnym i globalnym – mówi Paulina Kisiel, kierownik Gdynia Design Days. – Program GDD2018 obejmuje 20 wystaw kuratorskich oraz aż 120 merytorycznych wydarzeń. Dla zainteresowanych konkretnym zagadnieniem przygotowaliśmy bloki tematyczne skupione wokół 5 zakresów: error, wzornictwo, grafika, moda, miasto + architektura oraz wnętrza. Jak zwykle, nie zabraknie rozwijających kreatywność wydarzeń dla dzieci. Ruszymy też w miasto, gdzie w różnych lokalizacjach Gdyni prezentowane będą wyjątkowe projekty i produkty oraz odbywać się będą wydarzenia towarzyszące – dodaje.
GDD podnosi kompetencje
Organizatorzy, wzorem lat ubiegłych, duży nacisk kładą na podnoszenie kompetencji projektantów i przedsiębiorców poprzez wykłady i warsztaty na styku designu i biznesu. Festiwal współtworzy blisko 150 osób, w tym eksperci ze Szwecji, Norwegii, Wielkiej Brytanii i USA. Wszelkie informacje o wystawach dostępne są w języku angielskim, a w programie znalazły się także anglojęzyczne warsztaty i wykłady.
Co w programie?
Hasło GDD2018 – ERROR – mieści w sobie szereg interpretacji. Jednym z współczesnych błędów współczesnego świata jest przeładowanie. Problem nadmiaru informacji i dóbr stanowił punkt wyjścia do wystawy głównej „Error. Czy chcesz kontynować?” kuratorowanej przez Izabelę Bołoz oraz przygotowanej przez Dorotę Stępniak wystawy „Overload / Przeładowanie”.
Design, który pomaga na Gdynia Design Days 2018
ERROR to także stawianie czoła nieoczekiwanemu. Zadaniem projektantów jest nie tylko ułatwianie codziennego życia, ale także reagowanie na kryzysy. O tym, jak projektować w dobie zmian klimatycznych i konfliktów opowie wystawa „Empatia, teraz!” (kurator: Michał Bachowski). Z kolei wystawa „(Nie)ożywione”, przygotowana przez Agnieszkę Jacobson-Cielecką i Karola Murlaka, pokaże możliwości nowych, ekologicznych materiałów opracowanych w odpowiedzi na problem nadmiernej eksploatacji zasobów naturalnych.
Podczas festiwalu sprawdzić będzie można także, jak wykorzystywać innowacje w designie dla podniesienia komfortu życia osób z niepełnosprawnościami. Wystawa „MyHand” to prezentacja projektu wykorzystującego druk 3D do samodzielnego wykonywania spersonalizowanych protez parametrycznych (zespół kuratorski: Wiesław Bartkowski, Monika Brauntsch, Dorota Cetnarska, Michał Piasecki, Dorota Kabała). Ekspozycji towarzyszyć będą warsztaty, podczas których uczestnicy dowiedzą się jakie korzyści przynosi współpraca w interdyscyplinarnych zespołach łączących kompetencje projektowe, technologiczne i naukowe.
Projektanci i przedsiębiorcy w jednej drużynie
W tym roku, po raz trzeci w programie GDD znajdą się wydarzenia łączące design z biznesem. Pakiet szkoleniowy „Design językiem Biznesu” skierowany jest do przedsiębiorców chcących nawiązać relacje z projektantami. Wydarzenie obejmuje dwa dni wypełnione spotkaniami ze specjalistami z całego świata. Za harmonogram odpowiada agencja strategiczna Change Pilots – Henryk Stawicki i Justyna Turek. Z kolei cykl wykładów i warsztatów „Stwórz i Sprzedaj” przeznaczony jest dla twórców, chcących z sukcesem wprowadzić swoje produkty na rynek. W ramach wydarzenia uczestnicy będą mieli okazję skorzystać ze wskazówek m.in. Magdy Przelaskowskiej z zespołu Google oraz Dariusza Puzyrkiewicza, współautora „Biblii e-Biznesu”.
Podobnie jak w latach ubiegłych, podczas GDD nie zabraknie wystaw i aktywności skierowanych do dzieci, a także wydarzeń odbywających się na terenie Gdyni.
Pełen program GDD2018 znaleźć można na www.gdyniadesigndays.eu. Na wystawy i wykłady wstęp jest wolny. Aby uczestniczyć w warsztatach wymagana jest rejestracja.
fot. Gdynia Design Days