Jubileuszowa, 20. edycja Konkursu KOŁO na projekt toalety publicznej dobiegła końca. W Słupsku, który wybrano w tym roku na miejsce organizacji konkursu, poznaliśmy twórców najlepszych projektów. Nagrodę główną w wysokości 20 000 zł oraz staż w pracowni Kuryłowicz & Associates zdobyła Aleksandra Kozłowska z Łodzi.
Przygotowana przez Aleksandrę Kozłowską koncepcja oddaje wyjątkowe uszanowanie dla historii miejscowych bulwarów. Władze Słupska deklarują, że są gotowe zrealizować zwycięski projekt. Zaprojektowany przez młodą (I rok studiów magisterskich) architektkę obiekt to bardzo odważna propozycja. Mimo iż forma i kształt są bardzo oszczędne – przypomina bowiem mur, który jest zarazem wzgórzem. Oddzielałaby też wizualnie nadrzeczne bulwary od blokowiska które znajduje się paręnaście metrów dalej. Konstrukcja, w której ulokowana ma być toaleta stanowiłaby tło dla fragmentu zabytkowego muru otaczającego dawny Słupsk.
Zwyciężyła prosta forma
W tegorocznej edycji Konkursu KOŁO, studenci i młodzi architekci mieli zaprojektować coś więcej niż ogólnodostępną, miejską toaletę. Mieszkańcy Słupska mogli więc zyskać budynek, w którym zjedzą niewielki posiłek, zostawią bezpiecznie rower czy zajrzą do informatora Urzędu Miasta. Jednogłośnie zwyciężył projekt Aleksandry Kozłowskiej, który oprócz posiadania takich funkcji jak mała kawiarnia czy przestrzeń spotkań, wpisuje się w historyczny charakter słupskich bulwarów. Zaprojektowana kurtyna, będąca jednocześnie elewacją budynku, odzwierciedla dawne mury miasta.
– Grand Prix przyznano pracy za zdecydowany gest architektoniczny, który swoją siłą porządkuje i organizuje przestrzeń na styku z zabytkowym otoczeniem. Stworzenie alternatywnego przejścia, wzbogacającego sposób postrzegania otoczenia o nową perspektywę oraz wykreowanie czytelnych ram do aranżacji różnych aktywności miejskich, zdają się być głównymi zamysłami konsekwentnie przeprowadzonej koncepcji – uzasadniała wybór prof. Ewa Kuryłowicz, od lat przewodnicząca jury konkursu.
– To bardzo prosta i przejrzysta koncepcja. Autorka udowodniła jak ważna jest znajomość historii miejsca oraz wrażliwość na lokalną tradycję i potrzeby. Oprócz wypicia kawy czy skorzystania z toalety, mieszkańcy i włodarze miasta będą mogli korzystać z przestrzeni wspólnej, która w przyszłości może posłużyć promocji miasta, a także tworzyć miejsce do obserwacji jego rozwoju i dyskusji nad zachodzącymi zmianami. To właśnie w takich miejscach powstają też przestrzenie sąsiedzkie, w których mieszkańcy mogą np. dzielić wspólne pasje, jak chociażby grę na instrumentach – opowiada Justyna Zborowska, PR & Advertising Manager w grupie Geberit, do której należy marka KOŁO.
W tym roku prace oceniło jury złożone z cenionych architektów, przedstawicieli miasta oraz firmy organizującej konkurs. Poziom był bardzo wyrównany – z prawie 200 projektów, wszystkie wybrane robią wrażenie. Co prawda nie zawsze są to koncepcje oryginalne – widać liczne inspiracje pracą z konkursu w Płocku, gdzie zaprojektowano wzniesienie czy powtarzające się co roku koncepcje z drewnianą, pionowo ażurową elewacją. Jednak każdy z projektów zdradza dojrzałość w odczytywaniu miejsca, w którym ma powstać. A tu kontekst była bardzo ważny. Zwycięska praca odznacza się siłą wyrazu oraz mocnym cięciem, jakie ta architektura by wprowadziła w przestrzeń słupskich bulwarów.
Konkurs Koło w Słupsku z nowymi kategoriami
Oprócz Grand Prix oraz trzech wyróżnień w tym roku organizatorzy postanowili dodatkowo uatrakcyjnić konkurs. Na uczestników czekały też nagrody dodatkowe: za najlepiej zaprojektowaną toaletę publiczną, zgodną z zasadami projektowania uniwersalnego oraz za najciekawszą funkcję dodatkową obiektu dla mieszkańców. W ramach nagrody „Debiut Roku” młodzi twórcy mogli wygrać też prestiżowy, miesięczny staż w Biurze Architektonicznym Kuryłowicz & Associates.
A oto wszyscy laureaci Konkursu Koło w Słupsku:
Grand Prix „Łazienka KOŁO 2018” (20 000 PLN) oraz konkurs „Debiut Roku” (staż w pracowni Kuryłowicz & Associates) – Aleksandra Kozłowska.







Ponadto jury przyznało (projekty obejrzycie tutaj):
- Wyróżnienie I stopnia (8000 PLN) – Patryk Strześniewski, Kinga Wnek;
- Wyróżnienie II stopnia (4000 PLN) oraz Nagroda specjalna – projektowanie uniwersalne – (3000 PLN) – Magdalena Sokołowska, Izabela Kurosz, Sławomir Wunsch;
- Wyróżnienie równorzędne III stopnia (2000 PLN) – Katarzyna Orzóg;
- >Wyróżnienie równorzędne III stopnia (2000 PLN) – Aleksandra Czyżewska, Katarzyna Janowska;
- Wyróżnienie równorzędne III stopnia (2000 PLN) – Jakub Dunal;
- 1 nagroda specjalna, najciekawsza funkcja dodatkowa (2000 PLN) – Marcin Gierbienis, Damian Poklewski-Koziełł;
- Wyróżnienie Internautów (2000 PLN) – Olga Molenda, Izabella Łyczba-Kapitan.