We wrześniu czeka nas 36. edycja bolońskich Cersaie. Na dziś, powierzchnia targów jest już prawie całkowicie zarezerwowana, a nie lada atrakcją tej edycji będą dwie nowo otwarte hale wystawiennicze.
Podczas konferencji promującej Cersaie 2018 zorganizowanej niedawno w Mediolanie na pytania dziennikarzy odpowiadali: Emilio Mussini, przewodniczący Komisji Promocji i Handlu Confindustria Ceramica, architekt Gianni di Gregorio, Giovanni Giuliani, dyrektor operacyjny BolognaFiere, Angelo dall’Aglio, kurator wystawy tematycznej odbywającej się podczas Cersaie i Elena Vai dyrektor kreatywny Bologna Design Week. W spotkaniu uczestniczył także Aurelio Galfetti, jedna z najbardziej szanowanych postaci w świecie współczesnej architektury.
– Na sześć miesięcy przed rozpoczęciem Cersaie 2018, powierzchnia targów jest prawie całkowicie wyprzedana – powiedział Emilio Mussini. – Jesteśmy zachwyceni tym wynikiem, ponieważ mówi wiele o jakości i wartości tej wystawy.
Dwa nowe pawilony
Gianni di Gregorio to główny architekt zespołu, którego zadaniem jest odnowienie centrum targowego w Bolonii.
– W latach sześćdziesiątych centrum wystawiennicze w Bolonii zostało przekształcone przez architektów Benevolo, Giurę Longo i Melograni zgodnie z ówczesnym duchem czasu i międzynarodowymi trendami. Celem naszego projektu jest zaś wykorzystanie powstałego wtedy powtarzalnego systemu modułowego do połączenia istniejących przestrzeni wystawienniczych i tras z nowymi halami. Mają się one wyróżniać dużymi, przezroczystymi powierzchniami i miękkim, rozproszonym światłem dziennym – mówił.
– Cersaie 2018 będą pierwszym pokazem, który odbędzie się w dwóch nowych halach 29 i 30. Będą one przeznaczone specjalnie na wyposażenie łazienki – dodał Giovanni Giuliani. – Przebudowa wspomnianych pawilonów to pierwszy krok w kompleksowym programie modernizacji całego centrum wystawienniczego.
W następnej kolejności zmianom poddane zostaną pawilon 37, następnie wejścia Piazza Costituzione i Nord, hala 38 i w końcu 35. Zakończenie prac modernizacyjnych przewidziane jest na 2024 rok.
Co będzie towarzyszyć targom?
Od kilku lat Cersaie organizuje wystawę tematyczną. W poprzednich latach skupiała się ona na tematach przebudowy stacji dokującej, ośrodków transportu, czy światła/kina, W tym roku poświęcona zostanie muzyce. Wystawa zajmie powierzchnię 700 m2 w nowej hali 30 i zbada koncepcję “muzyki dla przestrzeni”.
Już czwarty rok z rzędu Cersaie będzie także współpracować z Bologna Design Week. Elena Vai mówiła podczas konferencji:
– To doroczne wydarzenie promuje kulturę projektowania i podsumowuje rolę designu jako narzędzia innowacji w trwającym procesie transformacji kulturowej.
Przez pięć dni trwania targów w całej Bolonii – w zabytkowych budynkach, galeriach sztuki, zdekonsekrowanych kościołach, salonach wystawowych i innych miejscach – odbywać się będą wystawy, warsztaty, konkursy, pokazy. Skorzystać będzie można także z wycieczek z przewodnikiem po tym wyjątkowym mieście.
Zobaczcie jak będą wyglądały po przebudowie pawilony 29 i 30. Prezentujemy Wam także plakat tegorocznych Cersaie, zaprojektowany przez grupę studentów White stuff: Enrica Caiello, Maria Cristina Ziviani, Naima Annoni i Riccardo Piovesan.