Hotel AC by Marriott Wrocław powstał przy pl. Wolności, w zabytkowej kamienicy z 1875 roku. Działa od połowy roku i jest to pierwszy obiekt sieci AC Hotel by Marriot w Polsce. My sprawdzamy, jak zaprojektowano w nim łazienki.
Kamienica, w której ulokowano hotel AC by Marriott Wrocław niegdyś mieściła Bank Pruski, a później Bank Rzeszy. Po wojnie działał w niej Narodowy Bank Polski oraz Bank BZWBK. Inwestycja obejmowała gruntowny remont elewacji i wnętrz, zwłaszcza że prawie dekadę kamienica stała pusta. Inwestor zdecydował się również na dobudowanie dwóch pięter. Hotel oferuje gościom 91 pokoi o powierzchni od 28 do 40 m² oraz 4 sale konferencyjne. Wnętrza miały być zaaranżowane luksusowo, więc zwracano uwagę na każdy detal, w tym również na rozwiązania sanitarne w łazienkach i w strefie basenowej. Prace nad przygotowaniem obiektu trwały 2 lata!
– Nie było to łatwe zadanie ze względu na grubość ścian czy choćby tego, że technologia budowy z końca XIX w. nie przewidywała pewnych rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo przeciwpożarowe czy bezpieczeństwo gości, o które my musimy zadbać. Wcześniej na wyższych piętrach kamienicy znajdowały się biura oraz mieszkania dla pracowników banku. Musieliśmy dostosować te przestrzenie do naszych funkcjonalnych pokoi, zachowując przy tym dotychczasowy układ okien i elewację – mówił dla portalu wroclaw.pl Maciej Knyrek, dyrektor wrocławskiego hotelu.
AC by Marriott Wrocław – elastyczność w łazienkach
Od firmy Viega dowiedzieliśmy się, że w łazienkach pokojowych zastosowano w sumie 91 odpływów liniowych Advantix długości 1000 mm w wersji przyściennej, z kołnierzem pod uszczelnienie wywiniętym na ścianę. Takie odwodnienie może być montowane na styku podłogi i ściany, właśnie ze względu na pionowy kołnierz, zapewniający właściwe wykonanie izolacji przeciwwilgociowej na styku odpływ – ściana. Dzięki temu mamy możliwość usytuowania odwonienia tak, aby spadek posadzki był w jednej płaszczyźnie. Może być to np. w kierunku ściany – co dla wykonawcy oznacza mniej kłopotliwego docinana płytek. Tak zaprojektowane odwodnienie ma również walor estetyczny, zwłaszcza jeżeli wykańczamy podłogi i ściany kamieniem naturalnym lub płytkami o dużych rozmiarach.
W przypadku AC by Marriott Wrocław elastyczność i możliwość ograniczenia zakresu prac była bardzo ważna – stara kamienica wymusiła na projektantach nie lada zadanie. Pierwotna forma wnętrz w kamienicy i zastany układ pomieszczeń oraz pięter sprawiły, że praktycznie każdy pokój jest inny. Sam hotel wpisuje się w nurt tworzenia obiektów lifestylowych, nastawionych na millenialsów. Tak komunikowana jest marka tych hoteli – wnętrza obiektu mają więc inspirować i dawać pole do indywidualnej ekspresji. Jak widać na Instagramie – łazienki się podobają. 😉
Nie tylko w łazienkach
Wykorzystanie systemu odpływów liniowych od Viega Advantix, pozwala na wybór jednego z siedmiu wariantów rusztu, w tym wersji umożliwiającej wypełnienie dowolnymi płytkami, zamiast tradycyjnego rozwiązania ze stali nierdzewnej. Właśnie tę opcję zastosowano w łazienkach hotelu AC by Marriott. Takie same odpływy, tyle że w wersji podłogowej zostały zainstalowane w przypadku pryszniców basenowych i jako odwodnienie strefy basenowej.
– W naszych obiektach przywiązujemy dużą wagę do estetycznej i harmonijnej aranżacji wnętrz – mówi Maciej Knyrek. – Odpływy firmy Viega spełniły nasze oczekiwania, ponieważ doskonale wpasowują się w podłogę i wyglądają bardzo elegancko – dodaje.
– W przypadku tego projektu, priorytetem było zachowanie najwyższych standardów, dlatego bazowaliśmy na sprawdzonych i markowych produktach – mówi Piotr Kowalski, Kierownik Działu Instalacji Sanitarnych w firmie Ultranet Sp. z o.o. To oni byli odpowiedzialni za montaż systemów odwodnień w hotelu AC by Marriott. – Dużym atutem odpływów Viega był również prosty i szybki montaż oraz fachowe doradztwo techniczne ze strony przedstawiciela producenta – dodaje.