Trend nadawania przestrzeni w której mieszkamy indywidualnego charakteru, sukcesywnie przybiera na sile. Dotyczy to również łazienki. Spersonalizować toaletę można zamieniając miskę w.c. w łazienkowe dzieło sztuki za pomocą winylowej folii. Przedstawiamy technologię Artoletta.
Tak jak Steve Jobs opracował iMaca, który dał nowy potencjał branży IT, tak Japończycy z firmy Taikou Jyuken Corp. uruchomili projekt Artoletta z myślą, że umieszczenie sztuki na czystym białym tle miski w.c. przyniesie ludziom radość i zaskoczenie. Wprowadzi do łazienki element sztuki.
Projekty konceptu Artoletta mogą być aranżowane jak tradycyjne japońskie drzeworyty Ukiyo-e, albo jak międzynarodowe dzieła sztuki, rzemieślnicy mogą też nanosić na toalety rozmaite inne wzory.
To rozwiązanie może przyciągać uwagę klientów centów handlowych, pacjentów zakładów opieki medycznej czy użytkowników toalet prywatnych. Jak podkreślają twórcy konceptu, tak ozdobiona toaleta jest łatwiejsza do zlokalizowania przez osoby starsze czy niedowidzące. Technologia może być również zastosowana na ścianach, meblach czy innych urządzeniach, co znaczy, że toaleta może być całkowicie dopasowana do wnętrza.
Artoletta – jak to jest zrobione?
Dzieła sztuki, ilustracje lub zdjęcia drukowane są na foliach winylowych, które są następnie podgrzewane i owijane wokół toalety. Folie te można usunąć i toaleta może zostać przywrócona do pierwotnego stanu lub może pojawić się na niej nowa ilustracja.
Ponieważ toalety są narażone na regularne działanie środków czyszczących i wody, folie te są tak zaprojektowane, aby zachowały oryginalny kolor i trudno je było usunąć. Folie są tak skonstruowane, że owijanie toalet nie powoduje zniekształcenia obrazu na nich się znajdującego. Opracowano także folie kompozytowe i kleje spełniające wymagania sanitarne toalet, które nie powodują przebarwień i odrywania.
Technologia powstała w wyniku 3-letnich badań i została wprowadzona na rynek w 2015 roku. Pierwsze owinięte winylową folią toalety znalazły się na lotnisku w Sendai w Japonii oraz w bibliotece Prefektury Miyagi w tym mieście.
fot. Taikou Jyuken Corp.