35. edycja targów Cersaie to bogaty program dla architektów, designerów, przedstawicieli handlu oraz konsumentów. 25 września rozpoczęła się czterodniowa impreza w Międzynarodowym Centrum Wystawienniczym w Bolonii.
869 wystawców z 41 krajów zjechało do Bolonii, by pokazywać swoje propozycje do łazienek (i nie tylko). Wystawy produktów z sześciu kategorii zajmują 156 tys. mkw.
Cersaie to jedne z największych targów branży łazienkowej oraz płytek ceramicznych. Grono 197 wystawców z segmentu wyposażenia łazienek pokazuje, że bolońskie wydarzenie staje się coraz bardziej kluczowe również dla tej części branży. Zarządcy targów mają aspiracje, by Cersaie 2017 pokazało, że jest to ważna impreza dla producentów wyposażenia łazienek zarówno we Włoszech jak i Europie. Nie przez przypadek w tym roku także marketingowo zostało to rozegrane – Cersaie ma w tym roku dwa plakaty, po jednym dla sektora płytek i wyposażenia łazienek. Bolońska impreza chce być znaczącym głosem także w tym dotychczas drugoplanowym dla siebie obszarze.
Cersaie 2017 – tradycyjnie zacznijmy od seminarium
Targi rozpoczęła konferencja prasowa “Zrównoważony rozwój i konkurencyjności europejskiej produkcji w kontekście międzynarodowym” w Palazzo dei Congressi.


Targi bogate są w wydarzenia konferencyjne i spotkania nakierowane na rozmowy o przyszłości i rozwoju branży – zarówno we Włoszech jak i na świecie. Pierwszego dnia przyznana zostanie też nagroda dla dziennikarza za najlepszy tekst dotyczący branży oraz poznamy laureata konkursu “Beautiful Ideas”. Odbędzie się też wydarzenie dedykowane najlepszym dystrybutorom z Francji, Niemiec, Szwajcarii oraz Włoch.
Bogactwo kulturalne na targach
Po raz kolejny uczestnicy targów mogą liczyć na bogatą ofertę wydarzeń z programu kulturalnego. W jego ramach odbędzie się szereg spotkań i konferencji z udziałem cenionych mówców z obszaru architektury i designu. Na zakończenie targów (29 września) w Europauditorium studenci z regionu będą mieli okazję spotkać się i porozmawiać z designerem, architektem i bloggererem Fabio Novembre.

W programie są także spotkania z chilijskim architektem Sebastiánem Irarrázavalem i australijskim architektem Seanem Godsellem. Z Hiszpanii przyjedzie z kolei Elisa Valero Ramos praz Francis Kéré.
W Architecture Gallery Lounge spotkają się przedstawiciele prasy, która również organizuje panele dyskusyjne. Te przygotowali dziennikarze takich magazynów jak Abitare, AD, Chiesa Oggi, DDN, Domus, Il Bagno
Oggi e Domani, Interni, Marie Claire Maison oraz The Plan.
Z telewizji na… płytki
Jedną z ciekawszych wystaw jest też z pewnością 400 metrowa wystawa w hali 30. “Milleluci – Italian Style Concept” to niezwykła podróż czerpiąca z estetyki telewizji (inspirowana programem z lat 70. XX wieku) i stanowiąca refleksję o materiałach, powierzchniach i designie wyposażenia łazienek, płytek ceramicznych, balansując jednocześnie miedzy klasyką form oraz stylami alternatywnymi. Wystawa jest częścią trzeciej edycji Bologna Design Week w centrum miasta.
Po raz czwarty zostanie też przyznana nagroda ADI Ceramics & Bathroom Design Award dla najbardziej innowacyjnych włoskich produktów w segmencie płytek i wyposażenia łazienek.
Miasteczko płytek
Przez pięć dni targów można odwiedzić Tiling Town w Area 49. Tu znajdować się będzie sześć stref, w których eksperci glazurnicy będą udzielać specjalistycznych porad dotyczących prac montażowych. Jednym z ciekawszych wydarzeń będzie techniczne seminarium poświęcone wzornictwu, konserwacji oraz układaniu płytek wielkoformatowych. Można w nim uczestniczyć codziennie, a obecność tego tematu wskazuje na rosnące znaczenie zagadnienia w branży.
We czwartek oraz piątek na Cersaie odbędzie się szósta edycja Designs your Home. W ramach tego wydarzenia projektanci z czołowych włoskich czasopism udzielają zwiedzającym porad nt. aranżacji i remontów w domach.
fot. otwierające – ceremonia otwarcia targów Cersaie 2017. Fot. materiały prasowe