Nowe produkty proponowane dziś przez najważniejsze marki oferujące grzejniki dekoracyjne są innowacyjne zarówno pod względem technologii, jak i wzornictwa. I nigdy nie są „niewidzialne”, nie stapiają się z wnętrzem. Przeciwnie – często wyróżniają się formą i kolorem.
Najbardziej progresywni producenci grzejników dekoracyjnych oferują je w wielu kolorach, teksturach, kształtach i wykończeniach. Aktualnie najpopularniejszą kolorystyką jest zgaszony niebieski, rdzawobrązowy, głęboka czerwień, wciąż oczywiście szarości i subtelne wykończenia metaliczne.
Co do formy – dominują miękkie, zaokrąglone krawędzie, ultracienkie aluminiowe konstrukcje oraz wykończenia teksturowane. Ale nie brakuje również konstrukcji bardziej masywnych, pasujących do industrialnych wnętrz. Zgodnie z trendami, grzejniki dekoracyjne montowane są raczej w pionie, niż poziomie, co pozwala wydobyć ich estetyczną wartość i oszczędzić przestrzeń na np. postawienie mebli.
Potęgą w dziedzinie grzejnikowego wzornictwa są Włochy – to z tego kraju pochodzi wielu ważnych producentów grzejników dekoracyjnych. Ale ciekawe propozycje grzejników dekoracyjnych można również znaleźć w portfolio marek rodem z Belgii czy Szwajcarii, jak też w ofercie naszych rodzimych producentów.
Awangarda stylu
Jedną z najważniejszych marek oferujących grzejniki dekoracyjne jest włoski Antrax. Grzejniki projektowały dla niej takie sławy designu jak Andrea Crosetta, Dante O. Benini e Luca Gonzo, Francesco Lucchese, Massimo Iosa Ghini, Matteo Thun i Antonio Rodriguez, Simone Micheli, Peter Rankin, Victor Vasilev czy wreszcie Daniel Libeskind.
Ten ostatni projektant jest autorem najnowszego „headlinera” marki – grzejnika Android, który miał premierę w zeszłym roku w Mediolanie. Jego kształt nawiązuje do japońskiej sztuki origami, z charakterystycznymi dla niej geometrycznymi liniami. Krawędzie grzejnika wydają się być wykonane z kartki papieru, złożone i rozłożone ponownie.

Grzejnik ma również jeszcze bardziej wyrafinowaną wersję – Android IQ (widoczną na zdjęciu powyżej), w której profile zostały poprzecznie, ukośnie ścięte na końcach, co dodatkowo podkreśla odważny design produktu. Wartość tego produktu nie kończy się jednak na jego designie.
Projekt opracowany przez słynnego architekta, duży nacisk kładzie na kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem, m.in. dzięki wykorzystaniu w 100% materiałów nadających się do recyklingu. Eksploatacja grzejnika wymaga bardzo ograniczonej ilości wody, której technologia obiegu została opatentowana przez producenta. Android dostępny jest w ponad 200 wariantach kolorystycznych, może być instalowany zarówno w pozycji poziomej, jak i pionowej.
Dekoracyjne po aktualizacji
Inną włoską marką specjalizującą się w produktach grzewczych jest Scirocco. W jej najnowszej ofercie można znaleźć produkt o nazwie Up_Grade. To nie grzejnik lecz pokrywy wykonane z ultracienkej stali o grubości 2 mm, które nakłada się na stare grzejniki żeberkowe za pomocą specjalnych haczyków.

W ten sposób przeobrażenie wnętrza w bardziej nowoczesne nie wymaga ingerencji w instalację grzewczą. Możliwe są różne konfiguracje pokryw, które obejmują 2, 3 lub 4 elementy – tak by można było dostosować się do wielu wymiarów grzejników żeberkowych.
Grzejniki dekoracyjne, a minimalistyczny szyk
Marką o dłuższej niż Antrax tradycji produkcji grzejników dekoracyjnych jest belgijskie Vasco (rozpoczęło je wytwarzać w 1984 roku). Podczas tegorocznych targów ISH oferowany przez nią ultracienki (8mm) grzejnik dekoracyjny ONI otrzymał nagrodę „Design Plus powered by ISH 2017“.

Zdobył uznanie konkursowego jury swoją minimalistyczną estetyką, ale też innowacjami technicznymi w zakresie efektywności energetycznej i zrównoważonego rozwoju. Wykonany z aluminium panel waży zaledwie 23 kg w swej największej wersji i potrzebuje tylko 0,6 l wody. Aktualnie producent oferuje dwa modele grzejnika: O-NP o gładkiej powierzchni, bez wycięć na ręczniki oraz O-P z jednym lub dwoma wycięciami.
Moduły do zestawienia
Laureatem „Design Plus powered by ISH 2017“ oraz tegorocznej iF Design Award jest grzejnik dekoracyjny Signo – kwadratowy moduł grzewczy firmy Kermi. Może być stosowany pojedynczo lub w wersji podwójnej lub potrójnej – w zależności od zapotrzebowania cieplnego pomieszczenia i preferencji inwestora.

Jak rozerwana tkanka
Grzejniki dekoracyjne polskich producentów też mogą być ciekawe. Przykładem może być produkt pod nazwą Hex z portfolio marki Terma – laureat naszej krajowej nagrody must have 2017 oraz międzynarodowej iF Design Award 2017 w kategorii Produkt, podkategorii Builging Technology.

Inspiracją projektu tego grzejnika była rozerwana struktura tkanki obrastającej ściany w sposób z pozoru niekontrolowany. Heksagonalne moduły dają duże możliwości modyfikacji całości kształtu i rozmiaru grzejnika w zależności od potrzeb użytkownika. Punkty „rozerwania” formy spełniają dodatkową funkcję wieszaków. Projektanci grzejnika Hex to pracownicy Termy – Renata Piołunkowska i Jakub Jakubowski.
Ruch powietrza
Grzejnik Manhattan to propozycja również naszego krajowego producenta – firmy Instal Projekt. Zaprojektowała go Karolina Rybarczyk, dla której inspiracją było odczuwanie ciepła i ruch ciepłego powietrza. Stąd pomysł na stworzenie wstęgi otaczającej grzejnik, nadająca jego formie miękkości i podnosząca funkcjonalność produktu.

Może ona służyć jako reling na ręcznik w łazience lub uchwyt na przewieszanie szala w przedpokoju. Grzejnik Manhattan również otrzymał wyróżnienie w konkursie must have 2017.