7 marca 2017 r. rozpoczyna się 19. edycja prestiżowego konkursu na projekt koncepcyjny budynku z funkcją toalety miejskiej, organizowanego przez markę KOŁO. Partnerem konkursu jest Miasto Poznań.
Miasto jest zainteresowane budową toalety wg zwycięskiego projektu konkursowego, któremu w czerwcu 2017 r. zostanie przyznana nagroda główna. Uczestnicy konkursu będą ubiegać się o nagrody o łącznej wartości 40 000 zł.
Tegoroczna lokalizacja konkursowa znajduje się w północnej części Starego Koryta Warty obok boiska sportowego przy ul. Estkowskiego w Poznaniu. Uczestnicy mają za zadanie zaprojektować budynek toalety z funkcjami dodatkowymi wraz z bezpośrednim otoczeniem. Budynek ma być niezwiązany trwale z gruntem a funkcje dodatkowe maja za zadnie ucywilizować i oświetlić teren a przez to zachęcić mieszkańców do aktywnego korzystania z boiska np. poprzez punkt wypożyczenia sprzętu sportowego lub inne.
Teren starego koryta rzeki Warty, czyli tzw. „Zakole Chwaliszewskie”, położony jest w centralnej części Poznania, pomiędzy Starym Rynkiem a Ostrowem Tumskim, w obrębie ulic: Estkowskiego, Wenecjańskiej, Chwaliszewo, Czartorii, Ewangelickiej, Mostowej i Szyperskiej oraz rzeki Warty. Obszar ten od południa, zachodu i północnego-zachodu otacza dzielnicę Chwaliszewo, będącą do 1969 roku wyspą. W południowej części od niedawna funkcjonuje park miejski natomiast północna część obszaru pokryta jest częściowo utwardzoną nawierzchnią wykonaną na potrzeby parkingów buforowych. Przy ulicy Estkowskiego znajduje się boisko szkolne otoczone zielenią.
– Dzielnica Chwaliszewo oraz teren starego koryta Warty charakteryzują się dużym potencjałem na stworzenie w tym rejonie reprezentacyjnej dzielnicy miasta. Chwaliszewo znajduje się na turystyczno-historycznej trasie Traktu Królewsko-Cesarskiego, dlatego dla miasta ważne jest dokonanie kompleksowej rewitalizacji zarówno tej dzielnicy, jak i otaczającego ją starego koryta Warty – mówi Anna Rybarczyk – Robak, Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta Poznania.
Konkurs KOŁO od kilkunastu lat zwraca uwagę na problem deficytu toalet publicznych w polskich miastach. Jest to rozpoznawalna i ciesząca się dużym uznaniem społeczna inicjatywa firmy Geberit. Co roku organizatorzy otrzymują blisko 300 prac konkursowych.
– To, co wyróżnia konkurs KOŁO, to dążenie do realizacji zwycięskiego projektu toalety, wpisującego się w architekturę miasta oraz pełniącego funkcje dodatkowe, przyczyniające się do podniesienia jakości życia mieszkańców. Przykładem wybudowanych obiektów jest m.in. Pawilon Plażowy w Warszawie, toaleta w Kazimierzu Dolnym oraz toaleta przy Rondzie Mogilskim w Krakowie. W trakcie realizacji są jeszcze dwie toalety: w Katowicach oraz w Płocku – mówi Justyna Zborowska, PR & Advertising Manager Geberit Sp.z o.o.
Termin nadsyłania projektów upływa 08.05.2017 r., a wyniki zostaną ogłoszone 22.06.2017 r. Konkurs ma charakter otwarty. Udział w nim mogą brać pełnoletnie osoby fizyczne. Uczestnicy konkursu będą ubiegać się o nagrody o łącznej wartości 40 000 zł.
Prace konkursowe oceni jury, w skład którego wchodzą Ewa Kuryłowicz – Wydział Architektury PW, APA Kuryłowicz & Associates, Robert Konieczny – architekt, szef biura KWK Promes oraz niezależny ekspert Fundacji Miesa van der Rohe, Piotr Libicki – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. Estetyki Miasta Poznania, Magdalena Łyszczak – Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu, Maciej Dźwig – Dyrektor Usług Komunalnych w Poznaniu, arch. Anna Rybarczyk – Robak – Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Urzędu Miasta Poznania, Przemysław Powalacz – Prezes Zarządu Geberit Sp. z o.o.
Ponadto w dniach 05-15 czerwca 2017 r. na wybrane prace głosować będą internauci. Praca, która zdobędzie najwięcej głosów otrzyma dodatkowe wyróżnienie i nagrodę pieniężną.
Szczegóły konkursu oraz regulamin znajdują się na stronie: www.konkurskolo.pl