Koncern Villeroy & Boch AG poinformował, że podpisał we wrześniu br. wiążące umowy nabycia spółek Grupy Ideal Standard. Zostały one wycenione na ok. 600 milionów euro.
W komunikacie prasowym Villeroy & Boch czytamy, że obie firmy są dobrze dopasowane strategicznie, biorąc pod uwagę ich obecność regionalną, strategie sprzedaży oraz portfolio produktów i marek. Dzięki transakcji obie liczą na wzmocnienie pozycji rynkowej i dodatkowy wzrost. Udziały Ideal Standard sprzedawane są przez korporacje zarządzane przez Anchorage Capital Group i CVC Credit. Cena przejęcia opiera się na wycenie spółki na około 600 milionów euro.
W wyniku fuzji przychody dywizji Villeroy & Boch Łazienka & Wellness podwoją się i wyniosą 1,4 miliarda euro. Uwzględniając działalność Dining & Lifestyle, oznacza to wzrost dla całej Grupy Villeroy & Boch do ponad 1,7 miliarda euro (około 995 milionów euro w roku finansowym 2022).
– Ta fuzja oznacza, że pod względem obrotów dogonimy największych graczy na rynku europejskim w branży łazienkowej – wyjaśnia Frank Göring, dyrektor generalny Villeroy & Boch. – Nasze uzupełniające się mocne strony sprawiają, że jesteśmy bardziej konkurencyjni i znacząco poprawiamy naszą pozycję wyjściową umożliwiającą osiągnięcie dodatkowego wzrostu – dodaje.
Uzupełniające się strategie
Fuzja umożliwi połączenie uzupełniających się strategii markek i ich sprzedaży. Villeroy & Boch ma silną bazę sprzedaży w Europie Środkowej i Północnej, a także w Azji, podczas gdy Ideal Standard cieszy się doskonałą reputacją dzięki portfolio swoich marek szczególnie w Wielkiej Brytanii, we Włoszech oraz w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.
Strategia sprzedaży Villeroy & Boch koncentruje się przede wszystkim na klientach prywatnych zainteresowanych wyposażeniem z „wysokiej półki”, natomiast Ideal Standard posiada wiedzę specjalistyczną w zakresie działalności projektowej, w tym dla sektora publicznego, sektora opieki zdrowotnej oraz dla deweloperów dużych nieruchomości mieszkalnych, hotelowych i komercyjnych. Ponadto, obok szerokiej gamy ceramicznych artykułów łazienkowych i innych produktów, Ideal Standard posiada ugruntowaną pozycję w branży armatury, która w ubiegłym roku finansowym wygenerowała ponad jedną trzecią przychodów tej firmy.
– Villeroy & Boch i Ideal Standard uzupełniają się nawzajem pod względem produktów, ale także marek i odniosą obopólne korzyści dzięki różnym kanałom sprzedaży. Obie firmy odegrają kluczową rolę w wyznaczaniu przyszłego kursu branży. Nie możemy się doczekać tego rozwoju! – powiedział Jan Peter Tewes, dyrektor generalny Ideal Standard.
Oprócz dopasowania strategicznego Frank Göring wskazuje na podobieństwa kulturowe między Villeroy & Boch a Ideal Standard: – Charakteryzują nas silne marki zakorzenione w tradycji i wyznające podobne wartości. Należą do nich wyraźna orientacja na usługi, zamiłowanie do dobrego designu i ciągłe dążenie do innowacji. Cieszymy się, że po zamknięciu transakcji pracownicy Ideal Standard staną się częścią naszej globalnej organizacji. Nasi klienci skorzystają z tej połączonej wiedzy specjalistycznej i rozszerzonej oferty – mówi.
Nowe perspektywy rozwoju
Dzięki fuzji z Ideal Standard, firma Villeroy & Boch nie tylko wyniesie swoją działalność w zakresie łazienek na nowy poziom pod względem wolumenowym, ale także uzyska dostęp do znacznego dodatkowego potencjału wzrostu. Baza produkcyjna Ideal Standard w branży armatury, wiedza specjalistyczna w zakresie projektów i silna pozycja rynkowa w Wielkiej Brytanii, MENA i Włoszech zapewnią Villeroy & Boch lepszą penetrację rynku i pokrycie określonych regionów i segmentów produktów.
– Sektor łazienkowy pozostaje szybko rozwijającym się rynkiem globalnym, ale jest to rynek, na którym efekty skali będą coraz ważniejsze, aby zachować konkurencyjność i przyciągnąć przyszłe inwestycje. Już choćby z tego powodu przejęcie stanowi dla firmy Villeroy & Boch właściwy krok strategiczny. Dodatkowo Ideal Standard stanowi doskonałe rozszerzenie naszego własnego modelu biznesowego. To zapowiada nową erę dla działu Łazienka i Wellness oraz dla całej firmy Villeroy & Boch – stwierdza Andreas Schmid, Przewodniczący Rady Nadzorczej Villeroy & Boch.
Transakcja
Villeroy & Boch finansuje transakcję z własnych środków płynnych oraz z pożyczki w wysokości 250 mln euro. Transakcja podlega analizom i zatwierdzeniom odpowiednich organów regulacyjnych.
– Połączenie odbywa się w oparciu o solidną strukturę finansowania. Istniejące pożyczki na poziomie sprzedawcy nie wchodzą w zakres transakcji i nie zostaną przejęte przez firmę Villeroy & Boch w momencie jej finalizowania – wyjaśnia dyrektor finansowy Villeroy & Boch. Transakcja ma zostać zamknięta na początku 2024 roku.