Zakup mieszkania z rynku pierwotnego niesie ze sobą sporo korzyści. Nowoczesny układ, wykorzystanie sprawdzonych technologii do budowy obiektu, opcja wyboru konkretnego lokalu na ulubionej kondygnacji, garaż podziemny – długo by wymieniać. Które czynniki warto wziąć pod uwagę, dokonując tak kosztownej i ważnej transakcji w swoim życiu? Sprawdź koniecznie!
Zakup nowego mieszkania to, w zależności od lokalizacji i metrażu, koszt od 250 tysięcy do nawet 2 milionów złotych. Zmiana miejsca zamieszkania wiąże się ze sporym stresem, ale i ekscytacją przed tym, co nowe. Już na etapie przeglądania ofert z rynku pierwotnego zwróć uwagę na te 4 czynniki. Pomogą Ci one dokonać trafnego wyboru.
Czynnik numer 1: lokalizacja
Nowe mieszkania powstają nierzadko w sporej odległości od centrum miasta. Ma to swoje plusy i minusy. Niezaprzeczalnym atutem jest większy spokój wokół miejsca zamieszkania. Minusem natomiast niezbyt rozwinięta infrastruktura drogowa, sklepy czy usługi w bezpośrednim sąsiedztwie. Wybór lokalizacji jest uzależniony od indywidualnej sytuacji inwestora. Może on przecież pracować zdalnie lub jego miejsce pracy wcale nie znajduje się w ścisłym centrum.
Czynnik numer 2: metraż
Nowe mieszkania na sprzedaż występują w bardzo zróżnicowanych metrażach, dlatego też łatwo dobrać konkretne lokum do własnych potrzeb. Poszczególne nieruchomości mają zazwyczaj od 35m2 do 80m2, choć zdarzają się (jednak rzadziej) przestronne apartamenty, których powierzchnia użytkowa przekracza 120m2. Przestrzeń, jaką będziesz dysponował, zależy oczywiście od budżetu i zdolności kredytowej, które posiadasz.
Czynnik numer 3: kondygnacja i usytuowanie względem stron świata
Mieszkania deweloperskie mogą być jedno- lub dwustronne. Wybór konkretnego mieszkania będzie zależał od preferencji inwestora, choć warto mieć na względzie, że to południowe lokale są najjaśniejsze i najbardziej słoneczne. Ranne ptaszki mogą docenić też usytuowanie wschodnie – wówczas pobudka wraz z pierwszymi promieniami słońca jest gwarantowana. Jeśli chodzi o nowe domy, sypialnie są zazwyczaj lokowane na północy. Pozwala to dobrze wykorzystać najmniej nasłonecznioną stronę świata, a nocnym markom zapewnić izolację od światła, które w ich przypadku zawsze świeci zbyt wcześnie. Generalnie im mieszkanie wyżej położone, tym większa szansa, że będzie lepiej doświetlone.
Czynnik numer 4: ustawność mieszkania
Kolejnym kryterium, które warto wziąć pod uwagę podczas poszukiwania mieszkania, jest rozkład pomieszczeń i ważnych instalacji (tak elektrycznych, jak i wodno-kanalizacyjnych). Istotne jest też ulokowanie ścian nośnych i działowych. Te pierwsze można zmienić – czy to na etapie zgłaszania zmian lokatorskich, czy później samodzielnie. Nośnych natomiast modyfikować w żaden sposób nie wolno. Rozkładowe, ustawne mieszkanie zdecydowanie łatwiej i taniej urządzić. Lepiej wystrzegać się pokoi-wagonów, które są wąskie i ciasne, a przy tym trudne do zaaranżowania.
1 komentarz
Świetny artykuł, masa cennej wiedzy. Dziekuję za lekturę.
Comments are closed.