Miski w.c. bez kołnierza stają się standardem na rynku. Producenci ceramiki sanitarnej opracowują i patentują własne bezkołnierzowe technologie, które różnią się – czasem znacznie, czasem nieznacznie – sposobem ukształtowania misy i rozprowadzania w niej wody.
Miski bez kołnierza polubili już konsumenci – dzięki łatwiejszemu utrzymywaniu ich w czystości przy mniejszym zużyciu wody niż w przypadku misek starszego typu. Choć czasami – jak można przeczytać na rozmaitych forach – miski te mogą też sprawiać kłopoty. Większa siła strumienia niż w tradycyjnych toaletach może powodować rozchlapywanie wody. Ale są na to sposoby – wystarczy zainstalować specjalne ograniczniki/dławiki przepływu, które zmniejszają jej prędkość przy wypływie.
Laboratoryjne testy
Nie chcemy w tym miejscu wyrokować, która z dostępnych w naszych salonach łazienkowych technologii bezkołnierzowych jest najlepsza. Zweryfikuje to jak zawsze rynek. Jako ciekawostkę możemy tylko podać, że w 2015 roku wydawca niemieckiego magazynu i portalu SBZ dedykowanego branży sanitarnej i instalacyjnej przetestował 32 modele miskek w.c. bez kołnierza (dostępnych ówcześnie na rynku) czołowych marek takich jak Duravit, Ideal Standard, Keramag, Laufen , Roca, Toto, Vitra i Villeroy&Boch.
Testy przeprowadzono na uniwersytecie w Esslinger. Zbudowano tam specjalne stanowisko do badań, na którym umieszczono 32 miski w dwóch rzędach i poddano je szczegółowym testom. A testowano m.in. spłukiwanie 20 gramów trocin, papieru toaletowego, 50-ciu plastikowych kuleczek, stopień rozpryskiwania wody wokół miski w.c. W sumie przeprowadzonych zostało 12 różnych testów, za każdy z nich miski w.c. mogły otrzymać maksymalnie 100 punktów. Żadna z toalet nie okazała się liderem we wszystkich kategoriach testowych.
Najlepszy wyniki osiągnęły miski SG marki Toto (819 pkt.), Darling New marki Duravit (815 pkt.) oraz Dea Wall marki Ideal Standard (810 pkt.).
Szczegółowo o teście poczytać można TU.
My postanowiliśmy zestawić wybrane technologie za pomocą krótkich filmów ilustrujących ich działanie.
Tornado Flush Toto
Jednym z największych producentów toalet jest bez wątpienia Toto. Marka ta nie jest wprawdzie tak popularna w naszym kraju jak łazienkowe brandy niemieckie (większość swojego asortymentu sprzedaje w Azji i Ameryce) ale nie sposób nie docenić jej wkładu w rozwój łazienkowej technologii. System spłukiwania, który stosuje w swoich miskach w.c. nazywa się Tornado. Charakterystyczne dla niego jest to, że dwa lub trzy strumienie wody (w zależności od modelu miski) tworzą wir.
Rimfree Geberit
Ważnym graczem na europejskim rynku wyposażenia łazienek jest Geberit. Bezkołnierzowa technologia spłukiwania, którą oferuje w swoich miskach w.c nazywa się Rimfree. Woda spłukująca misę dostaje się do niej ze specjalnie zaprojektowanej dyszy, dystrybutor jest zamontowany wewnątrz ceramiki w kanale doprowadzającym wodę. Następnie woda jest rozprowadzana po wnętrzu ceramiki. W tym przypadku dystrybuowana jest w trzech kierunkach: w lewo, w prawo oraz w dół.
http://https://youtu.be/slA8aFToIsY
AquaBlade Ideal Standard
Wypływ wody w toaletach wyposażonych w system AquaBlade marki Ideal Standard następuje tuż przy obrzeżu miski. Źródłem wody jest szczelina biegnąca pod całym obrzeżem toalety. Dwa silne płaszczyznowe strumienie opływają misę, a ze szczeliny woda wypływa kaskadowo w dół.
http://https://youtu.be/358q-KKm0FY
Rimless Roca
W technologii Rimless marki Rocaa woda jest dystrybuowana wzdłuż całego obwodu wewnątrz następnie spływa w dół po całej powierzchni. Toalety Rimless Roca do spłukiwania używają 4 lub 2 litrów wody – w zależności od modelu.
Rimless Duravit
W technologii marki Duravit w tylnej części misy woda spływa w dół, równolegle dwa silne strumienie opływają misę w zagłębieniu, po czym woda z nich spływa w dół.
DirectFlush Villeroy&Boch
Technologia marki Villeroy & Boch nazywa się DirectFlush. Woda opływa wnętrze misy a górna osłona rantu zapobiega rozchlapywaniu wody.
fot. otwierające: TOTO