POZNAJ TRENDY NA 2020 ROK
PATRON TRENDU
W łazienkowych wnętrzach niezmiennie popularne pozostają materiały naturalne lub naturą inspirowane. Szczególne miejsce zajmuje tu, w zasadzie od zawsze towarzyszący wodzie, kamień i wszelakie jego ceramiczne imitacje. Dziś do łask wrócił przede wszystkim marmur, ale również bardzo ciekawe kamienie półszlachetne – agat, onyks czy amazonit. Również tak popularne ostatnio terazzo (lastryko) jest przecież materiałową wariacją na temat kamienia.
Marmur jest dziś jednym z gorętszych wnętrzarskich trendów. Kojarzy się nam przede wszystkim z elegancką klasyką, luksusem i prestiżem. W swej naturalnej postaci jest dosyć trwałą skałą – do dziś zachowały się obiekty kultury starożytnej z niego wykonane. Jednak marmur kiepsko znosi kontakt z kwasami, dlatego też w łazienkach lepiej od naturalnego marmuru sprawdzą się płytki ceramiczne imitujące jego wzór. A te są prawdziwym hitem! Producenci oferują je w wielu formatach i rozmiarach – od mozaiki po płytki XXL. I właśnie na dużych slabach tworzących jednolite płaszczyzny marmurowy wzór prezentuje się chyba najlepiej. A jeżeli wykorzysta się mniejsze płytki – mogą one tworzyć ciekawy geometryczny wzór, np. wciąż modną jodełkę. Podobnej różnorodności nie gwarantują wykończenia kolorystyczne. Płytki są przeważnie utrzymane w klasycznej dla marmuru kolorystyce bieli, czerni lub szarości. Co warto zauważyć – ostatnio marmurowe wzory stały się bardziej odważne. Pojawiło się na nich wyraźnie użyłowienie czy „zanieczyszczenia”.
Niebanalny wzór
Oprócz marmurowej klasyki, do łazienek wkroczyła również odrobina kamiennego szaleństwa – co wyraźnie pokazały ostatnie targi płytek ceramicznych w Bolonii. Na Cersaie 2019 zwracały uwagę przede wszystkim płytki odważnie imitujące egzotyczne skały i minerały, nierzadko z bardzo oryginalnym wzorem i kolorem. Naśladujące np. półszlachetny agat (w czerni, brązie lub błękicie) czy niebiesko-zielony, rzadki amazonit, kolorystycznie idealnie wpisujący się w aktualne trendy. Szczególnie ten ostatni wzór – zielonkawe, turkusowe tło płytki pokryte pasmem żyłkowania – tworzy ciekawą teksturę estetyką przywołującą obrazy morskiego dna. Powraca również dekoracyjny onyks – jeden z najbardziej luksusowych materiałów wykończeniowych do łazienek. Jego szczególną zaletą jest właściwość przepuszczania światła i podświetlenie tego kamienia w pełni wydobywa jego urodę. Na rynku nie brakuje oczywiście płytek ceramicznych naśladujących onyks. I co ciekawe – można znaleźć wśród nich także takie kolekcje, które przepuszczają światło – podobnie jak naturalny kamień.
Włoska tradycja
Terazzo to materiałowa klasyka rodem z Włoch. Powstaje z zatopionych w cemencie kawałków rozdrobnionego kamienia, przeważnie marmuru lub bazaltu, czasem z dodatkiem barwników. To materiał twardy, wytrzymały i niedrogi, we Włoszech wciąż popularny. Ma wiele twarzy i daje szerokie możliwości aranżacyjne – kamienne kawałki mogą być drobne lub całkiem duże, utrzymane w różnych kolorach. Podobnie różnorodne są wzory płytek ceramicznych naśladujących terazzo. Mogą to być surowe, industrialne, albo klasyczne czy nawet żywe i kolorowe. Pasują do wnętrz urządzonych w różnych stylach. Odnajdą się w salonie, kuchni, jak i w łazience.
Nie tylko ściana
Kamień w łazience pojawia się najczęściej (i w sposób najbardziej eksponowany) jako okładzina ścian i podłóg. Ale nie tylko. Na rynku znajdziemy całkiem ciekawą ofertę konglomeratowych umywalek (rzadziej wanien) z kamiennym wzorem, czasami np. zlicowanych z umywalkowym blatem wykonanym z tego samego materiału. Przodują tu oczywiście włoskie marki – to właśnie w tym kraju rzemiosło związane z ich wytwarzaniem ma najbogatszą tradycję. A prawdziwym rarytasem i ozdobą łazienki mogą być te wykonane z naturalnego kamienia. Ale takie trudno akurat znaleźć w standardowych ofertach producentów łazienkowego wyposażenia. A gdy się pojawiają ich ceny osiągają wysokość niedostępną dla większości śmiertelników. Umywalki z naturalnego kamienia oferują natomiast specjalistyczne firmy specjalizujące się w obróbce tego materiału. Wykonują je z różnych rodzajów kamienia naturalnego – np. z marmuru, onyksu, piaskowca.
Kamienne inspiracje znajdziemy również na innych elementach łazienkowego wyposażenia – np. na uchwytach armatury, frontach mebli i blatach czy chociażby akcesoriach.