POZNAJ TRENDY NA 2020 ROK
PATRON TRENDU
Wyposażanie łazienek to decyzja istotniejsza, niż by mogło nam się wydawać. To nie tylko kwestia rozwiązań dla higieny osobistej. To wybory, które mają znaczenia dla całego ekosystemu.
Łazienka to świat wody. Tutaj mamy najbardziej bezpośredni i codzienny kontakt z żywiołami. Zmiany jakie przechodzi świat oraz nasza rosnąca świadomość ekologiczna domagają się od nas większej troski o zasoby. Zapewnienie w łazience ekologicznej równowagi (ekorównowagi) to podstawa naszego harmonijnego współistnienia ze światem.
Dasz radę!
Najważniejsze są małe kroczki. Od lat, gdy myślimy o ekologii w łazience, to mówimy o poszanowaniu wody oraz mądrej higienie. Producenci armatury czy ceramiki prześcigają się w wymyślaniu rozwiązań – dziś technologia pozwala osiągać maksymalne efekty higieniczne przy niskim zużyciu wody. Wydajna armatura, miski WC, specjalne spłuczki (a nawet bezwodne pisuary!), elektroniczne systemy kontroli zużycia wody – to wszystko już mamy, na dodatek w dobrej cenie. Jak mówi Piotr Kolanowski, product manager Ferro, w komentarzu obok – pomagającą oszczędzać wodę technologię mamy na wyciągnięcie ręki. Kluczowe stają się tak naprawdę nasze nawyki. Zadaniem projektanta jest proponować klientom te rozwiązania, które pomogą nam osiągnąć ekorównowagę. Klienci samodzielnie wybierający armaturę powinni świadomie sięgać po takie wyposażenie, które jest certyfikowane, dopracowane i dobrej jakości.
Coraz bardziej rozumiemy też potrzebę odzyskiwanie tego, co dotąd bezpowrotnie traciliśmy. Myśląc o zrównoważonym rozwoju musimy wziąć pod uwagę odpady, jakie generujemy w łazience. Chodzi tu zarówno o ścieki, jak też o straty energii. Pojawiają się kolejne pomysły na to jak wykorzystać wodę dotąd marnowaną w gospodarstwach domowych. Wodę szarą można powtórnie użyć, zaś ścieki wstępnie oczyścić, tak by do kanalizacji trafiało mniej szkodliwych odpadów. Już istnieją rozwiązania, które pozwalają odseparowane ze ścieków odpadki przerobić na nawóz.
Innym wyzwaniem, na którego efektywne rozwiązanie jeszcze czekamy, jest odzysk energii. Część energii z ciepłej wody jest marnowana bezpowrotnie, choć mogłaby być wykorzystana np. do wstępnego podgrzania wody.
Równowaga dla ducha
Ekorównowaga w łazience to też zapewnienie naszemu organizmowi harmonijnego współistnienia z naturą. Nie tylko za sprawą wody. Coraz odważniej skłaniamy się np. ku wprowadzaniu roślin do przestrzeni kąpielowych. Kontakt z naturą ma dobroczynny wpływ, o czym przekonują propagatorzy biophilic design, idei która nadaje od lat ton aranżacjom przestrzeni publicznych. O dziwo przyroda nie wkradła się jeszcze zdecydowanie do domowych przestrzeni łazienkowych. A powinna i ma ku temu dobre warunki.
W biurowych czy inwestycyjnych łazienkach obecność zieleni jest już coraz powszechniejsza – inwestorzy coraz częściej chcą ożywiać i urozmaicać również te przestrzenie. Biurowa łazienka może dzięki temu stać się miejscem jeszcze bardziej sprzyjającym chwilom wytchnienia, co docenią pracownicy. Domowy salon kąpielowy to bardzo dobra przestrzeń dla rozwiązania, jakim jest ogród wertykalny czy zielona ściana. Buduje się je na bazie systemów, które pozwalają zaaranżować i podtrzymać w dobrym stanie aranżacje z żywych roślin lub mchu.
Warunki mikroklimatu łazienkowego sprawiają, że mech całkiem dobrze będzie się w nim czuł. Mamy tam większą wilgotność powietrza na poziomie przynajmniej 40% i zwykle nie ma bezpośredniego światła słonecznego, które mogłoby wywoływać jego blaknięcie. To dobre warunki do rozwoju takiej instalacji, która na dodatek jest bezobsługowa. Mimo iż nie jest to żywa roślinność, to daje piękny efekt wizualny. Także ogrody z roślin żywych znajdą w łazienkach sprzyjające warunki do rozwoju. Łatwy dostęp do sieci wodociągowej umożliwia szybkie wykonanie wszelkich niezbędnych przyłączy, zwłaszcza wodnych. Ciepła i zimna woda są pod ręką, tak samo jak odpływy. To pozwala całkowicie zautomatyzować podlewanie roślin, a nawet nawożenie. Trzeba tylko dopilnować by wentylacja i ogrzewanie nie wysuszały albo nie powodowały zbyt dużej wilgotności w powietrzu – odpowiednia ilość światła oraz stabilna temperatura przysłużą się zarówno roślinom jak i nam.
Norweskie toalety Cinderella spalają mocz i odchody w wysokiej temperaturze, pozostawiając tylko niewielką ilość popiołu. Powstały z myślą o domkach kempingowych albo przyczepach, gdzie odprowadzanie ścieków może być utrudnione. Dziś stosowane są też w domkach oraz obiektach przemysłowych albo medycznych. Cztery osoby korzystające z toalety przez tydzień wyprodukują tylko jedną filiżankę popiołu. Organiczne nawiązania w armaturze są obecne w naszych łazienkach od lat. Baterie Vita marki Cisal projektu Karima Rashida mogą być świetnym uzupełnieniem łazienkowej przestrzeni w duchu biophilic design. Płytki holenderskiej marki Mosa (istnieje ponad 130 lat) powstają zgodnie z ideami gospodarki cyrkulacyjnej i jest to pierwsza marka na świecie, która dla wszystkich swoich kolekcji otrzymała certyfikat Cradle to Cradle – firma dba o jakość materiałów, proces produkcji, usług czy ochronę pracowników. Mural Fuse to jedna z nowszych kolekcji, która zwraca uwagę dynamicznym zróżnicowaniem tonów i kolorów. Te zabawne kafelki zostały zaprojektowane tak, aby sprawiały wrażenie subtelnie zmieniających swój wygląd, w zależności od tego jak się na nie patrzy.
Nic się nie marnuje
Dążenie do ekorównowagi to także przede wszystkim świadomy wybór produktów oraz – po stronie wytwórców – troska o odpowiednią jakość procesów produkcyjnych. Żyjemy często jeszcze według zasady „kup, wykorzystaj, wyrzuć”. Ale to się kończy. Przed twórcami wyposażenia wnętrz, ale też przed projektantami, którzy te produkty będą wybierać do swoich realizacji, staje zadanie dogłębnego sprawdzenia z czego korzystają. Tworzenie rozwiązań bardziej trwałych i nie jednorazowych będzie zadaniem, któremu trzeba podołać. Zwracamy się coraz śmielej w stronę gospodarki o obiegu zamkniętym (nazywanej też zapętloną gospodarką, gospodarką cyrkulacyjną, po angielsku „circular economy”).
Circular economy to model rozwoju, w którym rzeczy i świat są zaprojektowane tak, by mógł się samoczynnie odnawiać i regenerować. W takim świecie przedmioty nie kończą swojego życia, gdy się zepsują albo zniszczą, ale mogą być odbudowane, wykorzystane ponownie, dostosowane do nowej roli. Łazienka to przestrzeń, gdzie o dziwo to myślenie łatwiej wdrożyć – kamień, ceramika, metal są tu wszechobecne. To surowce, którym można nadać drugie życie. Dlatego konsumenci będą wybierać te rozwiązania, którym producent jest w stanie zapewnić dalsze życie. W tworzeniu rozwiązań dla gospodarki cyrkulacyjnej ważne jest wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, unikanie chemikaliów, eliminacja odpadów czy troska o racjonalne wykorzystanie surowców. Marki więc muszą nie tylko chwalić się zaletami produktów, ale też stać się transparentne co do tego, jak i gdzie dane rozwiązania powstają.
Ekoodpowiedzialność
Jednym z głównych nurtów w takiej wizji świata jest filozofia odpowiedzialności za produkty „od kołyski do kołyski” („cradle to cradle”). Chodzi o tworzenie rzeczy w taki sposób, aby materiały wykorzystane do ich produkcji można było później przetworzyć do wykorzystania przy tworzeniu innych towarów. Ale też – by mogły być wykorzystywane jak najdłużej. Ekorównowaga oznacza dążenie do świadomości skąd się biorą rzeczy, których używamy i dokąd trafią, gdy nie będą nam już potrzebne.
Wszystkie te wątki mieszczą się w zakresie tego, co nazywamy social designem (choć tego pojęcia nie wyczerpują). Dziś to co służy ekologii, co zapewnia nam życiową równowagę, co sprzyja budowaniu harmonii człowieka z przyrodą, jest też projektowaniem społecznie odpowiedzialnym. Okazuje się bowiem, że to jak korzystamy z naszej domowej łazienki jest też wyrazem odpowiedzialności za los całej planety.
Umywalka Woodio Oy wykonana jest z innowacyjnego materiału na bazie drewna. Jest trwały, całkowicie wodoodporny i idealnie nadaje się m.in. do produkcji umywalek. Ponieważ materiał może być utylizowany jako odpad energetyczny pod koniec swojego cyklu życia, wpisuje się również w filozofię zrównoważonej produkcji. W projekcie tego pokoju hotelowego David Marquardt (MACH Architektur) pomieszczenia wewnętrzne i zewnętrzne łączy ze sobą, pozwalając ludziom być blisko natury – także w trakcie kąpieli. Wiele miejsc w Japonii ma architekturę wysokiej jakości zgodną z tą zasadą projektowania, którą przyjął David Marquardt. Wykorzystał ten pomysł w swoich projektach i stworzył bardzo ciepłą, naturalną i pocieszającą atmosferę, korzystając z produktów TOTO – zwraca uwagę zwłaszcza zakrzywiona, organiczna w formie wanna. / Fot. MACH Architektur / TOTO