Przyjrzyjmy się, co ciekawego w świecie łazienkowego designu przyniosły ostatnie miesiące. Co zaprojektowały największe osobowości światowego designu – wizjonerzy, którzy wyznaczają kierunki rozwoju rynku. Jaki jest design do łazienki zaproponowany ostatnio przez Nendo, Matteo Thuna i Patricię Urquiolę? Sprawdzamy.
Nendo dla Flaminia
W portfolio Studio Nendo nie znajdziemy bardzo wielu łazienkowych projektów, ale zawsze można o nich powiedzieć, że są co najmniej ciekawe. Tak jest także w przypadku efektów współpracy Nendo z marką Flaminia. Z okazji 70-lecia marki Flaminia (przypada na 2025 rok), z którą Nendo współpracuje od 2010 roku, powstały produkty pod nazwą Box i Taki.
Box to zaskakująca swoją formą umywalka, której kształt inspirowany jest doświadczeniem rozpakowywania. Została premierowo zaprezentowana podczas Milan Design Week 2024.

Natomiast Taki to w zasadzie bardziej instalacja niż umywalka. Jej konstrukcja składa się z trzech ceramicznych elementów o różnych rozmiarach, połączonych stalową strukturą i ułożonych z lekkim przesunięciem. Całość stanowi metaforyczną wariację na temat wodospadu (taki w języku japońskim oznacza właśnie wodospad).

Matteo Thun dla Jaquar i Florim
Jedną z pracowni najbardziej zasłużonych w obszarze design do łazienki jest bez wątpienia Studio Matteo Thun & Partners. Wyszło z niego dotąd bardzo wiele łazienkowych projektów. W roku 2024 w portfolio studia pojawiła się m.in. kolekcja armatury Navia zaprojektowana przez Matteo Thuna i Antonio Rodrigueza dla marki Artize z Grupy Jaquar.

Ciekawym projektem Studia jest również kolekcja płytek SensiTerre dla marki Florim. Matteo Thun i Benedetto Fasciana stworzyli ją w hołdzie dla jakości rzemiosła sygnowanego „Made in Italy”. Kolekcję definiują ciepłe kolory i teksturowane powierzchnie płytek, które zostały wyprodukowane zgodnie ze starymi technikami.

Patricia Urquiola dla Agape
Także hiszpańska projektantka Patricia Urquiola w kolekcji Cenote dla włoskiej marki Agape czerpie inspirację z naturalnych form i materiałów. Nazwa kolekcji wywodzi się z języka Majów, w którym tym słowem nazywane są leje zapadliskowe charakterystyczne dla wapiennych równin Meksyku i Kuby. Pełniły one funkcje naturalnych studni i stanowiły dla Majów podstawowe źródło wody.Każda umywalka jest ręcznie wykonywana, co nadaje jej unikalny charakter.

Wspólny mianownik: natura
Co łączy powyższe nowości? Głęboka inspiracja naturą. Design do łazienki czerpie z przyrody pełnymi garściami. Nendo w swojej pracy dla Flaminia odwołuje się do naturalnego ruchu wody – Taki nie jest po prostu umywalką, ale przestrzenną rzeźbą inspirowaną wodospadem. Dynamiczną i zakorzenioną w japońskiej harmonii.
Matteo Thun i Benedetto Fasciana w kolekcji SensiTerre dla Florim oddali hołd rzemiosłu i naturalnym fakturom. Ich płytki, inspirowane dawnymi technikami, naśladują dotyk ciepłej, surowej ziemi. Podobnie Patricia Urquiola – w serii Cenote dla Agape przenosi do wnętrza tajemniczy świat natury. Surowe, niemal pierwotne powierzchnie umywalek kontrastują z ich gładkimi, misternie wykończonymi wnętrzami – tak jak w naturze, gdzie chropowata skała kryje w sobie czystą, krystaliczną wodę.
W ten sposób design nie tylko czerpie inspiracje z otoczenia, ale w pewnym sensie staje się jego przedłużeniem. W efekcie każda kąpiel, każdy kontakt z wodą i materiałem staje się bardziej świadomym i zmysłowym doświadczeniem – takim, które pozwala poczuć, że natura jest nie tylko inspiracją, ale częścią nas.