Projektowanie łazienki oznacza myślenie o potrzebach przyszłości. Biorąc pod uwagę zmiany demograficzne, rosnącą liczbę osób starszych i wymagających opieki, a także najnowsze osiągnięcia technologiczne, ważne jest, aby priorytetem były dostępne i cyfrowe łazienki w nowych budynkach oraz przy modernizacjach. Te i inne trendy łazienkowe odkryjecie na najbliższej edycji targów ISH we Frankfurcie.
Dostępne – ale jak?
Wiele elementów wyposażenia, które tworzą dostępną łazienkę, jest również przydatna dla młodych rodzin. Elementy regulowane wysokością czy bezdotykowe krany są szczególnie odpowiednie dla dzieci. Jednak właściciele i inwestorzy nie muszą instalować poręczy i siedzeń pod prysznicem od razu, jeśli nie będą one potrzebne przez kilka dekad. Wszystko co muszą zrobić, to przygotować się na przyszłe potrzeby, na przykład wzmacniając ścianę w miejscach, gdzie później będzie zainstalowana poręcz. Wystarczająca przestrzeń wokół prysznica, umywalki i toalety powinna być uwzględniona na etapie planowania, aby te urządzenia były dostępne dla osób na wózkach inwalidzkich lub z chodzikiem.
Wielu starszych ludzi woli pozostać we własnym domu i w znanym otoczeniu. Jeśli jednak mają być pod opieką we własnych domach, ich łazienki muszą być w pełni dostępne i mieć wystarczającą przestrzeń. Według Niemieckiego Stowarzyszenia Przemysłu Sanitarnego, co czwarta łazienka w Niemczech nie spełnia tych wymagań i powinna zostać zmodernizowana.
Więcej niż tylko chwyt marketingowy
Cyfryzacja i techniczne wsparcie również wnoszą ważny wkład w dostępność. Dla osób wymagających opieki i osób z niepełnosprawnościami nowe technologie w łazience to nie tylko chwyt reklamowy, ale kluczowy element zapewniający większe bezpieczeństwo i samodzielność. Oświetlenie sterowane czujnikami włącza światło natychmiast po wejściu do łazienki, minimalizując ryzyko potknięcia. Jeśli jednak dojdzie do upadku, czujniki w podłodze rozpoznają, kto upadł i powiadamiają bliskich lub służby ratunkowe. Asystenci głosowi mogą również udzielić wsparcia w nagłych przypadkach. Dodatkowo można zintegrować urządzenia pomiarowe, które przesyłają dane zdrowotne do opiekunów lub bliskich. Inteligentne lustra mogą wręcz przypominać użytkownikom o myciu się, czesaniu włosów, myciu zębów lub przyjmowaniu leków.
Technologia jest dostępna, trzeba ją tylko wdrożyć
Łazienka, która jest zarówno dostępna, jak i cyfrowa, staje się szczególnie ważna w miarę starzenia się. Jednak to również stanowi część problemu. Osoby w wieku 30 lat nie chcą myśleć o spodziewanym pogorszeniu sprawności fizycznej w ciągu 40-50 lat. W związku z tym wiele z nich nie tworzy sobie warunków do przyszłych przekształceń na rzecz dostępności, na przykład poprzez zapewnienie pokrycia LAN/WLAN, podstawowych przyłączy elektrycznych czy wolnych rur na kable do przesyłu.
Inteligentne łazienki wymagają zarówno wykwalifikowanych instalatorów sanitarnych i HVAC, jak i wiedzy z zakresu inżynierii elektrycznej. W Niemczech dostępna jest pomoc finansowa na dostosowanie łazienek do potrzeb osób starszych, a w pilnych przypadkach wsparcie można również uzyskać od firm ubezpieczeniowych. W skrócie: warto wcześnie planować oraz myśleć o potrzebach na przyszłość.
Nowoczesne rozwiązania łazienkowe na ISH 2025
Obecnie łazienki to znacznie więcej niż tylko funkcjonalne pomieszczenia – przekształciły się w oazy wellness, które tworzą dobrostan użytkowników. Niezależnie od tego, czy mówimy o sektorze prywatnym, czy publicznym, nowoczesne łazienki łączą atrakcyjny design, luksus i zrównoważony rozwój z innowacyjnymi technologiami. Pomieszczenia o wysokim zużyciu wody oferują duży potencjał do oszczędności, dlatego zastosowanie technologii oszczędzających wodę i energię jest szczególnie skuteczne w takich przypadkach.
Targi ISH we Frankfurcie nad Menem w dniach 17-21 marca 2025 roku to doskonała okazja, aby zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami i propozycjami dla łazienek. Te najważniejsze targi branżowe oferują przekrój kluczowych nowości i innowacji dla pokoi kąpielowych.
W sekcji „Rozwiązania dla łazienek” wystawcy zaprezentują innowacje dla łazienek prywatnych, spa, basenów oraz obiektów wellness, jak również łazienek (pół)publicznych, przemysłowych oraz łazienek w sektorze opieki.
W Centrum Designu w hali 3.1 organizatorzy skoncentrują się na tematyce aranżacji wnętrz, aktualnych trendach oraz przyszłych perspektywach w branży sanitarnej. W bezpośrednim sąsiedztwie strefa trendów „Pop up my Bathroom” zaprezentuje wizjonerskie koncepcje łazienek jako kompleksowe rozwiązania dla pomieszczeń. Dodatkowo, specjalna strefa „Spa, Baseny i Wellness” w hali 3.1 dostarczy wglądu w nowoczesne rozwiązania wellness, podczas gdy jedno piętro niżej, w hali 3.0, obszar „Publiczne Łazienki Sektora Opieki i Czysta Woda” skupi się na innowacyjnych podejściach do łazienek publicznych, łazienek w sektorze opieki oraz higienicznym zaopatrzeniu w wodę pitną.
Kompleksowy przegląd obszarów rozwiązań i wydarzeń, a także informacje o wystawcach, znajdują się na stronie internetowej ISH 2025.