W kategorii Product Design, podkategorii Bath Design & Personal Care nagrodzono w tym roku 211 produktów. Przyglądamy się wyróżnionym laurem Best of the Best oraz oczywiście polskim laureatom – w konkursie Red Dot 2024 nagrodzono pięć polskich produktów do łazienek.
Red Dot Award: Product Design to jeden z najbardziej znanych i największych konkursów projektowych na świecie. Obejmuje 51 kategorii i kieruje się hasłem „W poszukiwaniu dobrego designu i innowacji”.
W 2024 roku zwycięzcy zostali oficjalnie ogłoszeni podczas ceremonii wręczenia nagród 24 czerwca 2024 r., która odbyła się jak zwykle w teatrze Aalto w Essen. Tego samego dnia lista zwycięzców została opublikowana w Internecie w sekcji zwycięzców na stronie www.red-dot.org. Jednocześnie zainaugurowano wystawę, na której będzie można obejrzeć nagrodzone produkty.
Red Dot Best of the Best
W kategorii Red Dot Product Design, podkategorii Bath Design & Personal Care nagrodzono w tym roku 211 produktów. Tytuł Red Dot Best of the Best otrzymały cztery produkty: seria armatury FOR Odivis niemieckiej marki FOR, zapojektowana przez Artefakt Design, seria armatury Soroe japońskiej marki Sanei, którą zaprojektowało Studio Nendo, a także fotel do masażu WiSt, produkcji japońskiej marki Kosei oraz sauna Round Cube, produkcji estońskiej marki Saunasell OÜ.
FOR Odivis, producent: FOR, projekt: Artefakt Design
Seria baterii łazienkowych stworzona przez Artefakt Design, harmonijnie łączy techniczną precyzję, praktyczną funkcję i emocjonalny charakter. Autorzy projektu skupili się m.in. na haptyce, aby dźwignie baterii były atrakcyjne zarówno wizualnie, jak i dotykowo. Jednocześnie pozostali wierni zasadzie studia, która mówi o „kształtowaniu tożsamości”.
FOR Odivis wyraża ją za pomocą organicznego, rzeźbiarskiego języka designu. Podobnie jak kamienie wygładzone siłami natury, baterie i elementy ceramiczne charakteryzują się wyraźnymi, lecz delikatnie zaokrąglonymi liniami. W różnych wersjach zaprojektowanych dla umywalki, wanny i prysznica są przyjemne w dotyku. Progresywna i dynamiczna synteza zwężających się sylwetek i zakrzywionych powierzchni łączy wszystkie komponenty i definiuje atrakcyjność zestawu.
– Produkty są zarówno przyjazne dla użytkownika, jak i eleganckie – stwierdzili członkowie jury. – FOR Odivis łączy funkcjonalność i estetykę z emocjonalnym charakterem, które to komponenty są kluczowymi aspektami nowoczesnej łazienki – czytamy w uzasadnieniu werdyktu.
Soroe, producent: Sanei, projekt: Studio Nendo
Pierwszym zadaniem w procesie tworzenia spokojnej i relaksującej przestrzeni jest zapewnienie symetrii wyposażenia. Kolekcja Soroe osiąga to w bardzo elastyczny sposób; wykorzystuje surowe osie i konsekwentne kształty geometryczne, aby stworzyć wizualną spójność w łazience. Ten purystyczny koncept designu jest nie tylko estetycznie przyjemny, ale również niezwykle dobrze przemyślany, zwłaszcza w detalach.
Podstawowym elementem wszystkich przedmiotów jest cylinder z płaską powierzchnią ściętą z jednej strony. Ta cecha projektowa pozwala na bezproblemowe umieszczanie, na przykład, dozowników mydła obok siebie. System montażu, wieszak na ręczniki i armatura mają tę samą kombinację okrągłych i kanciastych kształtów, co przyczynia się do ogólnej jednolitości.
– Seria ucieleśnia bardzo prosty i inteligentny design w formie jednego systemu z niezliczonymi wariantami. Wszystkie przedmioty w kolekcji mają element ściętej powierzchni, co zapewnia poczucie wizualnej jedności – skomentowali sędziowie, którym również bardzo podobało się gładkie wykończenie powierzchni.
WiSt, producent: Kosei, projekt: Keiji Ashizawa Design
Fotel masujący o estetycznym designie, który ukrywa jego korzystne funkcje. Staranny dobór materiałów, połączenie tkaniny i drewna, zapewnia, że produkt może być bezproblemowo zintegrowany z każdym wnętrzem. Powodem, dla którego to działa zaskakująco dobrze, może być fakt, że renomowany projektant produktu zaangażowany w projekt jest zarówno architektem, jak i projektantem wnętrz, co pozwala mu spojrzeć na połączenia między meblami a przestrzenią z zupełnie innej perspektywy.
– Elegancki, a jednocześnie wygodny fotel z wspaniałą klarownością designu, który reinterpretuje klasyczny azjatycki fotel masujący. Łączy materiały najwyższej jakości z zaawansowaną technologią – opisuje produkt jury.
Round Cube, produkcent: Saunasell OÜ, projekt własny firmy: Romet Tsirna
Podczas gdy sauny wewnętrzne tradycyjnie mają kształt kwadratu, na zewnątrz bardzo popularny jest kształt beczki, ponieważ wygląda przytulnie, oszczędza miejsce i jest atrakcyjny wizualnie. Round Cube idzie o krok dalej i, jak sama nazwa wskazuje, prezentuje się jako sześcian z zaokrąglonymi narożnikami.
W przeciwieństwie do tradycyjnych saun beczkowych, które wydają się zamknięte, Round Cube jest otwarty, przestronny i zachęcający. Duża, lustrzana fasada okienna z paneli ze szkła izolacyjnego chroni prywatność, a jednocześnie zapewnia niezakłócony widok na otaczający krajobraz. Ta cecha wzmacnia doświadczenie kontaktu z naturą, a jednocześnie sprawia, że wnętrze wydaje się bardziej przestronne i przewiewne. Jury w szczególności podkreśliło użycie estońskiego drewna, staranne wykonanie i dbałość o detale.
Polska reprezentacja
Nagrodę Red Dot 2024 otrzymało pięć produktów (trzech producentów) z naszego kraju.
Biwa, Schock Bath (Marmorin), projekt własny firmy: Dr. Marta Gębska
Wanna Biwa jest inspirowana japońskim rytuałem Ofuro, łącząc luksus wanny z komfortem prysznica. Faliste linie tworzą podwyższone oparcie, zapewniając delikatne wsparcie dla pleców i szyi. Z kolei niższa krawędź z przodu umożliwia łatwe wejście. Do produkcji wanny zastosowano lekki materiał multicast, co przyczyniło się do zmniejszenia zużycia zasobów podczas produkcji i transportu.
– Wanna Biwa imponuje swoją delikatnie zakrzywioną sylwetką i nienagannym wykonaniem. Dzięki przemyślanemu designowi jest również odpowiednia dla osób z ograniczeniami fizycznymi oraz dla seniorów – argumentuje swój wybór jury.
Circlight, Schock Bath (Marmorin), projekt własny firmy: Dr. Marta Gębska
Circlight to elegancka umywalka nablatowa charakteryzująca się smukłym profilem i organicznym kształtem. Funkcjonalność i zrównoważony rozwój odegrały ważną rolę w procesie projektowania. Dzięki technologii kompozytowej waga została zmniejszona o około 50 procent w porównaniu do tradycyjnych modeli.
Dostępna w matowym wykończeniu i ekspresyjnych kolorach, umywalka może być harmonijnie zintegrowana z nowoczesnym designem łazienki i stanowi szczególnie efektywne rozwiązanie dla pomieszczeń o ograniczonej przestrzeni.
– Dzięki swojemu minimalistycznemu designowi i miękkim liniom, Circlight osiąga symbiozę redukcji, wyrafinowania i nowoczesności – uzasadnia jury.
Haptique, prod. Schock Bath (Marmorin), projekt własny firmy: Dr. Marta Gębska
Umywalka Haptique, wierna swojej nazwie, posiada drobno ustrukturyzowaną powierzchnię, która zapewnia zaskakujące doznania dotykowe. Jej smukła sylwetka i zakrzywione linie nadają jej dynamiczny wygląd, który charakteryzuje się dobrze uformowanymi strefami chwytu i oferuje funkcjonalny komfort.
Ten zintegrowany design zapewnia większe bezpieczeństwo w łazienkach dla osób starszych lub z ograniczeniami fizycznymi. Dzięki zastosowaniu materiału multicast, waga została znacznie zmniejszona, co z kolei redukuje ślad ekologiczny.
– Eleganckie linie i zaskakująca tekstura powierzchni umywalki Haptique są zachwycające. Imponuje również zintegrowane podejście do projektowania – oświadcza jury.
Silia, Deante, projekt własny firmy: Anna Slowinska-Owczarek, Katarzyna Logwinienko
Kolumna prysznicowa Silia to reinterpretacja tradycyjnych armatur łazienkowych inspirowana zakrzywioną rurą. Górna część może być swobodnie obracana, co zwiększa elastyczność użytkowania. Pomimo małej głowicy prysznicowej, strumień ma kształt stożka, co zapewnia komfortowe doznania podczas kąpieli.
Rączka Cool-out z uchwytem zintegrowanym z armaturą pozostaje przyjemnie chłodna, nawet przy używaniu gorącej wody. Ceramiczny mechanizm click-switch pozwala na szybkie przełączanie między głowicą prysznicową a rączką.
– Minimalistyczny, a jednocześnie delikatny system prysznicowy Silia zaskakuje swoją elastyczną konstrukcją i przemyślanymi detalami – uzasadniają sędziowie konkursu Red Dot 2024.
Eventa Black Chrome, producent: New Trendy, projekt własny firmy
Kabina prysznicowa Eventa Black Chrome to niemal bezramowa konstrukcja. Miękko zaokrąglone uchwyty, zawiasy i rączki z charakterystyczną czarno-chromowaną powierzchnią tworzą kontrast, harmonijnie wpisując się w minimalistyczną estetykę.
Drzwi otwierane na zewnątrz mają zintegrowany kanał odwadniający, zapewniając wygodny, bezbarierowy dostęp. 8-milimetrowe szkło hartowane, dzięki powłoce ochronnej Active Shield, jest odporne na osady z mydła, brud i kamień.
– Eventa Black Chrome zachwyca nowoczesnym, minimalistycznym designem, który kładzie duży nacisk na przyjazność dla użytkownika – argumentuje jury.
Wszystkich łazienkowych laureatów Red Dot 2024 można poznać na stronie internetowej organizatora konkursu.