Elektryczna rewolucja postępuje też w produkcji ceramiki. Dotąd wypalanie ceramiki wymagało spalania gazu, a to emituje dwutlenek węgla. Grupa Roca postanowiła to zmienić. Firma uruchomiła piec zasilany wyłącznie prądem. Nie spala on w ogóle paliw kopalnych. To pierwszy taki piec na świecie. Mieliśmy okazję obejrzeć inwestycję i porozmawiać z osobami odpowiedzialnymi za projekt.
Nową technologię wdrożono na początek w austriackim Gmunden w fabryce Laufen – pisaliśmy o tej inwestycji już w grudniu 2023. Sam zakład działa od 100 lat i jest jedną z pierwszych fabryk marki Laufen. Dziś jest w 100% zasilany zieloną energią. W dużej mierze produkowaną na miejscu – jak zdradza nam Carlos Velazquez, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju, 25% zapotrzebowania energii zaspokajają panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu fabryki. Pozostałą część energii firma pozyskuje do certyfikowanych dostawców.
Kolejne zakłady już w tym roku
Jeszcze w tym roku nowe piece ruszą w pięciu kolejnych zakładach Grupy – zdradza Albert Magrans, Dyrektor Generalny Grupy Roca. To część wielkich inwestycji, które zmienią sposób produkowania ceramiki łazienkowej.
Roca do 2045 roku chce osiągnąć status “carbon neutral”. W ciągu najbliższych 3 lat przeznaczy na to minimum 50 mln euro. Projekt w Gmunden jest dla Grupy prekursorskim przedsięwzięciem. Magrans mówi o nim jako o “laboratorium na masową skalę”, ale sam projekt uznano już za opłacalny – linia zasilana gazem, która wypalała ceramikę przez ostatnich kilkadziesiąt lat, jest już demontowana. Zakład przechodzi na produkcję ceramiki wyłącznie w urządzeniach zasilanych na prąd.
Technologię opracowano dzięki inwestycji Roca, ale nie jest ona dostępna na wyłączność. Nowe piece oferuje firma Keramischer OFENBAU GmbH. Samą technologię podczas konferencji określano jako “startup”, jego powstanie finansowała Grupa Roca. Ale technologia jest dostępna dla innych producentów i może być dostosowana również, jak zapewniają twórcy firmy, do innych gałęzi przemysłu. Sam piec kosztował firmę 5 mln euro, ale inne inwestycje, niezbędne do jego działania, sprawiły, że sama inwestycja zamknęła się w kwocie ok. 10 mln euro.
Technologia także dla Polski
Dla Roca Polska, choć działa w gospodarce, w której większość energii pochodzi z węgla, Grupa też ma plan rozwoju i przejścia na energię z OZE oraz piece elektryczne. Inwestycja we własne farmy fotowoltaiczne oraz wspieranie inwestycji tego typu pozwoli nie tylko wdrożyć nową technologię, ale pozyskiwać energię w sposób zrównoważony – zapowiada Velazquez.