Wanna wolnostojąca kojarzona jest z luksusowymi salonami kąpielowymi, których aranżacje często przekraczają standardowe budżety remontowe. Jednak konstrukcje te w ostatnich latach stają się coraz bardziej przystępne cenowo, a co za tym idzie coraz częściej wybierane do domowych łazienek. Na co zwrócić uwagę wybierając odpowiednią wannę wolnostojącą?
Na początku
Pierwszym krokiem przed zakupem wanny wolnostojącej jest sprawdzenie czy taka konstrukcja będzie odpowiednia do naszego pomieszczenia. Przede wszystkim należy dokładnie wymierzyć swoją łazienkę.
W przypadku planowanego montażu wanny wolnostojącej na środku pomieszczenia jego powierzchnia powinna wynosić co najmniej 10 m2. Ponadto, z obu stron wanny należy zapewnić minimum 15 cm wolnej przestrzeni co poprawi komfort użytkownika, ale również ułatwi sprzątanie. W mniejszych łazienkach warto zwrócić uwagę na wanny wolnostojące przyścienne.
Kolejnym aspektem jest możliwość umieszczenia przyłączy w posadzce. Wanna wolnostojąca ustawiona w centralnym punkcie pomieszczenia wymaga zrobienia dodatkowego odpływu w posadzce, a w przypadku gdy zdecydujemy się na podłogową baterię również przyłączy ciepłej i zimnej wody. Problem ten znika w momencie zastosowania przyściennej wanny wolnostojącej oraz skorzystania z utworzonych już wcześniej przyłączy w podłodze i ścianie.
Wanna wolnostojąca, a może przyścienna – co wybrać?
Skorzystanie z odpływu przy ścianie oraz przyłączy wody wmontowanych standardowo w ścianę sprawia, że montaż przyściennej wanny wolnostojącej jest dużo prostszy i możliwy również w mniejszych łazienkach. Rozwiązanie te może być również bardziej ekonomiczne – ścienne baterie wannowe są tańsze niż ich stojące na podłodze odpowiedniki.
Jednak montaż wanny wolnostojącej w centralnym punkcie łazienki sprawia dodaje pomieszczeniu luksusowego charakteru, z którego wielu użytkowników nie jest w stanie zrezygnować. Dlatego właśnie ta opcja jest najczęściej stosowana w dużych pomieszczeniach. Odsunięcie wanny od ścian ma również jedną niezaprzeczalną zaletę jaką jest znaczące ułatwienie sprzątania.
Wanna wolnostojąca – z jakiego materiału?
Nowoczesne wanny wolnostojące wykonywane są z różnych materiałów. Najpopularniejszym z nich jest akryl – tani, łatwy w utrzymaniu czystości i lekki. Jednak powierzchnie akrylowej wanny łatwiej jest zarysować oraz zniszczyć niedostosowanymi środkami czystości.
Można spotkać także wanny wolnostojące z kamienia, który prezentuje się efektownie, a przy tym jest bardzo trwały i dobrze utrzymuje ciepło. Niestety, ten materiał jest drogi, a kamienne wanny są ciężkie i trzeba je regularnie czyścić.
Miedziane wanny wolnostojące są wyglądają bardzo stylowo i są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz łatwe do czyszczenia, ale przy tym drogie i ciężkie. Dlatego popularniejsze są wanny wolnostojące z kompozytu, który posiada wyjątkową udaroodporność i gładką powierzchnię, a przy tym tylko nieznacznie jest cięższy od akrylu.
W procesie produkcji wanien wolnostojących stosuje się również lekkie i ekonomiczne włókno szklane. Niestety, to materiał posiada powierzchnię o porowatej strukturze, co wpływa na jego podatność na uszkodzenia i łatwe pękanie. W zestawieniu materiałów do tworzenia wanien wolnostojących nie można również pominąć eleganckiego drewna, które nie tylko doskonale utrzymuje ciepło, lecz także zachwyca swoim wyjątkowym stylem. Warto jednak zauważyć, że wanny wolnostojące z drewna to produkty wykonywane na specjalne zamówienie, co może wiązać się z wyższymi kosztami, a także wymagać indywidualnej i szczegółowej pielęgnacji.
Kształty i style wanien wolnostojących
Podczas wyboru wanny wolnostojącej zwróć także uwagę na kształty i style poszczególnych modeli, których na rynku jest bardzo dużo. Wanna wolnostojąca może być:
• zaokrąglona tylko z jednej strony — modele jednoosobowe, w których odpływ i kran montuje się po stronie płaskiej,
• zaokrąglona z obydwu stron. W takiej wannie zmieszczą się dwie osoby, a bateria montowana jest na środku dłuższego boku,
• w kształcie pantofla (slipper lub double slipper). Specjalnie wyprofilowany kształt umożliwia długie i komfortowe leżenie wannie tego typu,
• ustawiona na ozdobnych nóżkach. Wanny tego rodzaju najczęściej występują w stylu retro,
• zintegrowana z platformą, która zapewnia wygląd w stylu artdeco,
• wyposażona w wywinięte krawędzie (wanna roll top), które podkreślają jej niebanalny design,
• wykonana w stylu japońskim. Takie wanny są mniejsze, okrągłe i przeznaczone raczej do siedzenia w nich. Sprawdzają się doskonale w mniejszych łazienkach,
• przyścienna, czyli przystosowana do montażu bezpośrednio pod ścianą. Wanny tego typu posiadają jedną lub dwie (narożne wanny przyścienne) płaskie krawędzie.
Wybór wanny wolnostojącej
Mnogość materiałów, z których wykonane są wanny wolnostojące, ich kształtów i styli wielu osobom utrudnia wybór najlepszego modelu. Jest na to jednak skuteczny sposób. Wystarczy odwiedzić salon BLU, aby na własne oczy przekonać się, który rodzaj wolnostojącej wanny podoba się nam najbardziej. Profesjonalna obsługa ułatwi wybór modelu najlepiej dopasowanego do Twoich preferencji i oczekiwań.
Dodatkowo w salonach BLU możesz skorzystać ze zwizualizowania swojej łazienki, aby przekonać się, która wanna będzie najlepiej prezentowała się w Twoim pomieszczeniu. W ten sposób szybko i bez ryzyka znajdziesz optymalną dla Ciebie wannę wolnostojącą.