Projektując wnętrza, najwięcej uwagi zawsze poświęcam dwóm pomieszczeniom. Oba muszą być przemyślane i bardzo funkcjonalne. To pomieszczenia,w których niekoniecznie spędzamy najwięcej czasu, ale jeśli się już w nich znajdujemy, to nasza aktywność jest wysoka. W łazience i kuchni najczęściej na pierwszym miejscu stawiamy praktyczność i funkcjonalność, dopiero potem estetykę. Bywa, że ta ostatnia przegrywa z wygodą.
Urządzając łazienkę, bardziej niż gdzie indziej musimy skupić się na funkcjonalności. W pomieszczeniu, w którym jest duża wilgotność i wiele elementów ma stały kontakt z wodą, przede wszystkim stawiamy na praktyczne materiały i rozwiązania. Częstym utrudnieniem w projekcie są również małe rozmiary wnętrza i duża ilość elementów, które muszą się w nim znaleźć. Czy te wszystkie ograniczenia pozostawiają nam jeszcze miejsce na wyrażenie swojego indywidualizmu? Całe szczęście w dzisiejszych czasach technologia pozwala pogodzić atrakcyjność wizualną z użytecznością i wygodą, a to daje nam większe możliwości urządzenia łazienki innej niż wszystkie.
Jak wyrazić własny gust i potrzeby w projekcie łazienki? Robimy to już na etapie wyboru ceramiki łazienkowej, którą dostosowujemy do własnego trybu życia i upodobań. Wanna czy prysznic, a może to i to? Wanna na środku, a może prysznic na pół łazienki? Toaleta i bidet czy deski myjące Multiclean? Wybory, których dokonujemy z myślą o tym, co lubimy i z czego korzystamy, już są przejawem indywidualizmu.
Osobistymi wyborami kierujmy się też przy doborze kolorystyki i materiałów wykończeniowych pomieszczenia. Wiemy, że małe wnętrza optycznie powiększają jasne kolory, co jednak, gdy kochamy przytulność lub ciemną gotycką stylistykę? Jeśli tapety w kwiatki sprawiają, że lepiej się czujemy, kochamy gołą stopą stać na drewnianej podłodze lub uważamy czerń za najbardziej optymistyczny kolor, to spełnijmy nasze dekoratorskie marzenie.
Warto potraktować łazienkę nie jako wnętrze, które ma spełniać czysto praktyczną funkcję, ale jako kolejny pokój, tyle że kąpielowy. Ta zmiana w nastawieniu otworzy nowe możliwości w urządzaniu i dekorowaniu łazienki. Obrazy w złotych ramach, kryształowy żyrandol, ratanowe szafki, perski dywan czy drewniana lamperia – to wszystko nie jest zarezerwowane tylko do salonów czy sypialni.
Indywidualizm w urządzaniu łazienki to przede wszystkim kierowanie się na równi potrzebami funkcjonalnymi i estetycznymi użytkowników wnętrza, w których warto wyjść poza utarte schematy.
AUTORKĄ TEKSTU JEST:
IZABELA PEREZ HARRIETTE
Fotografka, właścicielka studia aranżacji wnętrz COLORES DE MI ALMA
INSTAGRAM: @iza.perez_coloresdemialma