Pokój na poddaszu jest naprawdę niezwykłym miejscem o magicznej atmosferze. Zasypianie czy budzenie się przy jednoczesnym patrzeniu w okno i obserwowaniu zmieniającego się nieba samo w sobie stanowi już pewnego rodzaju urozmaicenie. By jak najlepiej wykorzystać przestrzeń poddasza, trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii, np. oświetlenia czy ogrzewania. Jak urządzić pokój na poddaszu? O czym należy pamiętać? Podpowiadamy!
1. Zaplanowanie przestrzeni
Niezależnie od tego, czy na poddaszu chcemy urządzić salon, czy sypialnię, warto zadbać o jak najlepsze zorganizowanie wolnej przestrzeni. By pomieszczenie wydawało się przestronne, wystarczy pozostawić środek pokoju (w miejscu, w którym sufit jest najwyższy) otwarty. Oznacza to, że powinniśmy ustawić wszystkie meble przy ścianach, dzięki czemu nie zagracimy całości. Oczywiście najlepszym wyborem będą szafki, komody o jasnej barwie, co nie przytłoczy wizualnie przestrzeni.
2. Dobranie kolorystyki
Aranżacja pokoju na poddaszu nie może obejść się bez właściwej kolorystyki pokoju. Warto pamiętać, że zastosowanie jednolitych odcieni optycznie powiększy wnętrze. Świetnie sprawdzą się pastele, biel, jasna szarość czy beże. Najważniejsze, aby kolor ścian był zbliżony do całej zabudowy. Pozwoli to złagodzić skosy, co sprawi, że pomieszczenie wyda się wyższe. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z wąskim i długim poddaszem, możemy pomalować krótsze ściany na ciemniejsze barwy, a dłuższe na jaśniejsze. Ponadto dobrą opcją jest wykorzystanie naturalnych elementów konstrukcyjnych, takich jak drewniane słupy czy belki.
3. Umeblowanie
Pomieszczenie na poddaszu jest idealnym miejscem na stworzenie sypialni lub pokoju wypoczynkowego dla domowników. Wszystko zależy od naszej koncepcji, jednak niezależnie od przeznaczenia przestrzeni trzeba zastanowić się nad umeblowaniem. W przypadku aranżacji sypialni na poddaszu najważniejszym elementem będzie łóżko. Powinno ono stać w taki sposób, aby do boku łóżka móc podejść w pozycji wyprostowanej. Jeśli nie ma takiej możliwości, ciekawym rozwiązaniem może być tzw. łóżko japońskie. Dlaczego? Wysokość jego legowiska wynosi jedynie 20 cm. Co, gdy jest to dla nas zdecydowanie za nisko? Wówczas lepszym pomysłem będzie stworzenie salonu na poddaszu – niskie, nowoczesne meble wypoczynkowe idealnie wpasują się pod skosy wnętrza.
4. Oświetlenie
Oświetlenie jest ważnym elementem w aranżacji każdej przestrzeni, w tym poddasza. By nie wprowadzić do wnętrza ponurego klimatu, warto dobrze zastanowić się nad rozmieszczeniem źródeł światła. Warto pamiętać, że poddasze może pełni różne funkcje – być pokojem zabaw, wypoczynku lub miejscem do pracy. Z tego względu oprócz dobrania rodzaju lamp należy zadbać o odpowiednią ilość światła naturalnego – dzięki temu nasze samopoczucie będzie zdecydowanie lepsze.
5. Rodzaj okien
Przy wyborze okien dachowych należy zwrócić uwagę na wielkość pomieszczenia na poddaszu, a także kąta nachylenia oraz wielkości dachu. Wiele osób decyduje się na zespolenie okien, dzięki czemu łączy się je w zestawy poziome, pionowe i blokowe. Taki zabieg sprawia, że do pokoju wpada więcej naturalnego światła. Z kolei, gdy okna dachowe rozmieścimy w różnych częściach pomieszczenia, wówczas przestrzeń na poddaszu będzie równomiernie rozjaśniona.
6. Wykończenie wnętrza
Kolejną ważną kwestią w aranżacji pokoju na poddaszu jest wybór materiału wykończeniowego. Taką przestrzeń warto przeznaczyć na wprowadzenie namiastki natury poprzez zastosowanie drewnianych podłóg. Pięknie zaprezentuje się modrzew, dąb lub sosna również jako motyw przewodni mebli. Można wykorzystać w tym celu dekory, które sprawdzą się w aranżacji pokoju na poddaszu:
- R55082 SOSNA SŁOWIAŃSKA – całość wzoru bielonej sosny jest spójna, harmonijna i znakomicie nadaje się do małych, jak i dużych powierzchni.
- R20256 DĄB LORENZO – wyróżnia się dobrze widocznymi porami drewna, a delikatne rysy dodają mu naturalności.
Ponadto, gdy do dyspozycji mamy wysokie poddasze, możemy zdecydować się na drewniane skosy.
Przed zaaranżowaniem pokoju na poddaszu, możemy sprawdzić Platformę Woodlove.to, która posiada wiele funkcjonalności, ułatwiających remont czy prace nad wnętrzem marzeń.
1 komentarz