Może się wydawać, że styl boho we wnętrzach to królestwo kontrolowanego chaosu. Mieszają się tu ze sobą kolory, faktury i desenie. Ale tak ma właśnie być – boho z zasady przełamuje konwencje. Współcześnie poskramiamy nieco jego eklektyczny charakter, a kreatywną energię tego stylu kierujemy w stronę naturalnych akcentów i jasnych barw. Takie wnętrza uzupełniamy przemyślanymi dodatkami o wyrazistych formach. Dlatego w łazience urządzonej w duchu boho idealnie odnajdą się baterie Brezza marki FDESIGN.
Styl boho kojarzymy głównie z kolorowym ruchem hippie. Jednak jego początków trzeba szukać w XIX wieku w środowisku ówczesnych artystów, czyli właśnie bohemy. Współczesne boho niesie zatem ze sobą tradycję dziesiątków lat. Dlatego znajdziemy w nim elementy stylistyki ludowej, marokańskiej, orientalnej, czy coraz częściej naturalne klimaty, które wiążemy z popularnym scandi.
Mieszkać w stylu boho
Boho nazywane jest często stylem wolnych dusz. To właśnie dlatego urządzając wnętrza w tym klimacie możemy sobie pozwolić na zestawienia nawet niepasujących do siebie faktur, kolorów, czy wzorów. Wszystko zgodnie z zasadami estetycznej awangardy. I chociaż można mieć wrażenie, że nie obowiązują tu żadne reguły, nie jest to do końca prawdą.
Obowiązkowym elementem stylu boho jest bowiem wyrazisty kolor. Jednak w tym przypadku, nie mówimy o jednej, dominującej barwie. Tak urządzone wnętrza są często wielobarwne i pstrokate.
Ulubione kolory boho to czerwień, brąz i turkus, które nawiązują do orientalnych klimatów. Kolejne ważne motywy to wzory oraz duża liczba dekoracji.
Desenie, które nierzadko sprawiają wrażenie zestawianych ze sobą przypadkowo, podkreślają wpływ wielu inspiracji i wyróżniający boho kulturowy eklektyzm. Przywiezione z dalekich podróży lub kupione w antykwariacie dekoracje podkreślają natomiast nomadyczny styl życia, charakterystyczny dla mieszkańców tak aranżowanych wnętrz. Nierzadko znajdziemy tu także stare, zabytkowe meble, których ponowne wykorzystanie zgodne jest z ekologią, niezwykle bliską boho. Wszystko to tworzy estetyczny miszmasz, wyjątkowo niepowtarzalny i będący świadectwem wewnętrznej swobody osób, które zamieszkują tak urządzone wnętrza.
Scandi boho – siła przeciwieństw
Wiadomo, że przeciwieństwa przyciągają się. Tak też stało się w przypadku stylu skandynawskiego i boho. Na pozór tak odległe stylistyki połączyły siły pod hasłem „scandi boho” dając w efekcie jeden z najpopularniejszych dziś sposobów aranżacji wnętrz. Zbliżyło je upodobanie do naturalnych materiałów i wyrazistych faktur.
Prezentowana łazienka to idealny przykład wnętrza urządzonego w stylu scandi boho. Stonowana kolorystyka ścian i podłóg rodem ze skandynawskich aranżacji, stała się tu idealnym tłem dla utrzymanych w klimacie boho dodatków.
Mamy tu zatem dużą szafkę podumywalkową, wykonaną z postarzanego drewna. Jej proste kształty idealnie wpisują się w klimat tej aranżacji. Nastrój łazienki budują liczne detale – plecione kosze i pojemniki, drewniane akcesoria, wiszące doniczki z roślinami, czy wyjątkowa dekoracja nad wanną w stylu makramy. Całość uzupełniono dywanikami w orientalne wzory.
Niełatwym zadaniem jest wybór konkretnych sprzętów do tak aranżowanej łazienki. Z pewnością warto postawić na wyważone formy. Przy umywalkach i wannie zamontowano baterie Brezza marki FDESIGN. To kolekcja, która sięga do morskich inspiracji, siły natury oraz jej energii. Jest ukłonem w stronę dwóch żywiołów: wody, który jest kluczowy w łazience, a także powietrza.
Śmiałe linie baterii Brezza kojarzą się z wiatrem oraz ożywczym powiewem morskiej bryzy (wł. brezza). W jej formach wyróżniają się przede wszystkim lekkie uchwyty sterujące delikatnie unoszące się do góry oraz klasyczne, chromowane powierzchnie. Breeza idealnie uzupełnia stonowane, ale niepozbawione indywidualizmu aranżacje w stylu scandi boho.
Styl boho ma co najmniej twarze. Pozwala na wielobarwne aranżacje będące wyrazem wewnętrznej wolności swoich mieszkańców. W wersji połączonej ze scandi – na swobodny, inspirowany naturą styl, który pozwala na odprężenie i relaks. W obu odsłonach jest z pewnością emanacją niezależności i śmiałego pójścia pod prąd.