Dział Produktów Domowych Instytutu Technologii Ceramicznej prowadzi badania we współpracy z AIDIMME i AITEX nad trendami w projektowaniu i ewolucji przestrzeni domów. Observatorio de Tendencias del Habitat (OTH) to inicjatywa zrealizowana przy wsparciu Rządu Regionalnego Walencji. W jej ramach przygotowano raport trendowy, który pokazuje cztery główne nurty, w których będzie rozwijać się projektowanie płytek i wnętrz w latach 2022/2023. Jakie to kierunki?
Expression of Nature (Wyraz natury)
Eksperymentujemy z teksturami, kolorami i procesami inspirowanymi naturą materiałów.
Ten trend inspirowany jest niedoborami i jest napędzany przez badania nad nowymi możliwymi surowcami. Nacisk kładzie na kreatywność, z technologią jako sprzymierzeńcem w eksperymentach.
Przestrzenie mieszkalne będą korzystać z produktów zdatnych do regeneracji, wykonanych z materiałów łatwiejszych do recyklingu lub rozkładu w sposób przyjazny dla środowiska. Biorąc pod uwagę świadomość znaczenia zrównoważonego rozwoju, zaczynamy pracować z naturą, zamiast wyczerpywać jej zasoby.
Silniejszy wpływ materiałów na charakter przestrzeni uzyskujemy dzięki surowo wyglądającym, szorstkim wykończeniom. Nadają one projektom bardziej prymitywny wygląd. Powierzchnie wyglądają, jakby były wypalone w słońcu. Są surowe. Łączymy je z futurystycznym błyszczącym akcentem. To też zupełnie nowe podejście do materiałów, w których coraz większe znaczenie ma dotyk.
Kluczowe są wzory natury, surowe materiały, to co pochodzi z odzysku, minimalne przetworzenie. Niedoskonałości mają charakter znaczący. Metal występuje w wersji spatynowanej. Materiały są wykorzystywane w kreatywny i nieszablonowy sposób.
Embracing Emotions (Otulenie emocjami)
W poszukiwaniu komfortu oraz ciszy i spokoju szukamy bliższych związków z naturą.
Ten trend skupia się na produktach, które poprawiają samopoczucie, komfort i dają bezpieczeństwo. Może przybierać formę terapeutycznych projektów wnętrz o charakterze “uzdrawiającym”, w których wykorzystuje się kolor, światło i inne elementy działające na emocje. Ale też i bardziej praktyczne projekty, które wyróżniają się zdolnością adaptacji do lepszego wpływania na nasze odczucia.
Zamiast zimnego minimalistycznego wyglądu w europejskiej odmianie, inspirujemy się jego prostszą japońską wersją. W regeneracyjnym podejściu do minimalizmu projekty charakteryzują się brakiem dodatków oraz emocjonalnym komponentem.
Równowagę osiągnięto dzięki prostym, opływowym, ergonomicznym kształtom i miękkim, naturalnym materiałom, przyjemnym fakturom i ciepłym, rozjaśnionym przez słońce kolorom.
Embracing Emotions oznacza również poczucie nostalgii i pociąg do ręcznie robionych przedmiotów. To nie jest trend, który spogląda w przeszłość, ale taki, który mocno zmierza w kierunku szybko zmieniającej się przyszłości. Wykorzystuje wszystko, co nas inspiruje i pomaga zachować wewnętrzną równowagę.
Exuberant balance (Żywiołowa równowaga)
“Wysokooktanowe” kolory, dynamiczne wzory i wybujałe detale są równoważone minimalistycznymi akcentami.
Exuberant balance to najbardziej zabawny, przyciągający wzrok trend wśród propozycji OTH. Sięga do maksymalizmu, ale wykorzystuje narracje kulturowe, za pomocą których ubiera przestrzeń w bogate kolory, wzory i materiały.
Oprócz dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego musimy czuć się dobrze emocjonalnie, a ten trend może w znacznym stopniu przyczynić się do tego. Zostawiamy nasz osobisty znak rozpoznawczy na przestrzeniach i przekształcamy je w miejsca, w których można cieszyć się kolorami, materiałami i kształtami przedmiotów.
Wraz z rosnącym wykorzystaniem technologii cyfrowej i jej powszechną popularnością pojawiła się forma estetyki gier wideo. To otwiera ogromny nowy potencjał twórczy. Ten futurystyczny styl wizualny zawiera pewne minimalistyczne akcenty, dzięki czemu oferuje pewną równowagę w połączeniu z Embracing Emotions.
Enigmatic luxury (Enigmatyczny luksus)
Motywem przewodnim tego trendu jest wzbudzanie fascynacji zarówno na poziomie realnym, jak i cyfrowym.
Wychodziliśmy od tego, że luksus może być oznaką wewnętrznego dobrego samopoczucia. Wraz z pandemią ta koncepcja jest obecnie rewidowana. W odpowiedzi na zapotrzebowanie na jedyne w swoim rodzaju przestrzenie mieszkalne, w których nie ma niczego konwencjonalnego, projektowane są wysoce wyrafinowane produkty inspirowane biżuterią, sztuką i technologią.
Inteligentne produkty ewoluują i zmierzają w kierunku wersji czysto cyfrowych. Dzięki NFT dzieła cyfrowe zyskały wiarygodność, a sektor projektowania luksusowego uważa je obecnie za nową formę inwestycji w sztukę. Cyfrowa estetyka została przeniesiona do innych produktów, takich jak meble, z płynnymi lub wyblakłymi wykończeniami typowymi dla światów fantasy.
Estetyka neoindustrialna stanie się ugruntowanym trendem w sektorze luksusowego designu. Projekty nabierają pewnego cyfrowego wyglądu, z bardziej wyczuwalną, futurystyczną jakością.
Krótko mówiąc, wspólnym mianownikiem różnych aspektów tego trendu jest fascynacja, zarówno na poziomie cyfrowym, jak i rzeczywistym.