Meble już wyprodukowane czy robione na wymiar? To pytanie zadajemy sobie wielokrotnie podczas urządzania domu. Gdy wnętrze realizuje nam architekt lub projektant wnętrz, warto pokusić się o rozwiązania szyte na miarę. Przy współpracy z doświadczonym ekspertem, będziemy mieli pewność, że każdy element domowej przestrzeni będzie działał dokładnie tak, jak tego potrzebujemy.
Szafa z funkcją garderoby, kącik audiofila idealnie skrojony na zaawansowany sprzęt muzyczny, duża biblioteczka w salonie, kuchenna zabudowa dla mistrza patelni, nieduża łazienka, w której każdy element na swoje miejsce? To wszystko da się zrealizować dzięki indywidualnym projektom.
Dokładnie zmierzone
Dlaczego klienci wybierają rozwiązania na wymiar? Przedstawiciele marek przekonują, że takie meble przede wszystkim żyją dłużej. Są projektowane i wykonywane z myślą o potrzebach konkretnego odbiorcy, dlatego w największym stopniu spełniają jego oczekiwania. Dba o to projektant wnętrz, który jest w stanie indywidualne potrzeby przełożyć na określone rozwiązania.
Warto pamiętać, że meble na wymiar to nie tylko domena wnętrz projektowanych przez architektów. Dziś z zalet tych rozwiązań może skorzystać każdy. Doradcy w salonach meblowych, mają do dyspozycji zaawansowane narzędzia, by przygotować rozwiązania pod konkretne wnętrza.
– Nasi partnerzy mają dostęp do specjalnego oprogramowania Designer, dzięki któremu mogą tworzyć zaawansowane i bardzo precyzyjne projekty mebli. Jest on zintegrowany z naszymi systemami produkcji, dzięki czemu realizacja gotowego projektu przebiega sprawnie i szybko – opisuje Katarzyna Drabik, ekspertka marki Komandor.
Z gotowych mebli warto korzystać, gdy zależy nam na czasie i szybkiej aranżacji przestrzeni. Wtedy jesteśmy w stanie zorganizować sobie łatwo miejsce do składowania. Niestety często kosztem niezbyt efektywnego wykorzystania dostępnej przestrzeni. W przypadku mebli szytych na miarę łatwo da się je zaadaptować na potrzeby nawet niezbyt ustawnych pomieszczeń. W tak precyzyjnie stworzonej zabudowie projektant może zawrzeć więcej funkcji, niż pozwalają na to meble gotowe. Idealnym przykładem są garderoby czy szafy na ubrania. Korzystając z akcesoriów możemy precyzyjnie rozplanować układ szuflad, wieszaków, uchwytów czy koszy.
W efekcie taka szafa czy regał na wymiar z powodzeniem zastąpią kilka innych produktów. Efektywnie wykorzystując część mieszkania, uwalniamy inny jego fragment od konieczności meblowania.
Fokus na użytkownika
Bogata oferta na rynku sprawia, że meble gotowe i te na wymiar łatwo dostosujemy do wnętrza pod kątem wizualnym. W przypadku mebli gotowych dominuje zazwyczaj estetyka. Projekt mebli na wymiar powstaje wg zasady, że w centrum jest zawsze użytkownik. Każdy z nas ma swoje indywidualne potrzeby, wynikające ze wzrostu, poziomu sprawności czy innych cech fizycznych lub codziennych preferencji i zachowania. Meble na wymiar odpowiadają na takie osobiste wymagania w konkretny sposób. Dlatego z tych rozwiązań korzystają w dużej mierze klienci świadomi swoich potrzeb. Co wcale nie oznacza, że takie projekty muszą być drogie. Szeroka paleta surowców czy wykończeń pozwala dopasować meble także do konkretnego budżetu.
– To wszystko sprawia, że projekty na wymiar są też bardziej ekologiczne. Oszczędzamy na materiale, efektywniej wykorzystujemy przestrzeń, a same meble służą nam znacznie dłużej niż gotowe rozwiązania – przekonuje Katarzyna Drabik. I dodaje: – Produkty na wymiar pokochali architekci. Dzięki nim mogą tworzyć bardzo precyzyjne i niepowtarzalne projekty, co także pozwala im wyróżnić się na rynku.
Meble na wymiar to też szerszy wybór wykończeń niż w przypadku mebli gotowych. Ogranicza nas tylko wyobraźnia i budżet. Dlatego warto sięgać do kolorowej prasy, specjalnych poradników czy trendbooków, by szukać inspiracji. A potem z ekspertem razem stworzyć wymarzony mebel, który spełni nasze wszystkie oczekiwania.