Zmieniło się wszystko, a nowa rzeczywistość – to jedna z jej najważniejszych cech – przyspieszyła i pogłębiła procesy, których sygnałów mogliśmy wcześniej nie dostrzegać. Między innymi pokazała dobitnie rolę wnętrz i ich oddziaływanie na nasze samopoczucie.
W minionym roku, jak nigdy wcześniej, przybyło ekspertów w dziedzinie aranżacji. Na dobrą sprawę każdy z nas prowadził badania terenowe i zdobywał wiedzę o tym, jak łączyć w domu biuro, szkołę, restaurację i kino, a także co robić, by przestrzeń równoczesnej aktywności domowników pozostała dawnym miejscem relaksu i wyciszenia. W tym niezwykłym czasie, postawieni przed koniecznością elastycznego dostosowania się do nowej sytuacji, szczególną uwagę zwróciliśmy na łazienkę – nieraz jedyną oazę poszukiwanej prywatności.
Weź udział w światowej premierze nowej kolekcji Roca
Nie ma przypadku w tym, że lawinowo wzrosła liczba remontów, a drobne niedogodności, na które nie zwracaliśmy wcześniej uwagi, przy tak dużej intensywności korzystania z domu zaczęły nam przeszkadzać i wymagały natychmiastowej interwencji. Dla wielu osób to już kolejne doświadczenie urządzania się, stąd większe zrozumienie dla rozwiązań jakościowych, dobrze działających przez lata. Coraz chętniej korzystamy z usług projektowych, które dzięki temu stają się bardziej dostępne —zadaniem specjalisty jest dobrze zaplanować dostępną przestrzeń i sprawić, by korzystanie z niej było naturalne, intuicyjne.
Od kilku lat systematycznie rośnie ekologiczna świadomość Polaków, a czas zamknięcia szczególnie zmusza nas do refleksji. To, co brzmiało do niedawna jak odległa teoria, staje się codziennością. Chętnie więc wybieramy produkty pozwalające oszczędzać wodę i energię, tym bardziej, że nie musimy tracić na wygodzie. Dobry przykład to baterie z perlatorami, których strumień jest bardzo delikatny, ale skuteczny.
Dbanie o siebie, troskliwe opiekowanie się swoim ciałem stało się ważnym trendem, a nawet sposobem na przetrwanie trudnych czasów. Nie tylko joga czy inne ćwiczenia, ale i masaże, szczotkowanie skóry, używanie pachnących olejków i codzienne rytuały zyskały na popularności, a łazienka rzeczywiście zamieniła się w domowe SPA.
Choć pozostaje funkcjonalna i trwała, nie musi już być laboratorium higieny. Z przyjemnością witamy w niej drewno, rośliny, chętnie sięgamy po kamień lub jego ceramiczne odwzorowania. Nie boimy się koloru, także w stałych elementach wnętrza. Dzięki pewnej swobodzie w myśleniu o łazience, pomieszczenie to coraz bardziej wygląda jak pokój, łączy się z innymi wnętrzami. Czasem dosłownie, bo łazienek w domu jest więcej i ta sąsiadująca z sypialnią nie zawsze jest zamknięta —jej rozsunięte drzwi powiększają przestrzeń, tworzą sceny spokojnego wypoczynku.
Naszym cichym sojusznikiem stała się technologia, niekoniecznie widoczna na pierwszy rzut oka, ale bardzo ułatwiająca życie. Zasadnicza zmiana zaszła w źródłach światła. Oświetlenie LED to obecnie powierzchnie o dowolnym kształcie, barwie i natężeniu, często ukryte – łagodne, odbite światło sprzyja relaksowi. Zwracamy uwagę także na dobre oświetlenie twarzy przed lustrem. Wiele z rozwiązań smart kryje się pod powierzchnią ścian, dba nie tylko o automatykę oświetlenia, ogrzewania czy nagłośnienia, ale i o bezpieczeństwo w razie awarii wody.
Rozwijający się rynek wyposażenia wnętrz oferuje nam coraz więcej materiałów, a więc i sposobów wykończenia powierzchni, dzięki którym znikają ograniczenia w kształtowaniu przestrzeni łazienki: tapety świetnie radzące sobie z wilgocią, odpowiednio zabezpieczone drewno, ceramika o niespotykanej wcześniej jakości oraz o cienkich i trwałych krawędziach. Do tego zupełnie nowa strefa prysznica – lekka i niemal niewydzielona, pozwalająca wybierać: czy potrzebujemy zastrzyku energii, czy wyciszenia.
Codziennie stawiamy czoła wyzwaniom, nauczyliśmy się szukać źródeł wzmocnienia, doceniamy najważniejsze relacje i zdrowy rytm dnia. Wiemy już dobrze, że wellbeing, nasz dobrostan, w dużej mierze zależy od przyjaznej przestrzeni wokół.
AUTORKĄ TEKSTU JEST AGNIESZKA GRUSZCZYŃSKA-HYC, REDAKTOR NACZELNA MAGAZYNÓW „DOBRE WNĘTRZE” I „M JAK MIESZKANIE”ORAZ PORTALU URZADZAMY.PL