Styl hampton zyskuje coraz więcej zwolenników i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Stanowi synonim relaksu w duecie z klasyczną elegancją obok której nie można przejść obojętnie. To klimat nadmorskich kurortów w którym można odpocząć i nabrać sił do działania. Jak go wprowadzić do wnętrza? Podpowiadamy.
Styl hampton – co warto o nim wiedzieć?
The Hamptons to grupa miasteczek w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. To właśnie im zawdzięcza swoją nazwę styl hampton. Podejście tamtejszych mieszkańców do tematu aranżacji wnętrz dziś stanowi inspirację dla światowej sławy projektantów jak również amatorów dobrego designu. Z roku na rok jego popularność wzrasta i nie znika z wnętrzarskich trendów. Nic dziwnego – styl wyróżnia ponadczasowa elegancja nadająca pomieszczeniom wyjątkowego charakteru. Nie bez znaczenia pozostaje także klimat jaki tworzą dekoracje – sprzyjający odpoczynkowi, przenoszący nas wprost do nadmorskich kurortów w których po prostu chce się być.
Charakterystyczne kolory dla stylu hampton
To, co wyróżnia wnętrza urządzone w stylu hampton to niewątpliwie dość stonowane podejście do wprowadzania do niego barw. To nie jest kwestią przypadku. Z założenia ma to pomóc domownikom w zrelaksowaniu się i uspokojeniu myśli. Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia dodawania im przestrzeni, na co niewątpliwe mają wpływ wszelkie odcienie bieli – ulubione barwy we wnętrzach w stylu hempton. Często pojawiają się w towarzystwie delikatnych szarości, błękitów lub też kremowych wariantów kolorystycznych. Projektanci często także proponują grę kontrastów w postaci wprowadzania do dekoracji brązów, albo czarnych akcentów.
Meble, podłogi i oświetlenie
W stylu rodem z nadmorskich kurortów na podłogach dominuje drewno. To nawiązanie do klasycznych form pomieszczeń z regionu z którego się on wywodzi. Zazwyczaj kolorystyka desek kontrastuje z meblami. Jeśli chodzi o dekoracje na podłodze, to w zasadzie ta nie istnieje. Na próżno w większości wnętrz szukać dywanów czy też wykładzin – chyba, że stanowią one jedynie element dodający wygody – np. przy fotelu, albo pod sofą lub komodą. W przypadku mebli mamy do czynienia z elegancją i wysoką jakością materiałów z jakich zostały wykonane. Przywodzą one na myśl luksusowe apartamenty oraz rezydencje. Na kanapach, sofach czy też fotelach znajduje się najczęściej dużo tekstyliów, które dodają wnętrzu szyku i przytulności. Jeśli chodzi o oświetlenie, to bardzo ważną rolę odgrywa naturalne światło. Miłym dla oka i praktycznym akcentem dekoracyjnym są żyrandole oraz lampy.