Brodziki kompozytowe, czyli wykonane mineralnych komponentów połączonych polimerowym spoiwem to jedna z alternatyw do strefy prysznica. Ich przewagą na tle konkurencyjnych produktów wykonanych z akrylu, ceramiki czy stali jest elastyczność. Są dostępne w wielu wersjach kolorystycznych, o różnych strukturach powierzchni, można je przycinać do dowolnych wymiarów.
Brodziki kompozytowe nazywa się także brodzikami z konglomeratu, sztucznego kamienia lub lanego czy sztucznego marmuru. Ale to wciąż ten sam produkt – wykonany z rozdrobnionego materiału kamiennego połączonego spoiwem z tworzywa sztucznego. Materiał kamienny stanowi ok. 80%, reszta to żywice, barwniki. Poszczególne materiały producentów różnią się m.in. proporcjami w jakich zmieszane zostały komponenty. I oczywiście nazwą. I tak przykładowo firma Schedpol wykonuje swoje brodziki kompozytowe z materiału Stonicryl®, firma Roca z materiału Stonex® , Duravit z DuraSolid® a brodziki Excellent wykonane są w w technologii Poly Lite Minerals.
Materiały, z jakich wykonane są brodziki kompozytowe charakteryzują się odpornością na odbarwienia, uderzenia, zadrapania, działanie promieni UV. Technologia ich produkcji umożliwia wykonanie brodzików z całkowicie gładką powierzchnią, lub też porowatą, naśladującą naturalny kamień czy beton. Brodziki kompozytowe zapewniają również dobrą izolację termiczną strefy prysznicowej. Są też łatwe w pielęgnacji. Producenci wyposażają je również dodatkowo w powierzchnie ułatwiające czyszczenie i antybakteryjne.
Brodziki kompozytowe charakteryzują się zminimalizowaną wysokością montażową. W zależności od producenta wynosi ona 1,5-3 cm. Można je zlicować z powierzchnią łazienkowej posadzki, lub też zamontować tuż nad nią. Kolejną zaletą brodzików kompozytowych jest możliwość „ukrycia” ich odpływu. Pokrywa wykonana z tego samego materiału, w tym samym kolorze idealnie stapia się z powierzchnią brodzika. I wreszcie możemy przyciąć je do dowolnego rozmiaru. Docenimy to szczególnie wtedy, gdy planujemy montaż kabiny w nietypowym miejscu.
Co warto podkreślić, brodziki kompozytowe są droższe niż akrylowe, ale te różnice nie są już tak znaczące, jak to było np. dekadę wcześniej.