Każda przestrzeń – nawet łazienka, może być funkcjonalna i przyjazna dla środowiska. Dobry ergonomiczny design to nie tylko wygląd, ale przede wszystkim funkcjonalność, praktyczność i zrównoważony rozwój. Współczesny przemysł łazienkowy z zadowoleniem przyjmuje ruch w kierunku „zielonej architektury” i ekologicznego wzornictwa, a jego produkty oferują odpowiednie rozwiązania przyjazne dla środowiska – zauważa Łukasz Zembold, właściciel wrocławskiej pracowni dukke.
Badanie przeprowadzone dla Grupy Okazje pokazało, że przeciętny rodak odnawia swoją łazienkę 3-4 razy w życiu. Jak więc zmiany demograficzne, szeroko pojęta ekologia i zrównoważony rozwój kształtują branżę projektową i łazienkową?
Zrównoważone rozwiązania projektowe
Od kilkudziesięciu lat zrównoważony rozwój odgrywa kluczową rolę w budownictwie i rozwoju, ale jego popularność rośnie. Pokolenie Y stoi na czele tego trendu. To osoby preferujące mieszkać w domach, które wykorzystują wodę i energooszczędne udogodnienia. Wdrażanie zrównoważonych funkcji projektowych i produktów w nieruchomości może zmniejszyć zużycie wody, co nie tylko pomaga w utrzymaniu równowagi wodnej, ale także na dłuższą metę pozwoli właścicielom domów oszczędzać.
Z danych GUS wynika, że przeciętny mieszkaniec naszego kraju zużywa ok. 92 litry wody dziennie. Uwzględniając przy tym wodę niezbędną do produkcji żywności i przedmiotów, które kupujemy, okazuje się, że zużywamy jej 40 razy więcej (nawet 3900 litrów dziennie).
Dlatego wiodący producenci i projektanci łazienek są aktywni w wielu inicjatywach środowiskowych, wprowadzając nowe koncepcje oraz technologie, które oszczędzają wodę, energię, materiały i koszty. Na rynku pojawia się coraz więcej kranów i głowic prysznicowych, które zostały zaprojektowane z myślą o zmniejszeniu zużycia wody. Na popularności zyskują kabiny prysznicowe typu walk-in, które ustępują popularnym niegdyś wannom. Zrównoważone rozwiązania, oszczędne w eksploatacji, a jednocześnie wygodne w użytkowaniu, powstają w wyniku prac nad optymalnym wykorzystaniem zasobów naturalnych i zachowaniem związków naturalnych w układzie: użytkownik – łazienka – środowisko.
W czasach zmian klimatycznych i wyczerpywania się cennych zasobów naturalnych projektowanie w sposób zrównoważony nabiera coraz większego znaczenia. Wiele czynników wpływa na walory środowiskowe i energooszczędne mieszkań, jednak najważniejsze z nich to lokalizacja, materiały budowlane, konstrukcja, instalacje, izolacja, wentylacja, wytwarzanie energii oraz zaopatrzenie i zużycie wody. Stawia to nie tylko nowe wyzwania dla właścicieli i użytkowników wnętrz, ale także dla projektantów, architektów, budowniczych i producentów produktów związanych z wyposażeniem.
Ergonomia i komfort użytkowania łazienek
Oprócz atrakcyjnego wzornictwa, producenci wyrobów sanitarnych wzorują się na rozwiązaniach przyjaznych dla użytkownika, bezpiecznych i zdrowych.
– Ważne jest, aby znaleźć pośredni sposób, który łączy wszystkie istotne cechy i oferuje wartość dodaną dla ludzi na wszystkich etapach życia – tłumaczy Łukasz Zembold z wrocławskiego studia projektowego dukke. – Podczas realizacji projektów łazienek zawsze za cel mamy ergonomię tego pomieszczenia. Zamiast dodawać więcej ustawień, sprowadzamy projekty do niezbędnej formy – dodaje.
Apetyt konsumentów na zrównoważone produkty jest silniejszy niż kiedykolwiek, a trendy wskazują na preferencje dla firm i produktów o statusie ekologicznym.
Poprawny projekt powinien spełniać wymagania funkcjonalne oraz charakteryzować się dobrą ergonomią i komfortem użytkowania. Musi być estetyczny i dopracowany w każdym szczególe. Ergonomia i bezpieczeństwo odgrywają ważną rolę, zapewniając ludziom zdrowie i dobre samopoczucie. Szczególnie w związku ze zmianami demograficznymi (starzenie się społeczeństwa) sprawa nabiera coraz większego znaczenia – także w kwestii projektowania łazienek. Problem i jego konsekwencje dotyczą również Polski.
Innowacje i rozwój technologiczny w przemyśle łazienkowym
Innowacje w tej przestrzeni muszą ułatwiać rutynowe zadania. Użytkownik powinien mieć możliwość ich wykonania bez dodatkowej wiedzy i bez specjalnych umiejętności, a nowe produkty muszą stwarzać poczucie bezpieczeństwa. Powinny też opóźnić potrzebę dodatkowego wsparcia – moment, w którym do wykonania podstawowych czynności w łazience potrzebna jest pomoc z zewnątrz (ze względu na wiek użytkownika lub niepełnosprawność).
Atrakcyjny design i prostota interfejsu powinny sprawić, że wszystkie specjalne funkcje będą wyglądały na pożądane.
Łukasz Zembold
Rozwój technologiczny zawsze stwarza nowe możliwości dla innowacyjnego projektowania. Ale co najważniejsze — musi spełniać oczekiwania i potrzeby konsumenta. Nie powinna manipulować obietnicami, którym nie może sprostać. W przypadku produktów nowatorstwo, które jest realizowane, polega zasadniczo na dodaniu większej liczby funkcji i lepszej wydajności produktu (np. mniejszym zużyciu wody).
Nowe spojrzenie na projekt łazienek
Zrównoważony projekt łazienki dotyczy materiałów, urządzeń i instalacji, ich przyjaznej dla środowiska produkcji i użytkowania. Istotnym aspektem w zrównoważonym projektowaniu jest pozyskiwanie, a także zakup lokalnych materiałów. Coraz częściej projektanci wnikliwie przyglądają się kwestii pochodzenia produktu. Produkcja armatury łazienkowej może być bardzo energochłonna, ale inwestowanie w wysokiej jakości wzornictwo, które przetrwa lata, może znacząco wpłynąć na zrównoważony rozwój.
Tańsze zamienniki zwykle nie wytrzymują próby czasu i wymagają wcześniejszej wymiany – co oznacza większe wydatki dla domowników, a także wyższe koszty środowiskowe, ponieważ więcej materiałów trafia na wysypiska lub ląduje w spalarniach. Na szczęście istnieje wiele polskich marek, dzięki którym stworzenie łazienki, która będzie super stylowa i przyjazna dla naszej planety, jest możliwe.
Branża łazienkowa, dbając jednocześnie o środowisko i potrzeby użytkowników, oferuje coraz więcej produktów, które zapobiegają marnowaniu zasobów naturalnych i kontrolują ich zużycie, zapewniając jednocześnie zdrowe i higieniczne warunki oraz bezpieczeństwo korzystania z łazienki. Wraz ze wzrostem globalnej populacji rośnie również zapotrzebowanie na zrównoważone koncepcje ochrony naszego ekosystemu.