Konkurs Red Dot 2020 to rekordowa liczba zgłoszeń, jak zwykle obszerne procedury testowe i ekscytujące dyskusje. W ich efekcie jurorzy Red Dot Award: Product Design 2020 nagrodzili najlepsze produkty bieżącego roku.
Około 40 ekspertów oceniało w tym roku więcej produktów niż kiedykolwiek wcześniej. Do nagrody Red Dot Award: Product Design projektanci i firmy zgłosili ponad 6500 produktów. Stanowi to około 18 procentowy wzrost liczby zgłoszeń w porównaniu z rokiem poprzednim. Uczestnicy konkursu pochodzili z 60 krajów, czyli z pięciu więcej niż w 2019 roku. Z nadesłanych zgłoszeń jury wybrało tylko te, które przekonały ich wyjątkową jakością projektowania.
Odkryliśmy tutaj fantastyczne produkty. Kiedy przechodzisz między nimi, ich ilość może wydawać się naprawdę przytłaczająca. Wśród nich są produkty najwyższej klasy, które zdecydowanie się wyróżniają. Ich identyfikacja i przyznanie im nagrody to ekscytujący proces – mówił Simon Husslein, jeden z jurorów konkursu Red Dot 2020.
Gruntownie sprawdzone
Proces przyznawania nagród trwał kilka dni i opierał się na dwóch podstawowych działaniach: intensywnym badaniu produktów i otwartej dyskusji wśród jurorów. Eksperci przetestowali wszystkie prace, aby ocenić nie tylko estetykę, ale także wybrane materiały, poziom wykonania, strukturę powierzchni, ergonomię i funkcjonalność. Oznaczało to, że jeździli na rowerach i wjeżdżali pojazdami, testowali noże przez cięcie warzyw. Adriana Monk, założycielka studia projektowego Monk Design, testowała samochody i motocykle na lotnisku w Essen.: – Jako projektant produktu, zawsze patrzę na formę i funkcję. Kierowanie tymi pojazdami jest niezwykle ważne, ponieważ daje szansę naprawdę „poczuć” dany samochód – mówiła.
Eksperci Red Dot pochodzą z całego świata i z różnych krajów, reprezentują rozmaite obszary specjalistyczne, toczą ożywione dyskusje. To niezbędne, ponieważ jurorzy muszą podjąć decyzję grupową, aby przyznać wyróżnienie. Zgodnie z mottem „W poszukiwaniu dobrego designu i innowacji”, nagrodę otrzymują tylko najlepsze projekty.
Najlepsze z najlepszych
Tylko 1,2% zgłoszeń otrzymuje nagrodę Red Dot: Best of the Best. Jury konkursu Red Dot 2020 przyznało to wyróżnienie jedynie 76 produktom. Ponadto 1644 projekty zdobyły nagrodę Red Dot – wyróżnienie za wysoką jakość projektu. W tym roku uczestnicy po raz pierwszy mieli możliwość zarejestrowania swoich produktów w metakategorii „Inteligentne produkty” lub „Innowacyjne produkty”.
Produkty nagrodzone w konkursie Red Dot 2020 można obejrzeć na wystawie online na stronie internetowej Red Dot od 22 czerwca 2020 r. Zdjęcia produktów są opatrzone szczegółowymi opisami i informacjami na temat projektantów i producentów. Zwycięskie produkty będą również wystawiane w muzeum Red Dot Design Museum Essen – również od 22 czerwca 2020. Rocznik projektowy Red Dot 2020/2021 ukaże się w lipcu 2020 r.
Red Dot 2020 w skrócie:
• Ponad 6,500 zgłoszeń
• Zgłoszenia z 60 krajów
• 76 nagród Red Dot: Best of the Best
• 1644 nagrody Red Dot
Łazienkowe Red Dot 2020
W bieżącym roku jury Red Dot nagrodziło w sumie 68 łazienkowych produktów – w dwóch podkategoriach. Osobno wydzielony pozostał segment armatury. I tak w kategorii „Bathroom Taps and Shower Heads” nagrody otrzymało 26 produktów. Najwyższy laur Red Dot: Best of the Best przypadł armaturze umywalkowej Axia australijskiej marki Phoenix Design.
Jury doceniło eleganckie i wyjątkowo smukłe linie armatury Axia. Wyraziste geometryczne elementy i wysoka jakość produkcji zapewniają wg jurorów uderzający, a jednocześnie lekki wygląd, który uzupełnia imponujące właściwości materiałowe. Niezwykle wyraźny idiom wzorniczy kolekcji łączy się z innowacyjną, wyjątkowo komfortową kontrolą przepływu i temperatury wody.
Natomiast w kategorii „Bathroom and Sanitary Equipement” nagrodzono 42 produkty, a tytuł Red Dot: Best of the Best otrzymały seria Viu/XViu marki Duravit, projektu sieger design oraz stelaż podtynkowy do misek w.c. Rapid SLX marki Grohe.
W przypadku marki Duravit, jury zwróciło uwagę na fakt, że asortyment ceramiki Viu i mebli XViu robi wrażenie dzięki rygorystycznie zaimplementowanemu projektowi, który jednoczy wszystkie elementy w spójny sposób, a jednocześnie nadaje stylowe akcenty kontrastowymi materiałami. Relacja między metalową ramą a elementem umywalki stała się idealnym rozwiązaniem projektowym. Ponadto technologia zintegrowana z tym eleganckim systemem jest wysoce funkcjonalna i bardzo łatwa w obsłudze.
W przypadku produktu Grohe doceniony został łatwy montaż i możliwość wymiany toalet w fascynująco prosty sposób, który daje nowe możliwości projektantom wnętrz i architektom. Dzięki tej intuicyjnej instalacji i doskonale przemyślanej funkcjonalności system ustanawia nowe standardy elastyczności w instalacjach sanitarnych.
W łazienkowej podkategorii konkursu Red Dot 2020 mamy też polskie akcenty. W gronie produktów wyróżnionych tytułem Red Dot znalazła się również seria mebli łazienkowych Oval łomżyńskiej marki Devo. Zaprojektowało ją warszawskie Grynasz Studio założone przez Martę Niemywską-Grynasz i Dawida Grynasza.
Kolejnym produktem rodem z naszego kraju nagrodzonym w łazienkowej kategorii jest lustro Scandi DUO stworzone przez GieraDesign.