Różnorodność kominków nie wynika tylko ze sposobu ich działania. Przyzwyczailiśmy się już do tego, że na rynku występują kominki tradycyjne (otwarte i wkłady kominkowe), elektryczne oraz biokominki.
Warto jednak zwrócić uwagę na ich zróżnicowaną budowę. Wśród wkładów kominkowych, coraz większą popularność zyskują kominki narożne (sprawdź ofertę Defrohome). Są obecnie najchętniej wybieranym urządzeniem, wśród inwestorów planujących kominek w nowym domu, jak i tych, którzy przygotowują infrastrukturę pod zabudowę kominka w remontowanych obiektach.
Kominek narożny a możliwości grzewcze
Kominek narożny (np. kominki powietrzne Defrohome), jako system ogrzewania budynku jest tak samo efektywny jak jego tradycyjne odmiany. Oprócz emitowania energii cieplnej do pomieszczenia, w którym się znajduje, można w nim zastosować płaszcz wodny lub system dystrybucji gorącego powietrza. Pierwszy z nich, wspomaga instalację hydrauliczną budynku, nagrzewając wodę, która krąży między źródłem ciepła a grzejnikami lub ogrzewaniem podłogowym. System dystrybucji gorącego powietrza opiera się na rozprowadzaniu ogrzanego przez kominek powietrza do poszczególnych pomieszczeń. Może się to odbywać za pomocą wentylatorów lub grawitacyjnie. Warto pamiętać, o tym, że kominek nie może być stosowany, jako samodzielne źródło ciepła, jednak doskonale sprawdza się, jako system wspomagający. Ma to zastosowanie głównie w okresach przejściowych, kiedy zależy nam na utrzymaniu odpowiedniej temperatury w budynku niskim kosztem.
Jaki kominek naroży wybrać – otwarty czy zamknięty?
Najczęstszym wyborem są kominki zamknięte w formie wkładów kominkowych. Urządzenia te, charakteryzują się dużo lepszą efektywnością cieplną niż kominki z otwartym paleniskiem. Ich eksploatacja jest również bezpieczniejsza, ponieważ dostęp do paleniska jest ograniczony przez drzwiczki. Kominki zamknięte mają jeszcze jedną zaletę w porównaniu do kominków otwartych. Jest nią czystość podczas użytkowania. Otwarte palenisko, jest często powodem zbierania się sadzy i innych zabrudzeń w otoczeniu urządzenia. We wkładach kominkowych narożnych tego typu problem nie występuje, ponieważ drzwiczki i system uszczelek skutecznie izolują wnętrze kominka od otoczenia.
Nowoczesny kominek narożny, jako element wystroju wnętrza
Podczas doboru urządzenia, w ostatnich latach jednym z priorytetów (obok ceny i efektywności energetycznej) są jego walory estetyczne. Pod tym względem, kominki narożne nie mają sobie równych. Ich główną zaletą jest to, że mogą być umiejscowione na pograniczu dwóch pomieszczeń. Najczęściej jest to stosowane w przypadku salonu z otwartą kuchnią. Co więcej, są kompaktowe i mogą się wpasować w nawet najbardziej nieustawne pomieszczenia. Zabudowa kominka narożnego może być bardzo zróżnicowana. Jak obudować kominek narożny? Wykończenie najczęściej jest realizowane poprzez pomalowanie ścian, wyłożenia płytkami klinkierowymi lub rustykalną cegłą. Obudowa kominka, czyli jego ramka jest estetycznym łącznikiem między ścianą a paleniskiem.
Nie jest przypadkiem to, że kominki narożne są tak popularne. Ich uniwersalność daje wiele możliwości podczas wystroju wnętrza. Znakomicie komponują się zarówno z nowoczesnymi pomieszczeniami jak i tymi bardziej klasycznymi. Wkłady kominkowe narożne to obecnie najbardziej optymalny wybór, gwarantujący niepowtarzalny klimat, walory estetyczne i efektywność cieplną.