Grono 78 ekspertów z całego świata – jurorów konkursu iF Design Award 2020 – wybrało najciekawsze osiągnięcia projektowe powstałe w 56 różnych krajach świata. Jury wyłoniło 1453 laureatów. Tytułów iF Design Award Gold było w tym roku w całym konkursie aż 75.
– 7300 zgłoszeń z 56 krajów
– 7 dyscyplin
– 1453 nagród iF Design Award 2020, w tym 120 w kategorii „Bath”
– 75 złotych nagród iF Design Award Gold, w tym 3 w kategorii „Bath”
Najlepsze w łazience
Najwyższy laur iF Design Award Gold 2020 został przyznany trzem łazienkowym produktom – podobnie jak w roku poprzednim. Otrzymały go system prysznicowy RainTunes marki Hansgrohe – proj. Phoenix Design, przycisk spłukujący Visign for More 202 marki Viega – proj. ARTEFAKT design oraz armatura prysznicowa DocolPlay marki Docol Metais Sanitários – proj. SPBR Arquitetos.
Prezentujemy laureatów Gold i jeszcze kilka naszym zdaniem równie ciekawych produktów.
Wszystkie można zobaczyć TU.
Prysznic przyszłości
RainTunes to system prysznicowy Hansgrohe. Marka opracowała scenariusze RainTunes we współpracy z ekspertami z różnych dziedzin życia. System umożliwia synchronizację temperatury i intensywności wody, kontrolę światła, zapachu, muzyki i innych aplikacji multimedialnych. Współpracuje z aplikacją „Hansgrohe Home”. Sterować nim można za pomocą mobilnego przycisku RainButton – umieszczać przyciski sterowania w dowolnym miejscu pod prysznicem. W uzasadnieniu wyboru jury podkreślało doskonały przykład łączenia i łączenia różnych elementów produktu w unikalny scenariusz z bardzo spójnym językiem projektowania. To prawdziwie nowatorskie podejście do projektowania łazienek, w piękny sposób wykorzystujące technologię i cyfryzację.
Niebanalny przycisk
Ten produkt już ostatnio pokazywaliśmy – jako laureata German Design Award. Przycisk Visign for More 202 marki Viega wyróżnia rzeźbiarski charakter, płynne przejście między płytą uruchamiającą a elementem sterującym, a także oświetlenie pośrednie. Wystarczy najmniejszy ruch obrotowy w prawo lub w lewo, a spłukiwanie jest aktywowane. W uzasadnieniu jury czytamy, że ta dobrze wyważona kompozycja wprowadza nowe elementy elektroniczne, łącząc je z tradycyjnymi kształtami, aby stworzyć efektowny i atrakcyjny design. Przycisk wydobywa piękno minimalistycznego wzornictwa.
Wylewka, która daje wybór
Armatura prysznicowa DocolPlay marki Docol to jeden prysznic i dwie możliwości. Konstrukcja w kształcie łuku, z wylewką na każdym końcu, zapewnia dwie opcje prysznica: wysoką wylewkę jako standardową głowicę prysznicową i niską wylewkę chroniąca głowę przed wodą – gdy nie chcemy jej zmoczyć. W tym przypadku jury doceniło organiczność designu. Ta wylewka prysznicowa bez trudu odróżnia się od wielu naszpikowanych technologią urządzeń łazienkowych dostępnych na rynku. Dzięki pomysłowej i minimalistycznej konstrukcji oferuje wyjątkowe wrażenia z prysznica, ponieważ przepływ wody otacza ciało bez rozpryskiwania.
Wzornicze nowinki
Wśród laureatów iF Design Award 2020 znaleźliśmy jeszcze kilka interesujących rozwiązań. Jednym z nich jest brodzik Smart QUIZ hiszpańskiej marki Acquabella, proj. Construplas, który został wykonany wykonany z materiału o różnych teksturach. Odpływ pozostaje ukryty w środku, całkowicie zintegrowany.

Kolejnym ciekawym produktem jest armatura Axia australijskiej marki Phoenix Tapware. Wyróżnia ją ultracienka wylewka i grawerowany detal uchwytu. Axia ma unikalny mechanizm wewnętrzny, który pozwala zewnętrznemu pierścieniowi regulować przepływ wody, podczas gdy wewnętrzna piasta z charakterystycznymi wskaźnikami i grafiką pozostaje nieruchoma.

Wanna S600 marki LIXIL wyróżnia się jest integralną częścią nowej kolekcji INAX S600. W przeciwieństwie do zwykłych wanien o wysokości 600 mm, została celowo zaprojektowana z obniżoną wysokością 540 mm. Ułatwia to wchodzenie i wychodzenie z wanny oraz zmniejsza zużycie wody. Wewnętrzny kształt wanny wykorzystuje hybrydowy design, odpowiedni zarówno do japońskiego stylu kąpieli w pozycji siedzącej, jak i zachodniego stylu leżenia i relaksu.

I na koniec armatura Turn oferowana przez chińską firmę GuangDong KaiPing Rain Shower Technology, sygnowana marką Rain-Shower. Baterię można ustawić w trzech pozycjach: poziomo gdy chcemy zatrzymać dopływ wody, w pozycji uniesionej gdy chcemy opłukać usta lub się napić i w pozycji skierowanej ku dołowi gdy chcemy umyć ręce.

Zobacz też: German Design Award 2020