Z którego swojego projektu łazienkowego jesteś najbardziej dumna?
Jest wiele takich łazienek. Satysfakcja wynika z różnych powodów. Czasami jest to duma z realizacji projektu trudnego pod względem technicznym, innym razem z odważnej stylistyki. Ostatnio aranżowałam 16-metrową przestrzeń w modernistycznej kamienicy. Zastosowałam dosyć wymagające rozwiązania: szaro-brązowe pasy z naturalnego kamienia, granatową szafkę wykonaną według mojej koncepcji oraz tajemne przejście do części z toaletą ukryte w lustrzanej tafli. Wszystko utrzymane w estetyce epoki. To była realizacja na miarę moich ambicji. Efekt uszczęśliwił nie tylko mnie, ale przede wszystkim inwestorów.
Na co zwracasz uwagę, gdy projektujesz łazienkę?
Nadrzędne sprawy to wygoda i klimat, jaki chcę wykreować. Zależy mi na tym, aby moje projekty były wyjątkowe. Każdy z moich klientów jest inny, ma inną wrażliwość, lubi wypoczywać inaczej, dlatego staram się wyjść naprzeciw oczekiwaniom, wsłuchiwać się w potrzeby. Nie idę na łatwiznę, stosując ciągle te same, sprawdzone patenty. Równie istotne są dla mnie detale i jakość wykonania. W łazience nie ma miejsca na błędy, pomyłki – nieudany szczegół szybko da o sobie znać.
Jakie wg Ciebie znaczenie ma łazienka we współczesnych wnętrzach?
Łazienka jest miejscem relaksu, codziennych rytuałów; przestrzenią, w której możemy poświęcić sobie trochę uwagi, zadbać o siebie. To bardzo cenne chwile w tym zabieganym świecie i należy je celebrować w wyjątkowej scenerii. Łazienka jest także często papierkiem lakmusowym umiejętności architekta. Wymaga połączenia wielu branż, znajomości przepisów, zasad i najważniejsze… wyobraźni.
Co jest najbardziej zaniedbywane w projektowaniu łazienek?
Oświetlenie i umiejętne zagospodarowanie przestrzeni. Smucą mnie okazałe salony kąpielowe z wanną na środku i sprzętami rozstrzelony pod ścianami, kompletnie pozbawione nastroju.
Jaki produkt do łazienek uważasz za najlepiej zaprojektowane? Które najbardziej lubisz?
Najbardziej lubię naturalne materiały – kamień, drewno; uważam, że szlachetniej się starzeją. Cenię lustra, z którymi można bawić się w zakresie tworzenia złudzeń optycznych i powiększenia przestrzeni. Ostatnio eksperymentuję i odchodzę od białej ceramiki na rzecz ciemnej – tworzy bardzo fajny, niecodzienny efekt.
Jaką łazienkę marzy Ci się zaprojektować?
Marzy mi się zaprojektować strefę SPA w wyjątkowym hotelu, z łazienkami, basenem, saunami. Rozmarzyłam się na samą myśl.
O PROJEKTANTCE
Katarzyna Kraszewska: Architekt wnętrz, właścicielka autorskiej pracowni projektowej, którą z powodzeniem prowadzi od ponad 10 lat. Studiowała na Wydziale Architektury Wnętrz warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Znakiem rozpoznawczym jej pracowni są nietuzinkowe wnętrza utrzymane w duchu ponadczasowej elegancji. W jej pracowni powstają projekty ekskluzywnych rezydencji i apartamentów, hoteli czy biur renomowanych firm. Na równi z architekturą wnętrz, pasją Katarzyny Kraszewskiej jest projektowanie produktu. Architektka jest autorką licznych projektów mebli i akcesoriów meblowych. W 2008 roku powołała do życia markę LAGERFORM, która oferuje ekskluzywne meble i ukucia meblowe, powstające często na prywatne zamówienie i przy współpracy z najlepszymi polskimi rzemieślnikami.
Więcej projektów Kasi zobaczycie na kraszewska.com oraz Facebooku.