Zastanawiasz się, czy współpraca z influencerem ma sens w przypadku produktu, za którego promocję odpowiadasz? A może szukasz nowych i bardziej skutecznych ścieżek dotarcia do klientów? Dobrze trafiłeś! Influencer marketing zwiększy sprzedaż, świadomość marki, a wszystko to za sprawą osoby, która już cieszy się popularnością.
Kto to jest influencer?
Żeby wiedzieć, czy warto współpracować z influencerem – musimy zdawać sobie sprawę z jednego – to osoba wykonująca zawód „zaufania publicznego”. Postrzegana jako autorytet i posiadająca stale poszerzające się grono odbiorców, czyli nasz target. Bardzo ważnym aspektem jest również to, że influencer marketing to część inbound marketingu. A zatem to odbiorca przychodzi po treści do źródła, a nie odwrotnie!
Z jakim influencerem nawiązać współpracę?
Influencer, z którym warto współpracować ma perswazyjny ton wypowiedzi zarówno ustnej, jak i pisemnej oraz:
– używa zróżnicowanych metod prezentacji produktów (zwróćmy uwagę na to, czy jego filmy są dynamiczne, teksty wyróżniają się indywidualnym stylem, a posty opatrzone są dobrej jakości zdjęciami);
– potrafi zaangażować odbiorców: organizuje głosowania, konkursy, tworzy ankiety, testy lub prezentuje rankingi;
– jego zasięg oraz liczba odsłon witryny plasują się wysoko w rankingach (zarówno zasięg, jak i liczbę odsłon sprawdzimy za pomocą narzędzi takich jak SimilarWeb, czy Google Trends);
– jeśli posługuje się kanałami social media lub YouTube – posiada rosnące grono fanów lub obserwatorów (statystyki social media można monitorować narzędziami takimi jak: SocialBlade, Iconosquare, Tubular Labs, czy OpenSlate).
#1 Czy influencer trafi ściśle do naszego grona odbiorców?
#2 Czy dany influencer zyskuje w ostatnim czasie na popularności i czy jego reputacja nie słabnie?
#3 Jak jego strona www wygląda pod względem pozycjonowania i page rankingu oraz czy korzysta z płatnych form reklamy?
#4 Jak szeroką współpracę i jakie jej formy proponuje influencer?
#5 Jakie wyniki, jeśli chodzi o zasięg i konwersje, może nam przedstawić, aby zwrot z inwestycji był dla nas korzystny?
Jeśli na wszystkie pytania odpowiemy sobie pozytywnie – możemy rozpoczynać współpracę.
Jak traktować współpracę z influencerem?
Przede wszystkim rzetelnie, sprawdzając czy założenia kampanii są realizowane oraz mierząc jej efekty, ale również z zaufaniem.
Mocną stroną influencera jest to, że wszystko, co robi przed kamerą, na swoim blogu, vlogu, kanale społecznościowym, ma indywidualny charakter i jest wiarygodne.
On sam dobrze zna swoich odbiorców i wie gdzie i w jaki sposób zaprezentować produkt, aby wzbudzić potrzebę jego posiadania u decydenta zakupowego.
Nie oznacza to jednak, że usługodawca musi całkowicie poddać się wizji influencera. Obie strony powinny mieć wpływ na efekt finalny reklamy. Wszelkie wskazówki i wytyczne producenta muszą być brane pod uwagę, doprowadzając do równowagi między stylem, językiem oraz formą prezentacji influencera, a oczekiwaniami firmy zlecającej usługę.
Po drugie, zaletą tej relacji jest również sprowadzenie ruchu na naszą stronę i to o nią powinniśmy zadbać zanim pomyślimy o współpracy z influencerem. Dzięki temu, współczynnik odrzuceń po reklamie będzie dużo niższy, a liczba konwersji wzrośnie. Zaczniemy pojawiać się wyżej w wyszukiwarce, a treści na stronie influencera, pod względem SEO, będą korzystnie wpływać na nasze pozycjonowanie.
I nie będzie tak, jak w przypadku innych formatów reklamy (reklama bannerowa, czy Google AdWords), które po wykupionym okresie ekspozycji przepadają w internecie.
Content na stronie influencera utrzymując się latami na serwerze, przeistacza się w reklamę o nieskończonym terminie przydatności, cały czas generując ruch, dzięki powtarzającym się zapytaniom użytkowników w wyszukiwarce Google.
Którymi kanałami influencer dociera do odbiorców?
Kolejnym argumentem, przemawiającym za współpracą z influencerem jest fakt, że dociera on do grupy naszych odbiorców, która jest dodatkowo zaangażowana, słuchająca i ufająca rekomendacjom. Dotarcie natomiast odbywa się wielokanałowo:
Każdy kanał promocji ma również określony zestaw narzędzi i sposobów promocji, co przedstawiamy w poniższej tabeli. Jeśli influencer prowadzi zróżnicowane działania – jego dotarcie do naszego targetu ma większy zasięg, o czym decydują algorytmy danego kanału.
- Instagram: Instastory, InstagramTV, unikalne hashtagi, wykorzystywanie popularnych hashtagów do zwiększenia zasięgów, filmiki, wysokiej jakości zdjęcia (sesje zdjęciowe), głosowanie, unboxing
- Facebook: live’y, ankiety, filmy, prezentacje, głosowanie emotikonami, posty sponsorowane
- Blog/Vlog: webinary, posty pisane/nagrywane, rankingi i testy produktów/usług, konkursy, recenzje
- YouTube: swatche, konkursy, testy video, recenzje, unboxing, reklamy płatne
Jakim reklamom ufają konsumenci i do jakiej grupy wiekowej kierować reklamę?
Aby przekonać się do współpracy z influencerem, prezentujemy poniższe wyniki badań (źródło: IRCenter), które w zasadzie mówią same za siebie. Ufamy rekomendacjom, a influencerów traktujemy jak dobrych znajomych.
Fora internetowe 46%
Strony producentów 40%
Reklamy w telewizji 31%
Artykuły w prasie 27%
Bilboardy na ulicach 17%
Programy z produktami lokowanymi 17%
Reklamy w prasie 15%
Sponsoring wydarzeń 13%
Reklamy w trakcie filmów i programów w telewizji i w internecie 11%
Reklamy przed filmem w kinie 10%
Maile z reklamami 8%
Wiele z tych formatów reklamowych trafia przede wszystkim do odbiorców w wieku 24-35 lat. Potem zaufanie zdecydowanie maleje i target w przedziale wiekowym 35-44 za wiarygodne uznaje reklamy video w internecie oraz strony www producentów. Grupa 45-55 to odbiorcy artykułów w prasie i programów z lokowaniem produktu. 55+ natomiast ufają tradycyjnym źródłom reklamy, m. in. w prasie. Niemniej rekomendacje, w tym influencer marketing, utrzymują się na pierwszych miejscach stawki.
Podsumowując, współpraca z influencerem to jedno z bardziej dynamicznych i efektywnych narzędzi wspomagających promocję produktów. Dzięki dywersyfikacji kanałów dotarcia do klientów zapewniamy sobie większą ilość touch pointów i przybliżamy odbiorcę końcowego do wyboru naszej marki. Szczególnie, jeśli tym touch pointem jest rekomendacja zaufanego influencera!
Tekst: Agata Wesołowska, Co – owner Tower Group Communications
Tower Group Communications www.towergroup.com.pl – agencja 360 z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu kampanii dla marek z branż skupionych wokół budownictwa, materiałów wykończeniowych, architektury i designu. W swoich projektach chętnie wykorzystuje synergię działań PR i digital. Silnie promują m. in. pojęcie SEO PR, pod którym kryje się strategia prowadzenia działań wizerunkowych w sieci, co dodatkowo zwiększa widoczność stron WWW i korzystnie wpływa na reputację klienta. Tower planuje i realizuje kampanie, które nie tylko pozwalają budować przewagę konkurencyjną firm i instytucji, ale także kreują wizerunek i umacniają świadomość oferowanych marek, produktów czy usług wśród kluczowych uczestników rynku, np. architektów, projektantów, inwestorów indywidualnych.