Modułowość. To hasło, które nadaje ton rozwojowi przestrzeni łazienkowej. Rozmawialiśmy już o tym w ubiegłym roku w trakcie Forum Łazienka.PRO na targach Invest Hotel. W branży HoReCa coraz częściej nie projektuje się i nie wykonuje łazienek jak typowych pomieszczeń. O wiele efektywniejsze jest zamawianie gotowych, już skonfigurowanych przestrzeni, które jak klocki wstawia się w budynek. Parę podłączeń wystarczy, by łazienka hotelowa była gotowa do wykorzystania.
– Przyznaję, że jest to bardzo dobry czas na łazienki modułowe w Polsce – ponieważ nie ma ludzi do pracy. Pracuję nad sześcioma inwestycjami, kilka jest jeszcze w fazie projektów. Mamy problemy z wykonawcami. Łazienki modułowe to rozwiązanie idealne na taką sytuację – mówił podczas październikowego Forum Łazienka.PRO Lech Piotrowski, konsultant dla hoteli, obiektów wellness i spa, który na swoim koncie ma już kilkadziesiąt inwestycji.
Ta sama motywacja – niska podaż fachowców i wysoki popyt na ich usługi – skłania producentów do przejmowania sterów. Tegoroczne targi ISH pokazały, że modułowość i prekonfigurowane rozwiązania będą kluczowe dla rozwoju przestrzeni także łazienek domowych czy publicznych.
Gotowe rozwiązania instalacyjne to nie nowość, ale…
Modułowość we wnętrzach łazienkowych zyskuje nowe oblicze. W sytuacji, gdy instalator ma dużo zleceń, a klient oczekuje szybkiego tempa realizacji inwestycji, produkty niemal gotowe do użytku, mogą się okazać zbawieniem. O ile kiedyś przygotowanie np. stelaża do miski w.c., kabiny prysznicowej czy instalacja umywalki zajmowała trochę czasu, dziś może to być wykonane w zasadzie od ręki.
– Takie systemy wspierają klientów w tworzeniu lepszych łazienek, dzięki łatwej instalacji, niskim kosztom utrzymania i eksploatacji oraz zwiększonemu komfortowi użytkowania. To świetny przykład tego, jak wszyscy możemy wspólnie pracować nad kształtowaniem przyszłości nowoczesnych łazienek – mówi Miguel Definti, odpowiedzialny za produkty z grupy rozwiązań nie-mieszkaniowych Grupy Ideal Standard.
Parę lat temu czołowymi rozwiązaniami z tego zakresu były przede wszystkim rozwiązania z obszaru stelaży podtynkowych, a na rynku DIY gotowe, zabudowane kabiny prysznicowe. Moduł Monolith Geberitu czy TeceLux od Tece pozwalały atrakcyjnie zaaranżować strefę ubikacji, a zarazem dawały gotowy pakiet rozwiązań. Pokazane na ISH nowości podążają tym tropem – dzięki nim instalator może sprawniej wykonać swoje zadanie, gdyż coraz więcej aspektów montażowych wykonuje sam producent na etapie przygotowania wyposażenia. To wytwórca odpowiada za jakość i konfigurację elementów systemu, za to by wszystko działało sprawnie i było do siebie dopasowane. Rola instalatora coraz częściej będzie się ograniczać do przyjścia na plac budowy, podłączenia paru rurek i przymocowania produktu, a następnie od czasu do czasu serwisowania instalacji.
Odpowiedź na zmiany rynku specjalistów
Nie dziwmy się też – demografia robi swoje, a młodych instalatorów nie nie ma aż tak wielu. Młodzi nie garną się aż tak bardzo do zawodu, a łazienek wcale nie urządzamy mniej. Modułowe rozwiązania dają większą gwarancję, że klient będzie zadowolony z usług wykonawcy. Może się okazać więc, że produkty, które „odbierają“ pracę instalatorom, tak naprawdę przyczynią się do poprawy oceny ich zawodu w oczach klienta.
Co więcej: zmniejszenie liczby elementów systemowych ułatwia logistykę i magazynowanie, co jest korzystne także dla hurtowni. Sprawdźmy więc jakie produkty były, są lub za jakiś czas będą dostępne na rynku i co nam przyniosły targi ISH w tym zakresie. Nie wszystkie pokazane tu rozwiązania są oficjalnie wprowadzone na polski rynek. Ale to kwestia czasu.
Gotowe rozwiązania instalacyjne z ISH 2019 – co pokazali producenci?
ProSys od Ideal Standard
ProSys to kompleksowa oferta rozwiązań do montażu na ścianie od Ideal Standard. Zapewnia rozwiązanie instalacyjne dla wszystkich urządzeń sanitarnych – toalet, bidetów, umywalek, pisuarów i pryszniców – dzięki czemu idealnie nadaje się do różnorodnych projektów. Seria obejmuje również produkty specjalne, takie jak stelaż z regulacją wysokości, którą można zdalnie sterować (to z myślą o osobach o ograniczonej sprawności ruchowej lub małych dzieciach). Jest także moduł sanitarny NeoX, który pomyślano o wstawianiu do wnętrz, gdzie konieczny jest szybka i łatwa renowacja – dzięki niemu otrzymujemy miskę podwieszaną bez żadnych modyfikacji konstrukcyjnych.
Prevista od Viega
Firma Viega system Prevista tworzyła przez trzy lata razem z instalatorami. Dzięki koncepcji modułowej produkt ten zawiera znacznie mniej komponentów. System będzie dostępny na rynku od maja 2019 roku. Stworzona na jego potrzeby nowa spłuczka może być łączona z wieloma identycznymi elementami do montażu pojedynczo przy ścianie, w profilach ścian działowych lub na specjalnej szynie montażowej. Zastosowane rozwiązania pozwalają na znaczne ograniczenie ilości potrzebnych narzędzi. Profile poprzeczne stelaży podtynkowych montuje się przy użyciu zacisków z szybką blokadą. Nóżki mocowane są szybko na szynie montażowej „Dry Plus” za pomocą klipsów. Przy zastosowaniu tego samego stelaża możliwy jest również montaż pojedynczy. Ze względu na koncepcję modułową nowy system obejmuje tylko dwie linie do zabudowy suchej „Dry” i „Dry Plus” oraz jedną linię „Pure” do zabudowy mokrej.
Tempofix od Delabie
Pokazana na ISH 2019 nowość od Delabie – samonośny, podtynkowy stelaż do w.c. Tempofix 3 z regulacją wysokości od 0 do 200 mm (z oznaczeniem wysokości 1 m) – zapewnia prostotę montażu do wnętrz publicznych. Jest dostarczany zmontowany, co zapewnia oszczędność czasu przy instalacji. Specjalny mechanizm spłukiwania wprowadzony w wersji do w.c. uniemożliwia celowe zablokowanie wypływu wody. Gotowy do instalacji jest również np. ceramiczny pisuar Easy-D, oferowany w pakiecie zawierającym wszystkie elementy konieczne do montażu. Brak ceramicznego kołnierza ułatwia utrzymanie pisuaru w czystości i nawiązuje do najbardziej aktualnych trendów łazienkowych. Podobnie jest w przypadku nowego pisuaru Fino wykonanego ze stali nierdzewnej. Tu również brak kołnierza jest gwarancją higieny i dobrego designu.
TeceLux od Tece
TECElux to produkt dostępny od dawna na rynku, ale sprosta wymaganiom także dzisiejszych użytkowników. Modułowy terminal wyposażono w wiele użytecznych, choć niewidocznych funkcji. Posiada wbudowany ceramiczny filtr powietrza, pełniący ważną funkcję higieniczną – gwarantuje bowiem powietrze wolne od nieprzyjemnych zapachów. Dla doskonałej higieny ważne jest również elektroniczne uruchamianie spłuczki za pomocą czujnika zbliżeniowego. Wysokość montażu miski ustępowej można regulować w zakresie ośmiu centymetrów. TECElux łączony jest z WC z funkcją bidetu za pomocą przewodów elektrycznych i kanalizacyjnych, które ukryte są za szklaną obudową.
GeberitONE od Geberit
Geberit od dawna podkreśla swoją eksperckość w tym co znajduje się przed i za ścianą. Po przejęciu Sanitecu (w Polsce właściciela marki Koło) do oferty stelaży doszła bogata oferta ceramiki czy mebli, a ostatnio wzbogacona także o armaturę. Geberit ONE to synteza tych wszystkich elementów, które w swoim portfolio ma firma. Wykorzystują one pełen potencjał technologii podtynkowych nie tylko do misek wc, ale też armatury czy umywalek. W rezultacie każda łazienka wydaje się czysta i przestronna, każdy element jest dopracowany pod kątem wzorniczym. To zgrane elementy instalacyjne ukryte są za ścianą. Najlepszym tego przykładem są np. umywalki, które wydają się nie mieć syfonu! To dzięki montażu na stelażu oraz schowaniu odpływu w ścianie. Oczywiście wszystko zostało przygotowane tak, by zarówno serwisowanie jak i dbanie o elementy instalacji było jak najwygodniejsze.