24 września wystartuje 36. edycja bolońskich targów Cersaie. Kogo z polskich producentów zobaczymy na wystawie? Co zaplanowali organizatorzy imprezy?
Cersaie to niezmiennie ważny punkt targowego kalendarza także dla polskiej branży. Nie tylko dla firm produkcyjnych, ale również salonów łazienkowych, które podpatrują tu nowe trendy i nierzadko szukają nowych dostawców. To także inspirujące wydarzenie dla trendsetterów, architektów, projektantów i dziennikarzy. Z pewnością nas – rodaków – będzie i w tym roku sporo w Bolonii. A na czyich stoiskach będziemy mogli się spotkać?
Które z polskich firm zobaczymy w Bolonii i dlaczego tym razem bez Paradyża?
W tym roku podczas Cersaie swoją ofertę zaprezentują: Ceramika Końskie (hala 15), Cerrad (hala 15), Defra (hala 30), Krzemień (hala 30), MCJ (hala 30), Polcolorit/Ceramica Marconi (hala 15), Radaway (hala 30) i Tubądzin (hala 15).
Jak widać liczba wystawiających się firm z Polski jest podobna do tej z zeszłego roku, ale wśród nich zabrakło Ceramiki Paradyż.
– W ciągu ostatnich lat klienci w branży ceramicznej zmienili się. Dlatego my musimy zmieniać się wraz z nimi. Obecność na targach branżowych w charakterze wystawcy nie jest dziś już priorytetem – komentowała tę decyzję w specjalnym komunikacie Karolina Wesołowska, dyrektor marketingu Ceramiki Paradyż. – Warunkiem sukcesu produktu na rynku jest jego odpowiednia oprawa w postaci stworzenia inspiracji i zachwycającej ekspozycji, a następnie unikalnych i maksymalnie prostych doświadczeń zakupowych. Zdecydowaliśmy, że to wyzwanie wymaga nowatorskich i odważnych działań, na których musimy się skupić jako cała organizacja, stąd nasza decyzja o wycofaniu się z imprezy w Bolonii.
Warto dodać, że będą to pierwsze Cersaie bez Ceramiki Paradyż od 2001 roku.
Targi po remoncie
Już w marcu, organizatorzy Cersaie informowali, że powierzchnia targowa wyprzedana została prawie w 100%. Trudno się dziwić. Od kilku dobrych lat organizatorzy wyjątkowo przykładają się, aby targi były jak najbardziej interesujące i inspirujące: zarówno dla świata biznesu, jak i designu. W tym roku kolejnym krokiem do zapewnienia swoim gościom odpowiedniej oprawy jest oddanie do użytku dwóch odremontowanych hal targowych – premierowo właśnie na Cersaie 2018.
– Cersaie 2018 będą pierwszym pokazem, który odbędzie się w dwóch nowych halach 29 i 30. Będą one przeznaczone specjalnie na wyposażenie łazienki – mówił Giovanni Giuliani główny architekt zespołu, którego zadaniem jest odnowienie centrum targowego w Bolonii . – Przebudowa wspomnianych pawilonów to pierwszy krok w kompleksowym programie modernizacji całego centrum wystawienniczego.
Ma on zakończyć się w 2024 roku.
Mocny akcent biznesowy
W tym roku już po raz siódmy w ramach Cersaie realizowany będzie projekt Cersaie Business. Ma on na celu wzmocnienie relacji między wystawcami Cersaie i międzynarodowymi graczami biznesowymi (także architektami) z branży wyposażenia łazienek i płytek ceramicznych. Dlatego w tym roku w Cersaie weźmie udział około stu kluczowych graczy z USA, Kanady, Hongkongu, regionu Zatoki Perskiej, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Austrii, Szwajcarii, Holandii i krajów Beneluksu. Delegaci z tych państw wezmą udział w wydarzeniach organizowanych podczas Cersaie, a także będą mieli okazję odwiedzić ceramiczną dzielnicę Sassuolo i główne lokalne atrakcje.
Design i architektura w wersji interdyscyplinarnej
Naprawdę trudno w kilku zdaniach ująć niezwykle szeroki program tegorocznego Cersaie. Dość wspomnieć o tradycyjnej już wystawie tematycznej podczas targów, która w tym roku poświęcona będzie muzyce. Zajmie ona powierzchnię 700 m2 w nowej hali 30 i zbada koncepcję „muzyki dla przestrzeni”. Po raz siódmy odbędzie się także wystawa „Cersaie Designs Your Home”. A w ramach inicjatywy “Building, dwelling, thinking”, która stanowi program kulturalny Cersaie poświęcony architekturze i designowi, ze swoimi wykładami wystąpią m.in. Richard Rogers, Camilo Rebelo, Carla Juaçaba czy Barclay & Crousse.
Już czwarty rok z rzędu Cersaie będzie także współpracować z Bologna Design Week. Przez pięć dni trwania targów w całej Bolonii – w zabytkowych budynkach, galeriach sztuki, zdekonsekrowanych kościołach, salonach wystawowych i innych miejscach – odbywać się będą wystawy, warsztaty, konkursy, pokazy. Skorzystać będzie można także z wycieczek z przewodnikiem po tym wyjątkowym mieście.
W zeszłym roku Cersaie odwiedziło ponad 111 tysięcy gości i liczba ta stanowiła wzrost w stosunku do roku 2016. Targom życzymy jeszcze większej frekwencji. Nas tam w każdym razie nie zabraknie.